Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biennale Architektury w Wenecji 2018 – polska wystawa

 

Czas czytania: ~3 min


Biennale Architektury w Wenecji organizowane jest od 1980 roku; odbywa się co dwa lata, na przemian z mającym znacznie dłuższą historię Biennale Sztuki. Polska bierze udział w obu imprezach, wykorzystując do naszych prezentacji pawilon polski, wzniesiony na terenie ogrodu Giardini della Biennale nakładem rządowych funduszy w 1932 roku.

 

6WfGbdhTMJrPG5pMAj6F1mWZL0qnVlZPlt8YScTZcxg9H5GyiyKT1yuYvRAQ_polski-pawilon-1jpg.jpg

Biennale Architektury w Wenecji – to jedna z najważniejszych imprez, związanych z architekturą na świecie. Służy ona przede wszystkim refleksji na temat architektury, pobudzeniu debaty, zdiagnozowaniu różnych wyzwań czy problemów, związanych z tą dziedziną i obecnych na świecie. Polacy nie raz zaistnieli na tej wystawie. Polska wystawa w 2008 roku zdobyła najwyższą nagrodę Biennale – Złotego Lwa, w 2016 otrzymała wyróżnienie.

 

Każde Biennale Architektury w Wenecji ma swojego głównego kuratora, który nie tylko odpowiada za wystawę główną, ale także opracowuje temat przewodni, wokół którego powinny koncentrować się ekspozycje w pawilonach narodowych. W 2018 roku za Biennale Architektury odpowiadają  Yvonne Farrell i Shelley McNamara, założycielki pracowni Grafton Architects. Temat przewodni, które wybrały dla tegorocznej imprezy brzmi „Freespace” - „Wolna przestrzeń”. „Wolna przestrzeń skupia się na zdolności architektury do dawania swym użytkownikom darmowych i dodatkowych prezentów przestrzennych oraz na jej zdolności do spełniania niewypowiedzianych życzeń osób obcych. Wolna przestrzeń jest celebracją umiejętności architektury znajdowania dodatkowej i nieoczekiwanej wspaniałomyślności w każdym projekcie, nawet w najbardziej prywatnych, defensywnych, ekskluzywnych czy komercyjnie uwarunkowanych realiach” - to fragment tekstu kuratorskiego, w którym  Yvonne Farrell i Shelley McNamara wyjaśniają swój pomysł na temat tegorocznego Biennale.

2udBKyTddzzGpUl7V6ud8vFO5rolxntySs6YAsmwJeMGK1eqtBGYmmXYVxH7_polski-pawilon-2jpg.jpg

Polską wystawę na Biennale Architektury w Wenecji chciało stworzyć 30 zespołów – tyle projektów oceniało jury w składzie: dr hab. Waldemar Baraniewski, Urszula Gołota, Agnieszka Komar-Morawska (przewodnicząca), Hugon Kowalski, dr Dorota Leśniak-Rychlak, dr hab. Marta Leśniakowska (nieobecna), Bartłomiej Nawrocki, prof. Sławomir Ratajski, Mariusz Ścisło, dr hab. Gabriela Świtek, Piotr Walkowiak, Hanna Wróblewska i Marta Żakowska. W opinii tych ekspertów i ekspertek najlepszy pomysł na polską wystawę w Wenecji zaproponował zespół w składzie: architekci: Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis (CENTRALA), kuratorka: Anna Ptak. Ich wystawa nosi tytuł „Amplifikacja natury”. „Projekt odznacza się trafnością wyboru tematu związanego z aktualnymi problemami architektonicznymi. Odwołuje się do wybitnych projektów i realizacji polskiego modernizmu II połowy XX wieku. Charakteryzuje się twórczym podejściem do koncepcji wystawienniczej w zakresie architektury. W twórczy sposób kształtuje przestrzeń wystawienniczą Polskiego Pawilonu” - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

 

„Wystawa w Polskim Pawilonie będzie opowieścią o procesach regulujących biosferę Ziemi: zjawiskach atmosferycznych i astronomicznych, które tworzą architekturę i są jej tworzywem. Instalacja Amplifikacja natury będzie pokazywać rezultaty badań architektonicznych prowadzonych przez grupę projektową Centrala od 2012 roku. ” - pisze Anna Ptak, kuratorka polskiej wystawy podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2018 roku. Na wystawie pojawią się m.in. modele terenu rekreacyjnego Warszawianki, w wyjątkowy sposób zintegrowanego z naturą projektu zespołu Jerzego Sołtana; prezentowany będzie dom rodzinny Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie, a także wizjonerskie projekty wystawiennicze Jacka Damięckiego. „Zaprezentujemy również własne propozycje Centrali dedykowane chronobiologii i żywiołom wody: dom wertykalnie otwarty i pawilon służący do słuchania deszczu” - dodaje kuratorka.

 

Biennale Architektury w Wenecji będzie trwało do 24 maja do 25 listopada 2018 roku.

 

Źródło informacji: labiennale.art.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura, Imprezy Dla Architektów

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera