Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lapidarium – Magazyn Detalu Architektonicznego powstanie w Łodzi

 

Czas czytania: ~3 min


Lapidarium – Magazyn Detalu Architektonicznego powstanie z inicjatywy władz Łodzi. Powstanie placówki ma być elementem szerokiego programu rewitalizacji, który nie kończy się na remontach kamienic, ale ma taż wspomagać powstawanie miejsc poszerzających wiedzę na temat architektury i urbanistyki. Lapidarium ma nie tylko prezentować kolekcje najcenniejszych zabytków detalu architektonicznego, ale i być miejscem spotkań na temat tego dziedzictwa.

 

yd7Ok8LPMxUY2Yj7yp3G0fAUqGHBYKkuVgaVZdDkbYZ3WutlZjasO6kqaD4W_01-lapidarium-detalujpg.jpg

Lapidarium – Magazyn Detalu Architektonicznego zaprojektuje pracownia Mirosława Nizio. Nizio Design International będzie odpowiada także za nadzór autorski i artystyczny nad realizacją, której zakończenie planowane jest na wrzesień 2018 roku. Mirosław Nizio, którego pracownia odchodziła niedawno 15-lecie istnienia, ma na koncie wiele obiektów muzealnych i na różne sposoby związanych z prezentowaniem historii. Wśród najbardziej znanych są: ekspozycja stała Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, czy Muzeum Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu w Markowej koło Łańcuta.

 

wq0h9UM85SxeD4Lj7uri3WCEktbzaGfCNeyOmysHHlb3paCUojXmvuTpeIsG_02-lapidarium-detalujpg.jpg

Lapidarium – Magazyn Detalu Architektonicznego powstanie w Łodzi, powstanie w budynkach między al. Kościuszki 19 a ul. Wólczańską 36, czyli w miejscu, gdzie kiedyś działał I komisariat policji. Policjanci opuścili gmach ze względu na jego fatalny stan techniczny – teraz zabytkowe obiekty zostaną poddane gruntownemu remontowi. Na parterze i dziedzińcu powstanie lapidarium cennych zbiorów detalu architektonicznego, w pozostałej części zabudowań swoją siedzibę znajdzie Miejska Pracownia Urbanistyczna oraz biuro miejskiego konserwatora zabytków. Ponadto część pomieszczeń ma pełnić funkcje edukacyjne i ekspozycyjne. „W kamienicy powstanie sala konferencyjna, w której będą organizowane spotkania i dyskusje poświęcone ważnym dla miasta sprawom, nie tylko z dziedziny urbanistyki i architektury. Obok w sali wystawienniczej pojawi się interaktywna makieta Łodzi, na której będzie można zobaczyć, jak zmieniało się miasto w ciągu wieków. Z tej sali będzie przechodziło się do lapidarium, którego eksponatami będą sztukaterie i inne ozdoby pochodzące z rozebranych łódzkich budynków mieszkalnych i pofabrycznych. Ekspozycja będzie mogła się zmieniać, a magazyn z całą kolekcją detali, które posiada miejski konserwator zabytków, powstanie obok w nowej oficynie. Dziedziniec zamieni się w pasaż. Będzie można tam odpocząć, poczytać książki, spotkać się ze znajomymi” - tłumaczył w lokalnej prasie Grzegorz Gawlik z zespołu prasowego Urzędu Miasta w Łodzi.

 

Lapidarium – Magazyn Detalu Architektonicznego w wizji zespołu Mirosława Nizio został dopasowany do minimalistycznej formy wczesnomodernistycznego budynku, w którym ma powstać, architekci odwołali się do prostych i klasycznych rozwiązań. Jak sami piszą, zaplanowali podział parterowej kondygnacji budynku „na strefy: wejściową, komunikacyjną, ekspozycyjną i wielofunkcyjną oraz przestrzeń dla ekspozycji czasowych. Dodatkowo w części wystawienniczej wyodrębniono przestrzenie tematyczne: urbanistyczną i architektoniczną”. Obok autentycznych detali – które władze Łodzi kolekcjonują od 2000 roku – na terenie Lapidarium pojawią się multimedia – ekrany dotykowe, info-boxy, a także makieta, pokazująca różne fazy rozwoju Łodzi. Jak można się dowiedzieć od autorów koncepcji, „projekt Nizio Design zakłada, że „Lapidarium - Magazyn Detalu Architektonicznego” stanie się miejscem, w którym w otoczeniu oryginalnych eksponatów, odbywać się będą warsztaty dla profesjonalistów, architektów, urbanistów, konserwatorów czy historyków”.

 

Strona internetowa: nizio.com.pl/lodz-lapidarium


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekty Architektoniczne

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera