Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polska Architektura XXL 2017 - internauci wybrali

 

Czas czytania: ~5 min


Zakończyło się głosowanie internautów 10 edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Internauci wybrali swoich faworytów z puli ponad 100 obiektów zgłoszonych w trzech kategoriach. Laureaci odbiorą nagrody na uroczystej Gali, która odbędzie się 22 marca 2018 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Tego dnia zaprezentowane zostaną także wyniki głosowania jury oraz poznamy zdobywcę nagrody Grand Prix 2017.

 

MTJnzzjjTMMb51PaE4tazqIr2gzvkFAcux1C0km7TY087U2sSzSNmKNSQ1X2_glownapng.png

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku  objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych przez cały 2017 rok, na łamach wortali www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.

 

Zgłoszenia do konkursu zbierane były do 20 stycznia 2018 roku, a głosowanie internautów rozpoczęło się 1 lutego 2018 i trwało do 28 lutego 2018 roku. W sumie oddano w nim ponad 30 tysiące głosów na ponad 100 obiektów.

 

7PVCq1NWL1SFyVYafV8z8w3NUfdEVvJ6xcP2huyuCVMqWnQdAZWPMWzEysYw_polska-architektura-2017png.png

 

W kategorii obiekty publiczne przeważającą liczbą 3706 głosów wygrała Restauracja Genesis w Warszawie zaprojektowana  przez Massive Design.

 

Budynek Genesis stanął na Placu Europejskim, dość nowej przestrzeni publicznej w Warszawie, zlokalizowanej u stóp biurowca Warsaw Spire. Jest jednym z pierwszych projektów w Warszawie, przy którym w tak dużym stopniu korzystano z modelowania i wydruków 3D. Dzięki pomocy komputerów można było opracować formę futurystycznego i organicznego pawilonu restauracyjnego.

xJ6YVZXuaMo8qZNy5Js7T1SbIoPdNNsy1S4p3mJXO5Zf18JsLak7pehigyKZ_polska-architektura-2017-nominacja-w-kat-publiczne-restauracja-genesis-w-warszawie-massive-designjpg.jpg

W kategorii obiekty prywatne redakcja Sztuki Architektury postanowiła uznać głosy internatów w przypadku dwóch obiektów.

 

Leśna Willa w Izabelinie koło Warszawy zaprojektowana przez pracownię Barycz i Saramowicz. Obiekt zdobył 756 głosów.

 

Jej projekt zamówił polski naukowiec, który pracując w USA mieszkał w bardzo wyjątkowym domu – w willi Waltera Gale'a w Oak Park na przedmieściach Chicago. Dom powstał w 1893 roku według projektu samego Franka Lloyda Wrighta. Obiekt ma dwa oblicza. Od strony drogi przechodzień zobaczy tylko prostą, masywną ścianę, przebitą nielicznymi otworami. Ta nietypowa fasada stanowi osłonę właściwej części domu, składającej się z dwóch skrzydeł i otwartej na ogród. Prywatna część rezydencji z trzech stron otacza wewnętrzny dziedziniec, będący niejako przedłużeniem wnętrza. Dzięki niemu mieszkańcy mogą czuć stały kontakt z pięknym, leśnym otoczeniem.

sFItZkdBI7sdap48yE27thB2Mj6btFQhiNjIXVCc70pHZJ0YRNSIfvHYtqIT_polska-architektura-201jpg.jpg

Rakietka Domek Kredka w Wadowicach zaprojektowana przez FAAR architekci. Obiekt zdobył 946 głosów.

 

Rakietka Domek Kredka – to budowla, wzniesiona dla Karola. Siedmioletni wówczas chłopiec zwierzył się jakiś czas temu swojemu tacie, że marzy mu się domek w kształcie rakiety i kredki. Akurat tak się złożyło, że tata Karola jest architektem, pragnienie syna postanowił więc zrealizować.

yjSF3EZrOQfPtRFKTIO1lEnHjTDVGSoUThUSJm7pPVmQ5AspPVSkIlzwHenZ_polska-architektura-2017-nominacja-w-kat-prywatne-rakietka-domek-kredka-w-wadowicach-faar-architekcijpg.jpg

u5w7JoGEznsGM1jzzG9NddxRsjLAIRe71amGnR54bq3QRefqd0NIglqeFPiS_polskie-wnetrze-2017png.png

 

W kategorii wnętrza publiczne zwyciężyło Biuro Xsolve w dawnej gliwickiej szkole zaprojektowane przez Biuro Projektów Rafał Drobczyk, Anna Zarudzka oraz Chilid zdoywając 3074 głosy.

 

Biuro poprzez sposób aranżacji  miało pobudzać użytkowników do kreatywnej pracy, mającej realny wpływ na rozwój firmy. Powinno także umożliwić chwilę odpoczynku i relaksu podczas wielu godzin poświęconych na realizowane projekty firmy. Na bazie tych założeń i potrzeb stworzono przestrzeń o powierzchni ponad 1000 m2 , odpowiednią dla osób z niej korzystających. W tzw. Aglie Office znajdują się: dwie duże sale konferencyjne, mniejsze sale spotkań tzw: meeting rooms, oddzielone od pozostałej przestrzeni szklanymi ściankami, zapewniającymi transparentność.

 

 

GLknHXnkMWRfm8qWH1THlfYwcthkK9diSHWullnUo8ccwqc67mN14P25voAJ_5a6d8ea203a-4-jpg.jpg

W kategorii wnętrza prywatne zwyciężył z kolei Ekodom nad jeziorem zaprojektowany przez biuro EV Architects. Wnętrze zdobyło 182 głosy.

 

W miejscowości Chyby pod Poznaniem, w pobliżu Jeziora Kierskiego, w otoczeniu drzew powstało osiedle dziesięciu domów – ekorezydencji. Elegancka przestrzeń utrzymana jest w kolorach bieli, grafitu i jasnego surowego drewna. Na podłogach położono drewniany parkiet, dzięki czemu wnętrza nabrały ciepłego charakteru.

 

gsYUnpL8F9lepLUe5uVdFmDgGLTFIw9hIgFqtAAOvnxsLqWtBII1GKCAs3BT_5a625c2c0e-zmn-6-dsc08343-24-jpg.jpg

piWpe0yynRVp8dNwrUrwKTLwq5K59SsIlJNBDsGWVW9NlA84g16IrOJAOOf0_polski-krajobraz-2017png.png

 

W kategorii przestrzeń publiczna, zdobywając 750 głosów, wygrał Plac na Glanc zaprojektowany przez Ewę Labus, Grzegorza Layer, Michała Centkowskiego.

 

Plac na Glanc - cykliczny program rewitalizacji zaniedbanych katowickich podwórek, realizowany przez Instytucję Kultury Katowice Miasto Ogrodów. Podwórko przy ul. Powstańców 4 stanowiło duże wyzwanie przede wszystkim ze względu na stopień zaniedbania oraz zupełny brak zieleni. Zrealizowane elementy odpowiadają potrzebom zarówno starszych jak i młodszych mieszkańców. Projektowana przestrzeń płynnie łączy strefy relaksu, zabawy, zieleni oraz funkcje użytkowe (składowanie odpadów, komunikacja, gromadzenie deszczówki).

mo1g9bo1rnOQfKnVrYoZA84okTAwtjOPc5rGcyFFP9pQLhyY9Ito3Y2MbVdg_p3gpe0pkpalyf4zqzvxrdwdk582ghxdswmr3nykrt9bmswe4kv28pyjffqfe-s0jpg-image000x-jpg.jpg

W kategorii ogrody prywatne wygrał Bonsai w ogrodzie trawiastym projektu EmOgrody zdobywając 1612 głosów.

 

Ogród ten to połączenie miłości do minimalizmu, traw ozdobnych oraz bieli. Wyróżniającym się dodatkiem w części frontowej jest Juniperus horizontalis w formie Bonsai.

WkO2S5TmA3Ds79YGLdhz5ewgT6OQtr3aAgumGsmlu479Xj8TnBkFQVFQlokF_5a718ca5187e5-20170526-111026jpg.jpg

Zwycięzcy odbiorą nagrody w czasie uroczystości w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Najlepsze projekty plebiscytu Polska Architektura XXL 2017 będą prezentowane też w trakcie wystaw i konferencji w całej Polsce.

 

A tak było na Gali:

Polska Architektura XXL 2016

Polska Architektura XXL 2015

 

Organizator:

 

Grupa Sztuka Architektury

 

Współorganizator:

 

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

 

Partnerzy Plebiscytu Polska Architektura XXL 2017:

 

Bauder Polska

Pozbruk

 

 

Partnerzy wspierający:

 

 

Dasag

Vandersanden

 

 

 

 

      

 

Patronat honorowy:

 

Stowarzyszenie Architektów Polskich

Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu

 

 

Patroni medialni:

 

Domo +

 

TVP2

 

TVP Kultura

 

Nowy Magazyn

 

Wnętrze i Ogród

Weranda

 

La Vie

 

Dom z cegły

 

 

 

Współpraca redakcyjna:

 

Onet

RMF Classic

 

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Polska Architektura 2017, Polska Architektura Xxl, Hot

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera