Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Agencja reklamy FUX – w industrialnym klimacie

 

Czas czytania: ~2 min


Agencja reklamy FUX swoją siedzibę ma na terenie strefy ekonomicznej Nowe Gliwice, utworzonej na terenach byłej kopalni węgla kamiennego KWK Gliwice. Projekt budynku, w którym jednocześnie miały funkcjonować biura i magazyny opracowali Weronika Juszczyk i Łukasz Piankowski, twórcy pracowni Interurban.

 

Agencja reklamy FUX swoją siedzibę ma na terenie strefy ekonomicznej Nowe Gliwice, utworzonej na terenach byłej kopalni węgla kamiennego KWK Gliwice. Projekt budynku, w którym jednocześnie miały funkcjonować biura i magazyny opracowali Weronika Juszczyk i Łukasz Piankowski, twórcy pracowni  Interurban.

Agencja reklamy FUX – budynek biurowo-magazynowy

Projektowanie siedziby Agencji reklamy FLUX nie było łatwym zadaniem. Po pierwsze obiekt miał stanąć na poprzemysłowym terenie, którego rekultywacja właśnie trwa. Po drugie w bryle miały być zintegrowane ze sobą dwie funkcje – biurowa i magazynowa, co zawsze stanowi wyzwanie dla organizacji przestrzeni. Na szczęście architekci umieją sobie z tym radzić – znamy kilka udanych przykładów podobnych realizacji, m.in. we Wrocławiu, w Warszawie czy w Morach.

Agencja reklamy FUX – budynek biurowo-magazynowy

Agencja reklamy FUX jest kolejnym obiektem, dzięki któremu zdegradowany przez górniczą eksploatację teren zostaje „przywrócony do życia”, z niedostępnego obszaru poprzemysłowego zmienia się na powrót w nowoczesny obszar użytkowy. Znakiem tego jest powstająca tu nowoczesna architektura.

Agencja reklamy FUX – budynek biurowo-magazynowy

Weronika Juszczyk i Łukasz Piankowski, twórcy pracowni  Interurban, tworząc projekt siedziby Agencji reklamy FUX postanowili wszystkie funkcje zamknąć w jednej bryle, wyposażonej w wewnętrzne atrium. To ono jest kluczowym elementem organizacji wnętrza. Dzięki niemu części budynku o odmiennym sposobie użytkowania oraz innych wymaganiach przestrzennych mogły zostać zintegrowane w jednej bryle. „W ten sposób stworzyliśmy spójny obiekt, w którym granica pomiędzy strefa biurową, a przemysłową została skutecznie zatarta” - mówią architekci.

Agencja reklamy FUX – budynek biurowo-magazynowy

Agencja reklamy FUX ma siedzibę zorganizowaną wokół atrium – strefy prywatnej, porządkującej przestrzeń, a jednocześnie poprawiającej jakość środowiska pracy, bo stanowiącej przyjazną przestrzeń: „Dzięki wykreowaniu takiej wolnej, intymnej przestrzeni powiększyliśmy możliwość wykorzystania miejsca do kreatywnej, swobodnej działalności, szczególnie w kontekście umacniania pozytywnych relacji pomiędzy poszczególnymi użytkownikami oraz zróżnicowanym zadaniami do wykonania” - tłumaczą swój pomysł architekci.

Agencja reklamy FUX – budynek biurowo-magazynowy

Ale na tym nie koniec – projekt organizacji przestrzeni w budynku był ważny, nie mniej wart uwagi jest jego wygląd zewnętrzny. Nawiązując do industrialnego charakteru okolicy i przemysłowej historii siedziba Agencji reklamy FUX została zamknięta w surowym, monolitycznym gmachu o chłodnych, szarych elewacjach. Architektom z pracowni Interurban udało się opracować bryłę dość wyrazistą, a jednocześnie uniwersalną. Dzięki powściągliwej formie, ale i w przemyślany sposób dobranym materiałom powstał gmach doskonale spełniający swoją rolę i dopasowany do klimatu miejsca.

Agencja reklamy FUX – budynek biurowo-magazynowy
Lokalizacja: Strefa Ekonomiczna Nowe Gliwice
Inwestor: Agencja Reklamy FUX Sp. z o.o.
Projektanci: Interurban - Weronika Juszczyk, Łukasz Piankowski
Projekt: 2014
Realizacja: 2017

Powierzchnia: 788 m2
Zdjęcia: Krzysztof Zgoła, archiwum prywatne
http://interurban.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacje Architektoniczne, Hot

Osiedle Kwadrat – projekt AP Szczepaniak
Osiedle Kwadrat – projekt AP Szczepaniak

Osiedle Kwadrat – to jedna z nowszych realizacji architektonicznych pracowni AP Szczepaniak. Dwa ośm ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera