Speedway Arena Lublin - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stadion żużlowy dla Lublina

 

Czas czytania: ~2 min


Speedway Arena Lublin – może taką nazwę nosić będzie nowy stadion żużlowy, którzy działacze tego sportu oraz kibice chcieliby zbudować w Lublinie. Nowy obiekt miałby powstać w wyniku rozbudowy i modernizacji istniejącego obecnie stadionu, który łączy funkcje piłkarskie i żużlowe, jest mały i przestarzały.

 

LdJy8EzzUMZHuf40e0eLdpCapUKR0rkEyWZz9IYJ0gDoUSQiuNytx2KprGGc_stadion-lublin08jpg.jpg

Stadionów żużlowych nie ma w Polsce dużo, mimo że ta dyscyplina sportu cieszy się wielką popularnością i ma duże grono wiernych kibiców. Inaczej niż w przypadku piłki nożnej, na potrzeby której powstają gigantyczne obiekty, nierzadko odznaczające się ciekawą architekturą, jednak rzadko projektowane z myślą o tym, aby łączyć wiele dyscyplin sportu.

L4hgVcESqZhiCEurk54rdTbppOQTopACJW8qhbyx6vMMpO4s4uZryaya0LNg_stadion-lublin09jpg.jpg

Stadion żużlowy dla Lublina był jednym z projektów, na który mogli głosować mieszkańcu Lublina w ramach budżetu partycypacyjnego. Pod głosowanie poddano projekt Pracowni Projektowej Marek Szorek i zajął on drugie miejsce spośród wszystkich zgłoszonych projektów (tzn. tylko na jeden projekt głosowało więcej osób niż na pomysł rozbudowy stadionu). Kibice żużla od lat marzą o tym, aby i ich dyscyplina sortu doczekała się nowoczesnego i wygodnego obiektu. Dzięki głosowaniu w budżecie partycypacyjnym miasto na prace nad stadionem przeznaczy 1,2 mln zł.

mtZt36mRKl07V9axbEebRzfwaibt9WS71VRVAcYDOhmJC90XXcrlOFu8KPaS_stadion-lublin12jpg.jpg

Stadion żużlowy dla Lublina ma powstać w wyniku rozbudowy i modernizacji istniejącego obiektu, w którym jak na razie łączą się funkcję żużlowa i piłkarska. Dzięki nowemu projektowi tor zostanie przeznaczony tylko dla żużlowców. Zostanie skrócony i pochylony, zmieni się jego nawierzchnia, centralna część areny (dziś pełniąca funkcje boiska piłkarskiego) zamieniłaby się w tor treningowy dla młodszych zawodników. Dzięki rozbudowie widownia mogłaby pomieścić 12934 miejsc siedzących oraz 976 stojących (dziś stadion jest tak mały, że na wiele zawodów wszyscy chętni kibice nie mają szans się dostać).

Poza poprawą komfortu zawodników i kibiców nowy stadion żużlowy dla Lublina miałby zyskać nowoczesny wygląd. Marek Szorek dla areny zaprojektował podświetlaną, perforowaną elewację oraz wyraźnie wydzielony przeszklony pawilon wejściowy. Kibice sportów żużlowych chyba także zasłużyli na to, aby kibicować zawodnikom na nowoczesnym stadionie?

 

Źródło: szorek.com, lublin.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekty Architektoniczne

Apartamenty w karkonoskim stylu ze studia de.materia
Apartamenty w karkonoskim stylu ze studia de.materia

W bezpośrednim sąsiedztwie lasów Karkonoskiego Parku Narodowego, na liczącej 3670 m2 działce stanęły ...

Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody
Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody

28 września 2020 o godz. 11:00 odbędzie się siódme już webinarium firmy Stiebel Eltron, które tym ra ...

Dom Zerokosztowy - prezentacja online
Dom Zerokosztowy - prezentacja online

Nowe realizacje to już stały cykl prezentacji online organizowany przez Grupę Sztuka Architektury. T ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera