Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


FIL House – pod kątem prostym

 

Czas czytania: ~3 min


FIL House – to projekt pracowni Beczak / Beczak Architekci. Na zamówienie prywatnych klientów projektanci opracowali bryłę, która zapewnia mieszkańcom zarówno otwarcie na ogród i świat zewnętrzny, jak i poczucie prywatności.

 

7KmK9R1NUlwmXOIg2k0QzShGCZhf8JPMzvbqEhSLzF3JfEkjMPF5HxCUAHz6_fil-house01jpg.jpg

FIL House jest jednym z przykładów na to, że współpraca pomiędzy inwestorem a architektem przynosi dobre skutki, a wymagania klienta często zamiast stanowić ograniczenie pobudzają wyobraźnię projektanta. To w końcu kwintesencja pracy architekta – aby ubrać w ciekawą, niebanalną bryłę to, o czym marzą klienci i na co pozwala działka. Wtedy mogą powstać domy o niebanalnych formach, oryginalnych kształtach, wpisanych w kontekst czy wykorzystujących nietypowe materiały.

CYi6F2dGsS14x8ZoPyKWWcaO2BhuWWBw5lTj3ZX3tk36ubalmC20NiZFli2s_fil-house02jpg.jpg

FIL House został podzielony na dwie części. Różnice pomiędzy nimi widać wyraźnie: jedna z części jest wyższa, ma też jasne elewacje, niższa część kolorem z nią kontrastuje. Dzięki temu rozróżnieniu obu części dom sprawia wrażenie, jakby składał się z dwóch osobnych brył. Co więcej, wyglądają one, jakby jedna została wsunięta w drugą. Ten zabieg pozwolił nie tylko poprawić funkcjonalność domu, ale i uatrakcyjnić jego wygląd. Ponadto taki układ bryły – przedłużenie głównego korpusu domu za pomocą wolnostojących ścian - pozwolił wykadrować widoki oraz osłonić duże przeszklenie, otwierające wnętrze na ogród. Betonowa ściana od strony południowej chroni wnętrze domu przez wzrokiem przechodniów – stanowi „kurtynę”, zasłaniającą dom od drogi. Przebito ją długimi, wąskimi oknami, umieszczonymi pod sufitem.

pqHkniZHoaCInaBiBG5o46gnPgorqxv4nDeS6OdoTNTd1eLnFExMfOdC1hPH_fil-house03jpg.jpg

Specyficzna bryła FIL House pozwoliła także na ciekawą aranżację wnętrza. „Wysoka na 4,6m część północna mieści salon i 3 sypialnie. Różnica w wysokości pomiędzy dwoma bryłami wprowadza światło ponad bryłą południową do skierowanych na północ pomieszczeń” - piszą architekci, dodając, że w tak wysokim wnętrzu można było zbudować także antresole, uzupełniające przestrzeń sypialni.

CZO533vhwGIC1UuolPZPENAzgQkGNDabiK1apgmDz0JmiNGxR9peLXx9Kxyw_fil-house04jpg.jpg

W interesujący sposób połączono wizualnie poszczególne przestrzenie domu. „Ściana z surowego betonu służy jako tło dla salonu z wolnostojącym kominkiem, i kontynuuje się za oknami na tarasie. Zagranie to, zastosowane również na suficie sprawia wrażenie połączenia wnętrza budynku z ogrodem”, można przeczytać w autorskim opisie. Chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem przyciemniane szyby w salonie także współgrają z ciemnymi elewacjami. Dzięki nietypowemu planowi domu na zewnątrz udało się wygospodarować dwa tarasy

ny8xiLzDgQn9Hsdq554bqaBFEBddiBAnAqbDop4A4N3Vs9tZKnz06RCK9hqD_fil-house05jpg.jpg

FIL House swój kształt zawdzięcza także nieregularnemu kształtowi działki, na której stanął. Teren pod zabudowę w jednym końcu ma inną szerokość niż w drugim. „W zachodniej, najszerszej części działki zaprojektowano ogród, dopełniający najszerszą, salonową strefę domu. Budynek zwęża się ku wschodowi równolegle ze zwężeniem działki” - piszą architekci. Dom jest dowodem na to, że tylko od umiejętności projektanta zależy, jaką formę przybierze budynek, nawet gdy trzeba go dopasować do szeregu uwarunkowań.

FIL House
Lokalizacja: Konstancin - Jeziorna

Inwestor: prywatny

Projektanci: Beczak / Beczak Architekci – Magdalena Beczak, Maciej Beczak, Jarek Borowski

Projekt: 2015

Realizacja: 2015-2016

Zdjęcia: jankarol.com

beczak.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacje Architektoniczne, Projekt Domu, Hot

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn
Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn

Nadleśnictwa Połczyn od lat 90. XX wieku za swoją siedzibę miało dwa budynki, wzniesione w 1965 roku ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera