Hydropolis – nowa atrakcja Wrocławia - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hydropolis – nowa atrakcja Wrocławia

 

Czas czytania: ~3 min


W grudniu 2015 roku otwarte zostało Hydropolis - Centrum wiedzy o wodzie.

 

PC5Qwoq5tP9WRrqzouyG0CxA6bK7ZoYbLi6D8Hc67ZtHwnB5Bb8epmdU613Y_hydropolis07.jpg

Hydropolis to jedyne w Polsce centrum wiedzy w całości poświęcone wodzie. Oddane do użytku w grudniu 2015 roku jest unikatowym miejscem, łączącym walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Formę gmachu, w którym działa placówka, jak i multimedialną ekspozycję zaprojektował zespół architektów, dizajnerów i inżynierów z krakowskiej Pracowni Projektowej ART FM, projekt budynku powstał we współpracy ze Studio EKA, Pracownia Projektowa z Wrocławia. Wizję stałej wystawy w Hydropolis opracował znany twórca przestrzeni ekspozycyjnych, Mieczysław Bielawski.

tVs9UzcDK7CxUB0wovAElr73QHbxzgXpJxK7UkcYRyQJmxyHLItmKqjK61LB_hydropolis02.jpg

Hydropolis - Centrum wiedzy o wodzie - to placówka edukacyjna, która w narracyjny sposób i z użyciem rozmaitych nowych technologii ma pokazywać widzom dzieje wody, jej rolę w środowisku itd. DO celów edukacyjnych twórcy wystawy użyli tu nowych technologii, tworząc multimedialne obiekty, aktywizujące zwiedzających, pozwalające im czynnie i z użyciem różnych zmysłów poznawać tajniki wody. Pomysł na to, by wystawy pobudzały do działania, stymulowały widzów na wiele sposobów, zachęcały ich do posługiwania się różnymi nowoczesnymi urządzeniami nie jest nowy – tak działa przecież znane Centrum Nauki Kopernik czy gdańskie Hewelianum, multimedia pomagają też poznać tysiąc lat historii polskich Żydów w muzeum Polin.

wwfAkmAObNbNNTD3bx5IGbeX3HE3QIfyjnizUoztXSFdnajgTZbq36JO4Roe_hydropolis01.jpg
Oej6A2IvMjSbl3JoblqMRcsjuMfma2BW8HhOua1JSVKwvtqTWjmnuGcWutkX_hydropolis03.jpg

Hydropolis – to 4 000 m2 przestrzeni ekspozycyjnej. Jak opowiadają twórcy placówki, zwiedzający są tu wciągani w opowieści o początkach wody we wszechświecie, poznają stworzenia żyjące w oceanicznych głębinach, dowiadują się o doniosłej roli wody dla środowiska oraz jej roli w funkcjach życiowych człowieka. Widz poznaje tu też historię inżynierii wodnej od starożytności aż po współczesne sposoby gospodarowania wodą. Jak piszą twórcy tego miejsca: „Hydropolis to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, instalacje artystyczne oraz repliki i wierne modele służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw”.

gS6plSRtwxC7O103orAMrF3nOendKoSKwsuatbr4b0AxJVNTQyqw0mdhGprD_hydropolis04.jpg

Hydopolis – to nie tylko interaktywna, multimedialna wystawa. To także przykład rewitalizacji obiektu poprzemysłowego. Hydopolis powstało bowiem w należącym do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu i pochodzącym z 1893 roku podziemnym zbiorniku wody czystej. Stanowi on element kompleksu wodociągowego Na Grobli i składa się z czterech zbiorników, które teraz, dzięki wybiciu pomiędzy nimi przejść zamieniono w przestrzeń ekspozycyjną. Ważnym elementem Hydropolis jest nowy budynek, powstały od strony południowej, mieszczący strefę wejścia na teren muzeum. Aby dobrze wkomponować go w sąsiedztwo, składające się z neogotyckich, ceglanych obiektów, architekci jego elewacje obłożyli… miedzią.

FxRYpNt463y0O24XvZFs4Mnc8NaRVwPdpoESATr3SEcsXrF3uhvsvXtH4Hso_hydropolis05.jpg
yjfbkpNOSWqFTWVgF81k4M4SqpUGwb4pi4lc2ObthiQZSISx9m9wgCBtp3gz_hydropolis06.jpg

Hydropilis nominowane było do nagrody Copper Award, przyznawanej najciekawszym realizacjom architektonicznym powstałym z wykorzystaniem miedzi. Budynek wejściowy na teren Hydropolis prawie w całości obłożony został pełną oraz perforowaną blachą miedzianą o kolorze klasycznym. Ten materiał pojawił się także we wnętrzach – tam użyto blachy miedzianej wstępnie utlenionej. Atrakcją dla zwiedzających jest bez wątpienia fasada budynku wejściowego, która stanowi ramę dla długiej na 46,5 m drukarki wodnej, która za pomocą wody tworzy różnorodne kształty i napisy.

jyLB3m5g73TiUqjLfmR7JPii9dSBMHoyzEAtOVsqtDj0nDtLh02XM8x5cIHs_hydropolis08.jpg

Centrum wiedzy o wodzie - Hydropolis
Lokalizacja: Wrocław, ul. Na Grobli 19-21
Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu
Projektu budynku, architektura krajobrazu: Studio EKA Pracownia Projektowa, architekt Ewa Kinecka oraz ART FM, architekci: Maksymilian Majoch, Magdalena Piwek, Łukasz Markiewicz
Projekt ekspozycji, elewacji miedzianych, drukarki wodnej oraz wnętrz: ART FM: Mieczysław Bielawski (dyrektor kreatywny), architekci Maksymilian Majoch, Magdalena Piwek, Łukasz Markiewicz;
Współpraca: Michał Hnatowski, Karol Ornatowski, Jan Witkowski, Awiszaj Adari
Projekt drukarki wodnej przy współpracy z Lumiartecnia Internacional
Realizacja: 2015
Powierzchnia: 4000 m2
Koszt inwestycji: 59 milionów złotych
Źródło ilustracji: hydropolis.pl, artfm.pl

kapJuANu6wCJRbwymvUIRVXSNGbbU2TA3xUlFC0qbQlKHkTPYJM5gXeo8NKa_ramkajpg2.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera