Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


EXPO 2022 Łódź – pod znakiem rewitalizacji

 

Czas czytania: ~3 min


„EXPO 2022 Łódź Polska ma być pod wieloma względami wyjątkową wystawą. Na tle wystaw organizowanych w przeszłości będzie unikatowe i nowatorskie” - podkreślają przedstawiciele władz Łodzi, odpowiedzialni za proces ubiegania się tego miasta o prawo do organizacji EXPO w 2022 roku.

 

tQ3pMwSLHWVOuMR5b568UwuTgkSLPwZH93SnfBj3r1ndksXbomzWRkID3RMs_expo-lodz01jpg.jpg

„EXPO 2022 Łódź Polska ma być pod wieloma względami wyjątkową wystawą. Na tle wystaw organizowanych w przeszłości będzie unikatowe i nowatorskie” - podkreślają przedstawiciele władz Łodzi, odpowiedzialni za proces ubiegania się tego miasta o prawo do organizacji EXPO w 2022 roku.

pSnay5G52Jn3JC0mfDXjZ5oNu1epoKt7jfq6CJePsCuO5R0xtCBm5van1phD_expo-lodz02jpg.jpg

EXPO – to światowa wystawa, które początki sięgają połowy XIX wieku (pierwsza Wystawa Światowa odbyła się w 1851 roku w Londynie). Jak do tej pory EXPO nigdy jeszcze nie odbyło się w Polsce, za to polscy architekci wiele razy pokazali się na światowych wystawach z najlepszej strony, projektując ciekawe, warte uwagi pawilony. Tak było w 2005 roku w japońskim mieście Nagoja, w którym polski pawilon na EXPO zaprojektowali Krzysztof Ingarden i Jacek Ewý; tak było w 2010 w Szanghaju, czy w 2015 roku w Mediolanie.

08QFG6nspdmkkCkQwCkKisYiXgLhSkKJpTqsjqiuIOCrG852YKQVnbdk1FOn_expo-lodz03jpg.jpg

EXPO 2022 Łódź, podobnie jak każda impreza z tego cyklu- to gigantyczne przedsięwzięcie, zarówno pod względem organizacyjnym czy logistycznym, jak finansowym. Aby jednak miasto mogło się tego wysiłku podjąć, musi wywalczyć sobie prawo do organizacji światowej wystawy, czyli zaproponować ciekawy na nią pomysł. Łódź chce organizować EXPO 2022 pod hasłem „City Re:Invented”. Pod hasłem szeroko rozumianej rewitalizacji łódzkie EXPO ma się koncentrować wokół mieszkańców. „Podmiotem w procesie przemiany są mieszkańcy miasta i to oni powinni być głównymi gospodarzami wydarzenia. Koncepcja EXPO 2022 przekształca ją z imprezy wystawienniczej w festiwal aktywności miejskiej. Poprzez wprowadzenie do programu elementów sentymentalnych i emocjonalnych, doświadczeń pojedynczych uczestników przemian rewitalizacyjnych, historii indywidualnych osób, wzrośnie wiarygodność zarówno miasta jako poligonu działań rewitalizacyjnych, jak również Programu jako rzeczywistego testimonium” - można przeczytać na stronie internetowej projektu EXPO 2022 Łódź.

5zoeM7NmVN6d8sywFz2vJjRk5NnzTAlP2w6udYJXRmAnD47dv9nn0D6zlmmX_expo-lodz04jpg.jpg

Oprócz nowatorskiej wystawy, programu eksperckiego, dziesiątków wydarzeń towarzyszących, EXPO 2022 Łódź ma mieć jeszcze jeden, bardzo ważny walor: lokalizację. W odróżnieniu od większości organizujących światowe wystawy miast, Łódź swoje EXPO chce ulokować w samym centrum miasta. Sąsiedztwo niedawno oddanego do użytku dworca Łódź Fabryczna, dogodne położenie w pobliżu hoteli, miejsc rozrywki, wszystkich miejscowych atrakcji ma być kartą przetargową Łodzi, także w wymiarze symbolicznym: skoro wystawa ma dotyczyć i angażować mieszkańców, musi znaleźć się wśród nich, a nie na obrzeżach miasta.

NtMXD7WSfqLGFvSwSFCzXoJwsJB8H9al1HJ6tQttrVtH8bOVvEZGveF0H9lu_expo-lodz05jpg.jpg

EXPO 2022 Łódź miałoby zająć teren nie większy niż 25 ha. Na wyznaczonym obok stacji Łódź Fabryczna obszarze miałyby powstać pawilony narodowe oraz pawilon główny, a także budynki specjalne, przeznaczone np. na prezentacje tematyczne lub pokazy różnych organizacji. Regulamin EXPO dopuszcza, aby część pomieszczeń (np. sale konferencyjne) znalazły się poza głównym terenem wystawowym. Tak właśnie miałoby to wyglądać w Łodzi.

NREI4gD0tups5TvQxcAu2fM5ew1HPGndgRr4GSjmugjhZ37ZXj8FpeqlxuID_expo-lodz06jpg.jpg

Studium Wykonalności, Strategię Promocji i Aplikację przy ubieganiu się o prawo do organizacji EXPO 2022 opracowały dla władz Łodzi wspólnie Deloitte Consulting S.A. oraz pracownia Sud Architects, która była odpowiedzialna m.in. za projekt łódzkiej Manufaktury. Architekci pracują nad urbanistyczną wizją wkomponowania w przestrzeń w centrum miasta ogromnego, nowoczesnego terenu wystawowego. „Przedmiotem projektu jest urbanistyka oraz rozwiązania architektoniczne poszczególnych budynków, pełniących tymczasowo funkcje ekspozycyjne oraz usługowe związane z EXPO. Projekt zakłada przekształcenie funkcjonalne i architektoniczne części obiektów, którego celem będzie wprowadzenie docelowych funkcji komplementarnych z przyjęto strukturą Nowego Centrum Łodzi” - piszą architekci, projektując świecącą wieżę, jako dominantę tego założenia, oraz szereg pawilonów, rozlokowanych wzdłuż alei spacerowych.

66GPFowHEknnYWhj0b0KGFZnEx6yYGScDJSF3IphlyPc3piBD3YZfmgXNdgr_expo-lodz07jpg.jpg
d5R5vU5Pvx5M43bT11iRKX05UVWAyB2ZEQJpPQ90pACSxjFY6kVSDFupWkjy_expo-lodz08jpg.jpg

O tym, czy EXPO 2022 odbędzie się w Polsce  dowiemy się 15 listopada. Wtedy bowiem ogłoszone będą wyniki finału rywalizacji pomiędzy trzema miastami: Łodzią,  Minneapolis i Buenos Aires.

 

Źródło informacji i ilustracji: expo2022.uml.lodz.pl , sudarchitectes.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Imprezy Dla Architektów, Spotkania Dla Architektów, Hot

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera