Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Paneum – Izba Cudów Chleba

 

Czas czytania: ~4 min


PANEUM – Izba Cudów Chleba – to obiekt którego pomysłodawcą był Peter Augendopler właściciel rodzinnej firmy backaldrin zajmującej się produkcją i dystrybucją surowców do pieczywa i wyrobów cukierniczych do ponad 100 krajów na świecie. PANEUM ma na celu pokazanie zwiedzającym wpływu i znaczenia chleba w różnych epokach historii ludzkości aż po dziś dzień. Jest miejscem, które celebruje najbardziej istotny produkt naszej codziennej diety, a jednocześnie to miejsce w którym przeszłość i przyszłość piekarnictwa mogą być dyskutowane, badane i rozważane.”Jeśli skłonimy ludzi do myślenia o chlebie, osiągnęliśmy wszystko, co chcieliśmy” - Peter Augendopler.

 

riUp1SLrlvBZIWvRhdYwbsvFYOsfcKjQTtWneaFAFNc36IfF8j1rtb2eUZ4T_wunderkammer-des-brotes01jpg.jpg

PANEUM widać już z daleka, usytuowane jest bezpośrednio przy autostradzie A1, w Asten, Górnej Austrii: PANEUM – Izba Cudów Chleba, nowy, charakterystyczny punkt miejscowego krajobrazu. Architektura PANEUM dostarcza tematu do rozmowy: co to jest? Czy to błyszcząca w słońcu chmura? Srebrny kawałek ciasta? Stalowa wata cukrowa. Jak to często bywa odpowiedź leży w oku patrzącego. Dla twórcy tej formy, architekta Wolfa D. Prix jest to „statek-chmura”. Pomysł, który przyszedł mu do głowy w czasie rozmowy z właścicielem backaldrin Peterem Augendoplerem: „jego intensywna opowieść skojarzyła mi się z Arką Noe, którą do nowego świata miały być uratowane najbardziej wartościowe rzeczy”, mówi prezes COOP HIMMELB(L)AU. Otworzyć oczy i uszy na chleb poprzez drogocenne eksponaty. „PANEUM powinno uświadomić odwiedzającym jaki wpływ i jaką wartość chleb miał we wszystkich epokach historii ludzkości i jaką ma nadal, dzisiaj”, mówi założyciel PANEUM Peter Augendopler. Augendopler pochodzi z rodziny piekarskiej, sam jest wykwalifikowanym piekarzem, od dziecka w świecie chleba czuje się jak w domu. Historia jego rodzinnej firmy zaprowadziła go do ponad 100 krajów świata. Poznał tam niezliczone piekarnie jak również różne kultury chleba. Na tym duchu przedsiębiorczości i pasji do chleba opiera się również zbiór backaldrin, który tworzył się przez ostatnie 30 lat. Klamrą spinającą ten zbiór obejmujący 15.000 obiektów sztuki i kultury jest chleb. Wiele z tych eksponatów znalazło swój nowy dom właśnie w PANEUM - tam, gdzie chleb spotyka się z pionierską architekturą.

BOMGn6zr9nfV0DAr62avsRwbSnz7mF1a3Xm8Cjb4aj4RM6Qu4gEWEAxHXnQX_wunderkammer-des-brotes02jpg.jpg

Budynek PANEUM w sowjej formie został starannie zaprojektowany przez COOP HIMMELB(L) AUjedno z najbardziej renomowanych biur architektonicznych na świecie. Dzięki technologii 3D CNC struktura chmury składa się z prefabrykowanych, połączonych ze sobą z milimetrową precyzją drewnianych elementów. Ta technika gwarantuje efektywne budowanie co skraca czas budowy i daje fascynujący wynik. Jak mówi Wolf D. Prix to także krok w przyszłość budownictwa.

nIPeY7cYa6gdKebYwMY44MdHavtt0nzbYq95RNKl2xTsCHpT0Hb9RQwNBEHI_wunderkammer-des-brotes03jpg.jpg

PANEUM – pomieściło dwukondygnacyjną przestrzeń ekspozycyjną, do obsługi zwiedzających oraz salę nadającą się do organizowania wykładów, spotkań lub warsztatów. Część użytkowa znalazła się w prostokątnym budynku, który jest jednoczesnie fundamentem, na którym posadowiono część wystawienniczą nadając jejwidowiskowy kształt nieregularnego „bąbla”, obłożonego srebrnymi płytkami. Wystawa w „statku-chmurze” jest dostępna za pośrednictwem spiralnych, wspornikowych schodów.

NoHVpQBu774VPBUO4zs02QK45ng5llEE9MprU2zm8GoegBKxFNT7ItP0nMOl_wunderkammer-des-brotes04jpg.jpg

PANEUM mieści w sobie bardzo wiele drogocennych i niepowtarzalnych eksponatów związanych z chlebem. Nad właściwym sposobem prezentacji pracowali architekci i osoby przygotowujące wystawęz GRUPPE GUT, firmy odpowiedzialnej za pomysł i realizację ekspozycji. Wzorem dla PANEUM jest koncepcja Izby Cudów, której idea powstała w XVI w we Włoszech jako „gabinettodellecuriosità” lub „mirabilia”. Wystawiane były rzadkie, dziwne przedmioty, a klamrą spinającą zbiór była osoba kolekcjonera. Chodziło o spojrzenie kolekcjonera, który przekazywał najważniejsze informacje dotyczące eksponatów i opowiadał związane  z nimi historie. Tak więc zbiory nie podlegały żadnym naukowym kryteriom – wyznaczała je wyjątkowa różnorodność i swoisty koloryt. W prezentacji tematów i eksponatów PANEUM stawia na mieszankę z odkrywania i informacji, z zachwytu i przekazywania fachowej wiedzy. To, co z tego wychodzi to efekt niespodzianki. Tak więc PANEUM utrzymane jest w tradycji klasycznej Izby Cudów, która wywołuje uczucie docierające do serca i umysłu: uczucie zdumienia.

BXCDoW3fqO7oK3UMe67wfPNsFHjqFslUL0BEm1bEwDRa7xYHlSLFsxwFOO0A_wunderkammer-des-brotes05jpg.jpg
yKn0kjtZHYE4Z3cf5bzssixL5vtRVmxWuee3CB5j5lJBfeucNEEcXQTa4nFS_wunderkammer-des-brotes06jpg.jpg
PXemJsmcFTovmuIE9MIu90roNvgaGn7cCtRT2ZvEsjGnwu3UBiu5LUuWUrjd_wunderkammer-des-brotes07jpg.jpg

Architektura:COOP HIMMELB(L)AU, Wolf D. Prix, Vienna

Koncepcja ekspozycji:GRUPPE GUT design factory, Bolzano (IT)

Czas budowy: ok. 2 lata

Otwarcie: październik 2017

Powierzchnia działki: 3750 m²

Powierzchnia wystawiennicza: 990 m²

Wysokość budynku: 20 m

Eksponaty sztuki i kultury z 9000 lat

Ilość eksponatów: ok. 1200

Zbiór backaldrin: ok. 15.000 eksponatów (włącznie z biblioteką)

Biblioteka obejmuje ok. 5500 książek


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Architektura Zagraniczna, Realizacje Zagraniczne

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera