Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Agencja reklamy FUX – w industrialnym klimacie

 

Czas czytania: ~2 min


Agencja reklamy FUX swoją siedzibę ma na terenie strefy ekonomicznej Nowe Gliwice, utworzonej na terenach byłej kopalni węgla kamiennego KWK Gliwice. Projekt budynku, w którym jednocześnie miały funkcjonować biura i magazyny opracowali Weronika Juszczyk i Łukasz Piankowski, twórcy pracowni Interurban.

 

Agencja reklamy FUX swoją siedzibę ma na terenie strefy ekonomicznej Nowe Gliwice, utworzonej na terenach byłej kopalni węgla kamiennego KWK Gliwice. Projekt budynku, w którym jednocześnie miały funkcjonować biura i magazyny opracowali Weronika Juszczyk i Łukasz Piankowski, twórcy pracowni  Interurban.

Agencja reklamy FUX – budynek biurowo-magazynowy

Projektowanie siedziby Agencji reklamy FLUX nie było łatwym zadaniem. Po pierwsze obiekt miał stanąć na poprzemysłowym terenie, którego rekultywacja właśnie trwa. Po drugie w bryle miały być zintegrowane ze sobą dwie funkcje – biurowa i magazynowa, co zawsze stanowi wyzwanie dla organizacji przestrzeni. Na szczęście architekci umieją sobie z tym radzić – znamy kilka udanych przykładów podobnych realizacji, m.in. we Wrocławiu, w Warszawie czy w Morach.

Agencja reklamy FUX – budynek biurowo-magazynowy

Agencja reklamy FUX jest kolejnym obiektem, dzięki któremu zdegradowany przez górniczą eksploatację teren zostaje „przywrócony do życia”, z niedostępnego obszaru poprzemysłowego zmienia się na powrót w nowoczesny obszar użytkowy. Znakiem tego jest powstająca tu nowoczesna architektura.

Agencja reklamy FUX – budynek biurowo-magazynowy

Weronika Juszczyk i Łukasz Piankowski, twórcy pracowni  Interurban, tworząc projekt siedziby Agencji reklamy FUX postanowili wszystkie funkcje zamknąć w jednej bryle, wyposażonej w wewnętrzne atrium. To ono jest kluczowym elementem organizacji wnętrza. Dzięki niemu części budynku o odmiennym sposobie użytkowania oraz innych wymaganiach przestrzennych mogły zostać zintegrowane w jednej bryle. „W ten sposób stworzyliśmy spójny obiekt, w którym granica pomiędzy strefa biurową, a przemysłową została skutecznie zatarta” - mówią architekci.

Agencja reklamy FUX – budynek biurowo-magazynowy

Agencja reklamy FUX ma siedzibę zorganizowaną wokół atrium – strefy prywatnej, porządkującej przestrzeń, a jednocześnie poprawiającej jakość środowiska pracy, bo stanowiącej przyjazną przestrzeń: „Dzięki wykreowaniu takiej wolnej, intymnej przestrzeni powiększyliśmy możliwość wykorzystania miejsca do kreatywnej, swobodnej działalności, szczególnie w kontekście umacniania pozytywnych relacji pomiędzy poszczególnymi użytkownikami oraz zróżnicowanym zadaniami do wykonania” - tłumaczą swój pomysł architekci.

Agencja reklamy FUX – budynek biurowo-magazynowy

Ale na tym nie koniec – projekt organizacji przestrzeni w budynku był ważny, nie mniej wart uwagi jest jego wygląd zewnętrzny. Nawiązując do industrialnego charakteru okolicy i przemysłowej historii siedziba Agencji reklamy FUX została zamknięta w surowym, monolitycznym gmachu o chłodnych, szarych elewacjach. Architektom z pracowni Interurban udało się opracować bryłę dość wyrazistą, a jednocześnie uniwersalną. Dzięki powściągliwej formie, ale i w przemyślany sposób dobranym materiałom powstał gmach doskonale spełniający swoją rolę i dopasowany do klimatu miejsca.

Agencja reklamy FUX – budynek biurowo-magazynowy
Lokalizacja: Strefa Ekonomiczna Nowe Gliwice
Inwestor: Agencja Reklamy FUX Sp. z o.o.
Projektanci: Interurban - Weronika Juszczyk, Łukasz Piankowski
Projekt: 2014
Realizacja: 2017

Powierzchnia: 788 m2
Zdjęcia: Krzysztof Zgoła, archiwum prywatne
http://interurban.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacje Architektoniczne, Hot

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco
Nowe trendy w budownictwie. Nowoczesna stolarka Schüco z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium firmy Schüco poświęcone nowoczesnej stolarce z PVC-U. Podczas szkolenia zo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera