Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Paneum – Izba Cudów Chleba

 

Czas czytania: ~4 min


PANEUM – Izba Cudów Chleba – to obiekt którego pomysłodawcą był Peter Augendopler właściciel rodzinnej firmy backaldrin zajmującej się produkcją i dystrybucją surowców do pieczywa i wyrobów cukierniczych do ponad 100 krajów na świecie. PANEUM ma na celu pokazanie zwiedzającym wpływu i znaczenia chleba w różnych epokach historii ludzkości aż po dziś dzień. Jest miejscem, które celebruje najbardziej istotny produkt naszej codziennej diety, a jednocześnie to miejsce w którym przeszłość i przyszłość piekarnictwa mogą być dyskutowane, badane i rozważane.”Jeśli skłonimy ludzi do myślenia o chlebie, osiągnęliśmy wszystko, co chcieliśmy” - Peter Augendopler.

 

riUp1SLrlvBZIWvRhdYwbsvFYOsfcKjQTtWneaFAFNc36IfF8j1rtb2eUZ4T_wunderkammer-des-brotes01jpg.jpg

PANEUM widać już z daleka, usytuowane jest bezpośrednio przy autostradzie A1, w Asten, Górnej Austrii: PANEUM – Izba Cudów Chleba, nowy, charakterystyczny punkt miejscowego krajobrazu. Architektura PANEUM dostarcza tematu do rozmowy: co to jest? Czy to błyszcząca w słońcu chmura? Srebrny kawałek ciasta? Stalowa wata cukrowa. Jak to często bywa odpowiedź leży w oku patrzącego. Dla twórcy tej formy, architekta Wolfa D. Prix jest to „statek-chmura”. Pomysł, który przyszedł mu do głowy w czasie rozmowy z właścicielem backaldrin Peterem Augendoplerem: „jego intensywna opowieść skojarzyła mi się z Arką Noe, którą do nowego świata miały być uratowane najbardziej wartościowe rzeczy”, mówi prezes COOP HIMMELB(L)AU. Otworzyć oczy i uszy na chleb poprzez drogocenne eksponaty. „PANEUM powinno uświadomić odwiedzającym jaki wpływ i jaką wartość chleb miał we wszystkich epokach historii ludzkości i jaką ma nadal, dzisiaj”, mówi założyciel PANEUM Peter Augendopler. Augendopler pochodzi z rodziny piekarskiej, sam jest wykwalifikowanym piekarzem, od dziecka w świecie chleba czuje się jak w domu. Historia jego rodzinnej firmy zaprowadziła go do ponad 100 krajów świata. Poznał tam niezliczone piekarnie jak również różne kultury chleba. Na tym duchu przedsiębiorczości i pasji do chleba opiera się również zbiór backaldrin, który tworzył się przez ostatnie 30 lat. Klamrą spinającą ten zbiór obejmujący 15.000 obiektów sztuki i kultury jest chleb. Wiele z tych eksponatów znalazło swój nowy dom właśnie w PANEUM - tam, gdzie chleb spotyka się z pionierską architekturą.

BOMGn6zr9nfV0DAr62avsRwbSnz7mF1a3Xm8Cjb4aj4RM6Qu4gEWEAxHXnQX_wunderkammer-des-brotes02jpg.jpg

Budynek PANEUM w sowjej formie został starannie zaprojektowany przez COOP HIMMELB(L) AUjedno z najbardziej renomowanych biur architektonicznych na świecie. Dzięki technologii 3D CNC struktura chmury składa się z prefabrykowanych, połączonych ze sobą z milimetrową precyzją drewnianych elementów. Ta technika gwarantuje efektywne budowanie co skraca czas budowy i daje fascynujący wynik. Jak mówi Wolf D. Prix to także krok w przyszłość budownictwa.

nIPeY7cYa6gdKebYwMY44MdHavtt0nzbYq95RNKl2xTsCHpT0Hb9RQwNBEHI_wunderkammer-des-brotes03jpg.jpg

PANEUM – pomieściło dwukondygnacyjną przestrzeń ekspozycyjną, do obsługi zwiedzających oraz salę nadającą się do organizowania wykładów, spotkań lub warsztatów. Część użytkowa znalazła się w prostokątnym budynku, który jest jednoczesnie fundamentem, na którym posadowiono część wystawienniczą nadając jejwidowiskowy kształt nieregularnego „bąbla”, obłożonego srebrnymi płytkami. Wystawa w „statku-chmurze” jest dostępna za pośrednictwem spiralnych, wspornikowych schodów.

NoHVpQBu774VPBUO4zs02QK45ng5llEE9MprU2zm8GoegBKxFNT7ItP0nMOl_wunderkammer-des-brotes04jpg.jpg

PANEUM mieści w sobie bardzo wiele drogocennych i niepowtarzalnych eksponatów związanych z chlebem. Nad właściwym sposobem prezentacji pracowali architekci i osoby przygotowujące wystawęz GRUPPE GUT, firmy odpowiedzialnej za pomysł i realizację ekspozycji. Wzorem dla PANEUM jest koncepcja Izby Cudów, której idea powstała w XVI w we Włoszech jako „gabinettodellecuriosità” lub „mirabilia”. Wystawiane były rzadkie, dziwne przedmioty, a klamrą spinającą zbiór była osoba kolekcjonera. Chodziło o spojrzenie kolekcjonera, który przekazywał najważniejsze informacje dotyczące eksponatów i opowiadał związane  z nimi historie. Tak więc zbiory nie podlegały żadnym naukowym kryteriom – wyznaczała je wyjątkowa różnorodność i swoisty koloryt. W prezentacji tematów i eksponatów PANEUM stawia na mieszankę z odkrywania i informacji, z zachwytu i przekazywania fachowej wiedzy. To, co z tego wychodzi to efekt niespodzianki. Tak więc PANEUM utrzymane jest w tradycji klasycznej Izby Cudów, która wywołuje uczucie docierające do serca i umysłu: uczucie zdumienia.

BXCDoW3fqO7oK3UMe67wfPNsFHjqFslUL0BEm1bEwDRa7xYHlSLFsxwFOO0A_wunderkammer-des-brotes05jpg.jpg
yKn0kjtZHYE4Z3cf5bzssixL5vtRVmxWuee3CB5j5lJBfeucNEEcXQTa4nFS_wunderkammer-des-brotes06jpg.jpg
PXemJsmcFTovmuIE9MIu90roNvgaGn7cCtRT2ZvEsjGnwu3UBiu5LUuWUrjd_wunderkammer-des-brotes07jpg.jpg

Architektura:COOP HIMMELB(L)AU, Wolf D. Prix, Vienna

Koncepcja ekspozycji:GRUPPE GUT design factory, Bolzano (IT)

Czas budowy: ok. 2 lata

Otwarcie: październik 2017

Powierzchnia działki: 3750 m²

Powierzchnia wystawiennicza: 990 m²

Wysokość budynku: 20 m

Eksponaty sztuki i kultury z 9000 lat

Ilość eksponatów: ok. 1200

Zbiór backaldrin: ok. 15.000 eksponatów (włącznie z biblioteką)

Biblioteka obejmuje ok. 5500 książek


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna, Realizacje Zagraniczne

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Dla sąsiadów z Gdyni
Dla sąsiadów z Gdyni

„Sieć domów sąsiedzkich, tzw. Przystani – to nazwa sieci centrów sąsiedzkich tworzonych w całym mieś ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera