Małopolskie Centrum Nauki ma być gotowe w 2022 roku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Małopolskie Centrum Nauki – wiemy, jak będzie wyglądało

 

Czas czytania: ~3 min


Małopolskie Centrum Nauki – jak piszą jego pomysłodawcy - „ma być nietypową i innowacyjną instytucją kultury, w której przez zabawę i samodzielne eksperymenty będzie można poznać różne dziedziny wiedzy. MCN ma rozbudzać zamiłowanie do nauki, uczyć samodzielnego myślenia i pomagać zrozumieć świat”. Co ważne, MCN ma swoją ofertę kierować nie tylko do najmłodszych, ale i do seniorów, a także krakowskich studentów i naukowców.

 

I nagroda_Heinle, Wischer und Partner Architekci

I nagroda_Heinle, Wischer und Partner Architekci

Małopolskie Centrum Nauki nie będzie pierwszą w Polsce placówką, oferującą naukę poprzez zabawę i eksperyment. Siłą rzeczy MCN będzie zapewne porównywane  z najbardziej znanym w kraju Centrum Nauki Kopernik. Ale przecież eksperymenty naukowe zwiedzający mogą przeprowadzać także w EC1 w Łodzi. Według podobnej koncepcji powstało także wrocławskie Hydropolis czy też Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim.

I nagroda_Heinle, Wischer und Partner Architekci

I nagroda_Heinle, Wischer und Partner Architekci

Małopolskie Centrum Nauki – to inwestycja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Za organizację konkursu na projekt siedziby MCN odpowiadał oddział małopolski SARP. Na konkurs nadesłano 50 prac, z których do finału jury zakwalifikowało pięć projektów z tego grona ostatecznie wybrano jednego zwycięzcę, przyznano także drugą nagrodę oraz dwie dodatkowe nagrody, a także dwa wyróżnienia honorowe.

I nagroda_Heinle, Wischer und Partner Architekci

I nagroda_Heinle, Wischer und Partner Architekci

Małopolskie Centrum Nauki ma być gotowe w 2022 roku; gmach stanie przy ulicy Bora-Komorowskiego, a pod jego budowlę przeznaczono działkę o  powierzchni 4 hektarów. MCN ma się stać nowym charakterystycznym punktem na mapie województwa, dlatego też organizatorzy konkursu oczekiwali projektów nietuzinkowych, oryginalnych, łączących wyjątkowy wygląd z funkcjonalnością. Pierwszą nagrodę w konkursie oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej będącej szczegółowym opracowaniem pracy konkursowej przyznano pracowni Heinle, Wischer und Partner Architekci, za projekt, stworzony przez zespół w składzie: Edzard Schultz, Anna Stryszewska-Słońska (współpraca autorska: Dominika Niewczas, Joanna Pittner, Katarzyna Woszczyna, Tomasz Padło, Małgorzata Oleśkowska).

W uzasadnieniu sąd konkursowy podkreślił, że projekt charakteryzuje się powściągliwością, będąc jednocześnie pełnym wyrazu. Doceniono pomysł na wpisanie obiektu charakterystyczny pejzaż okolic miasta poświęconych lotnictwu (gmach może nasuwać skojarzenia ze startującym samolotem). „Dynamika pryzmatycznej formy buduje kulminacje przestrzenne w miejscach oferujących najbardziej interesujące widoki z uwagi na możliwe imprezy w sąsiedztwie zabytkowego pasa” - napisano w uzasadnieniu. Jury zwróciło uwagę także na szereg rozwiązań, pozwalających oszczędzać energię, na czytelny podział na strefy, na dość elastyczny podział przestrzeni całego założenia. „Poprzez swoją prostotę rozwiązanie może stanowić dobry wizerunkowy znak dla popularyzacji nauki, której istotą jest właśnie prostota” zauważyli jurorzy.

W konkursie na siedzibę Małopolskiego Centrum Nauki drugą nagrodę otrzymała pracownia AIM Studio Ltd z Londynu.  „Projekt zawiera liczne rozwiązania przemyślane pod względem gospodarowania energią i zasobami naturalnymi dla potrzeb funkcjonowania skomplikowanej maszyny jaką jest obiekt łączący w sobie funkcje warsztatowe, laboratoryjne i audytoryjne” - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Dwie nagrody ex aequo otrzymały propozycje biur OVO Grąbczewski Architekci Oskar Grąbczewski z Katowic oraz Piotr Płaskowicki & Partnerzy Architekci z Warszawy. Dwa wyróżnienia honorowe przyznano koncepcjom nadesłanym przez Juan Antonio Gonzalez Perez (GPY Arquitectos) i Urbano Yanes Tuna (GPY Arquitectos) z Hiszpanii oraz KJ Architekci Katarzyna Jucha, Michał Jania, Filip Łękawski S.C. z Krakowa i Bielska Białej.

Budowa Małopolskiego Centrum Nauki ma kosztować ok. 150 mln zł; 85% tej sumy ma być współfinansowane ze środków europejskich pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

 

Źródło ilustracji: facebook.com/sarp.krakow


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekty Architektoniczne

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera