Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lapidarium – Magazyn Detalu Architektonicznego powstanie w Łodzi

 

Czas czytania: ~ 3 min


Lapidarium – Magazyn Detalu Architektonicznego powstanie z inicjatywy władz Łodzi. Powstanie placówki ma być elementem szerokiego programu rewitalizacji, który nie kończy się na remontach kamienic, ale ma taż wspomagać powstawanie miejsc poszerzających wiedzę na temat architektury i urbanistyki. Lapidarium ma nie tylko prezentować kolekcje najcenniejszych zabytków detalu architektonicznego, ale i być miejscem spotkań na temat tego dziedzictwa.

 

yd7Ok8LPMxUY2Yj7yp3G0fAUqGHBYKkuVgaVZdDkbYZ3WutlZjasO6kqaD4W_01-lapidarium-detalujpg.jpg

Lapidarium – Magazyn Detalu Architektonicznego zaprojektuje pracownia Mirosława Nizio. Nizio Design International będzie odpowiada także za nadzór autorski i artystyczny nad realizacją, której zakończenie planowane jest na wrzesień 2018 roku. Mirosław Nizio, którego pracownia odchodziła niedawno 15-lecie istnienia, ma na koncie wiele obiektów muzealnych i na różne sposoby związanych z prezentowaniem historii. Wśród najbardziej znanych są: ekspozycja stała Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, czy Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu w Markowej koło Łańcuta.

 

wq0h9UM85SxeD4Lj7uri3WCEktbzaGfCNeyOmysHHlb3paCUojXmvuTpeIsG_02-lapidarium-detalujpg.jpg

Lapidarium – Magazyn Detalu Architektonicznego powstanie w Łodzi, powstanie w budynkach między al. Kościuszki 19 a ul. Wólczańską 36, czyli w miejscu, gdzie kiedyś działał I komisariat policji. Policjanci opuścili gmach ze względu na jego fatalny stan techniczny – teraz zabytkowe obiekty zostaną poddane gruntownemu remontowi. Na parterze i dziedzińcu powstanie lapidarium cennych zbiorów detalu architektonicznego, w pozostałej części zabudowań swoją siedzibę znajdzie Miejska Pracownia Urbanistyczna oraz biuro miejskiego konserwatora zabytków. Ponadto część pomieszczeń ma pełnić funkcje edukacyjne i ekspozycyjne. „W kamienicy powstanie sala konferencyjna, w której będą organizowane spotkania i dyskusje poświęcone ważnym dla miasta sprawom, nie tylko z dziedziny urbanistyki i architektury. Obok w sali wystawienniczej pojawi się interaktywna makieta Łodzi, na której będzie można zobaczyć, jak zmieniało się miasto w ciągu wieków. Z tej sali będzie przechodziło się do lapidarium, którego eksponatami będą sztukaterie i inne ozdoby pochodzące z rozebranych łódzkich budynków mieszkalnych i pofabrycznych. Ekspozycja będzie mogła się zmieniać, a magazyn z całą kolekcją detali, które posiada miejski konserwator zabytków, powstanie obok w nowej oficynie. Dziedziniec zamieni się w pasaż. Będzie można tam odpocząć, poczytać książki, spotkać się ze znajomymi” - tłumaczył w lokalnej prasie Grzegorz Gawlik z zespołu prasowego Urzędu Miasta w Łodzi.

 

Lapidarium – Magazyn Detalu Architektonicznego w wizji zespołu Mirosława Nizio został dopasowany do minimalistycznej formy wczesnomodernistycznego budynku, w którym ma powstać, architekci odwołali się do prostych i klasycznych rozwiązań. Jak sami piszą, zaplanowali podział parterowej kondygnacji budynku „na strefy: wejściową, komunikacyjną, ekspozycyjną i wielofunkcyjną oraz przestrzeń dla ekspozycji czasowych. Dodatkowo w części wystawienniczej wyodrębniono przestrzenie tematyczne: urbanistyczną i architektoniczną”. Obok autentycznych detali – które władze Łodzi kolekcjonują od 2000 roku – na terenie Lapidarium pojawią się multimedia – ekrany dotykowe, info-boxy, a także makieta, pokazująca różne fazy rozwoju Łodzi. Jak można się dowiedzieć od autorów koncepcji, „projekt Nizio Design zakłada, że „Lapidarium - Magazyn Detalu Architektonicznego” stanie się miejscem, w którym w otoczeniu oryginalnych eksponatów, odbywać się będą warsztaty dla profesjonalistów, architektów, urbanistów, konserwatorów czy historyków”.

 

Strona internetowa: nizio.com.pl/lodz-lapidarium


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekty Architektoniczne

Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej oficjalnie otwarte
Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej oficjalnie otwarte

3 grudnia 2024 roku oficjalnie otwarto nowy budynek Politechniki Gdańskiej. Centrum Ekoinnowacji PG ...

Dom w Ochojcu. Nowe spojrzenie na kostkę polską.
Dom w Ochojcu. Nowe spojrzenie na kostkę polską.

Dom w Ochojcu, autorstwa pracowni jojko+nawrocki architekci jest dowodem na to, że współczesna archi ...

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

29 listopada 2024 roku ogłoszono wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. To była ju ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera