Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Latarnia – wieża w Porcie Praskim

 

Czas czytania: ~3 min


Latarnia – to luksusowy apartamentowiec, który stanął przy ulicy Okrzei, w pierwszym od strony Wisły rzędzie zabudowy rozwijającego się kompleksu Portu Praskiego. Wysoki na 9 kondygnacji, smukły budynek jest dobrze wyeksponowany, przez co stanowi coś w rodzaju punktu orientacyjnego, swoistej bramy, otwierającej teren nowego osiedla od strony rzeki.

 

UhaNfk9P4gm710OChExBX9KEbZAfzvfTkRAXe1S0BqTcydXahAlzZwQ4kZ7K_latarnia04jpg.jpg

Latarnia – to luksusowy apartamentowiec, który stanął przy ulicy Okrzei, w pierwszym od strony Wisły rzędzie zabudowy rozwijającego się kompleksu Portu Praskiego. Wysoki na 9 kondygnacji, smukły budynek jest dobrze wyeksponowany, przez co stanowi coś w rodzaju punktu orientacyjnego, swoistej bramy, otwierającej teren nowego osiedla od strony rzeki.

8WVD9WlTFrLw2UTkSIyzqRGYFTSdJmIDGyyWqPuifFGQUq3x5psjtDoaSxHC_latarnia05jpg.jpg

Latarnia otrzymała w tym roku nominację do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Budowla powstała na terenie Portu Praskiego, dużej inwestycji, realizowanej na 38-hektarowym terenie nad Wisłą, na warszawskiej Pradze Północ. Ma tu powstać zespół budynków biurowych oraz kompleks mieszkaniowy o atrakcyjnej architekturze. To duże przedsięwzięcie jest realizowane jest nad portowymi kanałami, w sąsiedztwie Wisły, ale zarazem blisko stacji metra.

8wg1rI0dzAZ2haRdLgesvA61Ezh7bh96f2oMtK18J6M3z8RuLIlaQvS9MZbe_latarnia08jpg.jpg

Budynek o nazwie Latarnia stanął na działce o nieregularnym kształcie. Jej niekorzystny układ rekompensowało jednak jej wyeksponowanie – na skraju linii zabudowy, blisko rzeki, w miejscu, w którym nic nowego budynku już nie zasłoni. Mieszkania, które ulokowano w Latarni posiadają więc wyjątkowy walor: oferują wspaniały widok, o jaki naprawdę w Warszawie trudno. W budynku zmieściło się 20 mieszkań, w tym najbardziej luksusowe, dwukondygnacyjne na ostatnich piętrach.

JuD0uDXusvOBnoruZOEpXRzQ8UsA7cF9lpPGtA0GrrGuDQZuVfwUJdAk0VMv_latarnia09jpg.jpg

Latarnia – to projekt pracowni APA Wojciechowski. „Główną ideą projektu było wytworzenie dominanty na „wjeździe” do Portu Praskiego. Projektowany budynek miał stać się wizytówką całej Inwestycji. Będzie latarnią zapraszającą do wjazdu do Portu Praskiego i charakterystycznym elementem na mapie prawobrzeżnej Warszawy” - piszą o swojej idei architekci. Budynek skomponowano z kilku części. Z jednokondygnacyjnego „plateau” wyrasta główna bryła – smukła, mieszkalna wieża. Posadowiono ją na skraju działki, aby została maksymalnie  wyeksponowana. „Wieżę przekręcono względem ul. Okrzei nawiązując do kierunku Pomnika Kościuszkowców. Ten zabieg dodaje  jej dynamicznego charakteru” - dodają projektanci. Całość kompozycji uzupełnia budynek mieszkalny, założony na planie litery „L”, towarzyszący wieży i nawiązujący do pierzei ulicy Okrzei.

YQ8x9ifdTRX5wUOYAxi5vTyqIGbsY5RCshUm1xZRGQeSkL8Vm0oIyHavaPwF_latarnia10jpg.jpg

Aby dopasować obiekty do charakteru dzielnicy, w której powstały, zbudowano je z cegły i piaskowca. Nadano im jednocześnie nowoczesne formy, bo powstały już poza historycznym terenem zabytkowej praskiej zabudowy. Wieży Latarni nadano dość surowy wyraz: gładkie ceglane ściany przebito oknami o zróżnicowanej wielkości; lekkości sylwetce dodają loggie, umieszczone w narożach budynku, tworzące w nich dynamiczne, głębokie nacięcia. Całość uzupełniają szklane tafle, służące jako ochrona mieszkań przez hałasem. Założony na planie litery „L” budynek obok Latarni otrzymał stonowane, eleganckie, jasne elewacje, wykończone kamiennymi płytami.

lMPTSQaGWWoKv1kFZQ464IhLLIHx3RD7Za9PWNSmWe0CLBPvD0a4seHxJdqq_latarnia11jpg.jpg

Kompleks z więżą – Latarnią – został starannie wkomponowany w układ urbanistyczny. Tak to opisują architekci: „Podział bryły na dwie części – wieżę oraz budynek L i rozcięcie między nimi wytwarza  dwa fronty elewacji otwierając dodatkowe widoki na Wisłę, Centrum, Stadion Narodowy, Most Świętokrzyski i Stare Miasto”. Poza dwoma bryłami mieszkalnymi ważną rolę pełni w tym gmachu także jednokondygnacyjne plateau, przeznaczone na funkcje usługowe i wyposażone w ogród na dachu.

Latarnia

Lokalizacja: Warszawa, Praga Północ

Inwestor: Port Praski Inwestycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A.
Wykonawca: Unibep

Projektanci: APA Wojciechowski: Szymon Wojciechowski, Michał Sadowski, Piotr Steckiewicz, Dżafar Bajraszewski, Grzegorz Gurgacz, Izabela Pietraszek-Kubicka, Carlos Ruiz, Klara Janicka, Anna Domagała-Sawka, Maciej Nowosielski, Konrad Nieradka, Aneta Decyk, Andrzej Hunzvi, Karol Wojnarowski, Katarzyna Myczkowska, Katarzyna Szklarzewska

Projekt konstrukcji: SP Projektowanie Konstrukcji

Projekt techniczny fasady: Studio Profil

Projekt instalacji: INTEC Projekt Sp. z o.o.

Makieta: Kuba Morkowski, Adam Perka

Wizualizacje zewnętrzne: DRAW a HALF-CIRCLE, Terton

Powierzchnia całkowita: 12 800m2

Powierzchnia terenu: 2 655 m2

Data projektu: 2014

Realizacja: 2014-2016

Zdjęcia: Piotr Krajewski

www.apa.com.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacje Architektoniczne

Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe
Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło jakiś czas temu konkurs dla samorządów na koncepcj ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera