Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom jednorodzinny nowocześnie tradycyjny

 

Czas czytania: ~ 2 min


Dom jednorodzinny, który stanął w Jankowicach k. Pszczyny, powstał wg projektu Michała Ciemniewskiego, twórcy pracowni MMHC. W tym wypadku architekt nie zmagał się zapisami planu miejscowego czy specyficznym kontekstem. Musiał natomiast znaleźć formę, satysfakcjonującą klientów o dość konserwatywnych poglądach.

 

0y5UgulYO9nXroCQITY8kjoytpD3cbdEmsPNhoKOfm5tOlUNYDD2DZ416nCL_dom-kolo-pszczyny05jpg.jpg
BE4t1TxoSwot69tsB9BM5i4OIg65Lza75ox8Cg7X1wccb2HgMGmnRKaq10mh_dom-kolo-pszczyny06jpg.jpg

Dom jednorodzinny projektu Michała Ciemniewskiego ma bardzo tradycyjny kształt, został także wzniesiony w użyciem najbardziej „klasycznych” materiałów – cegły i drewna. Tym samym wpisuje się on w bardzo żywy obecnie trend komponowania budynków jednorodzinnych w formach, będących parafrazą kształtów zabudowań gospodarczych (dom stodoła), wkomponowanych w wiejski krajobraz (dom na Kaszubach), wykorzystujących naturalne, znane od wieków materiały (dom jednorodzinny od Metafory).

50GWNeprwtirTYojAXxzRmzamtA9BKcb5vxaXi3WrrtQZQqEsVbd6K6eKKcE_dom-kolo-pszczyny04jpg.jpg
sJRrkiJTRdZlcr00er6zPspWR3D0NZJmuiJUrzBXMjUhn4oRi010OkLeUxT3_dom-kolo-pszczyny07jpg.jpg

Dom jednorodzinny projektu Michała Ciemniewskiego powstał dla młodego małżeństwa, które miało bardzo tradycyjne wyobrażenie o architekturze i swój dom początkowo widziało jako „dworek”. Architekt podjął dyskusję z klientami i ostatecznie stworzył dla nich projekt o klasycznych, ale jednak uwspółcześnionych formach. Architekt wspomina: „Kształt budynku to również nawiązanie do dziecinnego sposobu rysowania domu. Wystarczyło 5 kresek, aby stworzyć symbol domu – miejsca bezpiecznego. Podłoga, dwie ściany i dach”. Choć brzmi to banalnie, w tym właśnie mieści się kwintesencja tego, co rozumiemy pod pojęciem „domu”.

DFK13n4LesZIMlPYHHggVU5lAUQO1z69fCaGrZT0GYznUNtUaOVyIr1xsFYn_dom-kolo-pszczyny08jpg.jpg
7XsHzpQiqb2dLUBimToLlZVRHB3AAxiqA7ahpvSvup11ZD6axEHaM8JbPbdp_dom-kolo-pszczyny09jpg.jpg

Dom jednorodzinny projektu Michała Ciemniewskiego ma kształt nasuwający skojarzenia z typowymi dla polskiej wsi zabudowaniami. I nie jest to błędne myślenie. Dla związanego z przyrodą i rolnictwem inwestora, na otoczonej polami i łąkami działce taki właśnie dom wydał się najbardziej odpowiedni. Brak okapów czy daszków, zewnętrznych schodów i innych dobudówek jeszcze bardziej unaocznił prostotę i czystość bryły (jedynym jej urozmaiceniem jest zagłębienie strefy wejściowej), a także lepiej zintegrował budynek z tarasem i ogrodem. Pewnym utrudnieniem dla projektanta było zlokalizowanie jedynego wjazdu na działkę od strony południowej – aby nie pozbawiać mieszkańców dostępu do światła w dachu zamontowano poczwórne okna, doświetlające cała strefę dzienną domu.

Z0E9Z8eZSeXBlxJ6YU6HdHlMOFMJxvg0OlZkt2ABDMoSES0OsBnFUbiFpM8W_dom-kolo-pszczyny10jpg.jpg

Dom jednorodzinny projektu Michała Ciemniewskiego zbudowano z ręcznie formowanej cegły oraz drewna.  Dom mieszkalny ma elewacje z cegły, towarzyszący mu, podobny w kształcie budynek gospodarczy – z desek. Ten sam materiał – deski – pojawia się na bramie wejściowej; zaś kamień, stanowiący posadzkę podjazdu został wykorzystany także w gabionach, osłaniających skrzynki techniczne na działce.

6MxjXD46yuB5Elacf8Us1BGXZDyQ1Km5QmIkjHYUAZKOjZUWyhkIPnjjCWG7_dom-kolo-pszczyny01jpg.jpg
cmitqGppoVNEv6fJGVKQ2NpJjgUD99KwXX8WDNXsiwsiEChzNBLGKkncdQQq_dom-kolo-pszczyny02jpg.jpg

Dom w Jankowicach ma nieregularny plan, dom został „wygięty” aby wnętrze lepiej otworzyć na ogród. Parter domu zajęła strefa dzienna z salonem, kuchnią, jadalnią; piętro ma osobną strefę dla rodziców, osobną dla dzieci. W otwartej części piętra znajduje się też domowa biblioteczka.

vmTYQcX6lXS2lrYvS3T0RylOsgn46aULtHaF4KXsItpn0QxU364AAR3ahA2G_dom-kolo-pszczyny03jpg.jpg

Dom jednorodzinny

Lokalizacja: Jankowice k. Pszczyny

Inwestor: Prywatny

Projektant: Michał Ciemniewski, współpraca: Bogusław Rychlik, Tomasz Świaczny, Leon Krzyżanowski, Michał Adamik

Powierzchnia: 198 m2
Kubatura brutto: 1047,07 m3
Projekt: 2015

Realizacja: 2016/2017

architekt.mmhc.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Architektoniczne , Projekt Domu , Hot

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera