Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom w Złotnikach – dwa w jednym

 

Czas czytania: ~2 min


Dom w Złotnikach – to dzieło pracowni Meeko, której założycielami są Tomasz Janiec i Kamila Fijałkowska-Janiec. Jak zwykle w takich wypadkach forma domu, którą opracowali, jest wypadkową oczekiwań klienta i możliwości, jakie dawała działka, przeznaczona pod zabudowę. Te parametry architekci starali się ubrać w atrakcyjną, nowoczesną formę.

 

C7I3ZvOgt6rRzHcNaepjiF7qaHcy2YMyPy5kYYISc6UV8YJNLXnBWebG6wDa_dom-w-zlotnikach03jpg.jpg

Dom w Złotnikach można wpisać w modny obecnie trend nowoczesnych interpretacji tradycyjnej formy domu – stodoły, która to forma w ostatnich latach szczególnie często pojawia się w architekturze jednorodzinnej, inspirując zarówno klientów i zleceniodawców, jak samych architektów.

9Ky9kRFSmoppwTkEf8KFYb7PzqQjRknTqHMOhdWsTOaYJAEOdNBa3Ygaf2rl_dom-w-zlotnikach02jpg.jpg

Dom w Złotnikach został zaprojektowany dla dość malowniczo położonej działki, wśród łąk i pól, które architekci postanowili wykorzystać jako naturalne tło dla budowli. Jako że wjazd na działkę znajdował się od strony zachodniej, projektanci zdecydowali się ustawić budynek bliżej wschodniej i północnej granicy posesji – chcieli bowiem, zgodnie z oczekiwaniami klienta – od strony południowej zachować jak najwięcej miejsca na ogród.

SbWSfF7xMqbHY7dpxp6PwJJpbuhaWqAX6PaOhN2zHHmd0C7G8WuoL4wW7Lye_dom-w-zlotnikach01jpg.jpg

„Architektura domu w Złotnikach jest przykładem zbalansowanego połączenia i synergii form tradycyjnej stodoły mieszkalnej oraz nowoczesnej bryły z płaskim dachem” - piszą o swoim pomyśle sami architekci i zamysł ten jest doskonale widoczny w projekcie. Budowla sprawia wrażenie, jakby połączono w niej dwie bryły, co więcej rozróżniono je za pomocą kontrastujących materiałów. Jako pierwsza widoczna jest modernistyczna „kostka”, z której wnętrza wyrasta ku górze „domek” o dwuspadowym dachu. Kubiczna część domu o tynkowanych na biało elewacjach i drewnianych detalach mieści wszystkie funkcje dzienne. „Domek” ma ściany zewnętrzne obłożone antracytową blachą, a mieści sypialnię rodziców. „Wspólnym mianownikiem dla dwóch brył jest stolarka okienna w kolorze antracytowym, która jest łączona w horyzontalne pasma dopełniające formę domu” - dodają architekci.

morywTi0jIyOCP2eQrh11QZTpLY2gChAIxNfNumUpIdXsUw8mShdzKF0rhzG_dom-w-zlotnikach21jpg.jpg

Nietypowe połączenie dwóch różnych brył nie zostało podyktowane wyłącznie fantazją projektantów. „Układ funkcjonalno-przestrzenny pomieszczeń w domu to wynik decyzji projektowych odnoszących się do stron świata, zalet i mankamentów działki oraz wspólnych ustaleń z przyszłymi mieszkańcami” - mówią architekci. Ustawienie względem stron świata było ważne także ze względu na to, że dom zaprojektowano jako obiekt energooszczędny oraz inteligenty. Wyposażono go w urządzenia monitujące oraz sterujące ogrzewaniem, wentylacją mechaniczną i energią (możliwe do obsługi poprzez samartfon lub tablet)

Dom jednorodzinny

Lokalizacja: Złotniki pod Mielcem
Inwestor: prywatny
Projektanci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec

Powierzchnia: 262 m2

Rok: 2017

Status: W budowie

Wizualizacje: MPVIS

Model: MODEL Design – Makiety architektoniczne

meeko.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Domu, Hot

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera