Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rudy Dom w Rudach

 

Czas czytania: ~3 min


Rudy Dom w Rudach – to najpiękniejszy w Polsce budynek mieszkalny z cegły, tak zdecydowało jury, przyznając 7 marca 2016 roku tej budowli Brick Award 2017. To prestiżowy konkurs, mający na celu nagradzanie najciekawszych realizacji, w których wykorzystano ceramikę budowlaną. W przypadku Rudego Dom w Rudach wykorzystania tego materiału nie da się nie zauważyć – dom jest cały zbudowany z cegły.

 

rudy dom
2ZgrkchbGzdCmL4OAAjPdWFT2iyNW0ewUruelmpB9x5R9LcxfBdrj2vYwdil_22-rudy-dom-hdjpg.jpg

Rudy Dom w Rudach otrzymał Brick Award 2017 z kilku powodów. Jak uzasadniało jury konkursu, o nagrodzie zadecydowała przede wszystkim konsekwentna koncepcja, polegająca na stworzeniu introwertycznego, zamkniętego pomiędzy ceglanymi ścianami wnętrza. Architekci sięgnęli po ten materiał bardzo świadomie i opracowali bryłę, w której ceglane ściany pełnią ważną rolę także estetyczną.

 

Rudy Dom w Rudach – to dzieło pracowni toprojekt, wizję budynku opracował zespół w składzie: Marek Wawrzyniak, Karol Wawrzyniak, Izabela Groborz-Musik. Jak opowiadają sami architekci, projekt musiał uwzględnić kilka elementów. Wymogi planu miejscowego nakazywały zwieńczenie domu dwuspadowym dachem; obecność w rodzinie dwóch rozbrykanych chłopców sugerowała rozplanowanie przestrzeni tak, aby ich każdy z domowników mógł się czuć tu dobrze i znaleźć spokój, a sąsiadujący z działką las zdeterminował układ budynku – chodziło o ot, aby wnętrza otwierały się na drzewa.

EYSsLlRhPy23YULOfKrhZq0TOx1FH83SLU4gdU94A4yrhRBZBqsJye5D9xak_1-rudy-dom-hdjpg.jpg
rudy dom

Rudy Dom w Rudach został rozbity na kilka brył: ta od strony drogi została nakryta dwuspadowym dachem; ta od strony lasu, płasko zadaszona ma całą elewację wykonaną ze szkła – kieruje się ona w stronę lasu. Niezwykłym rozwiązaniem jest kolejna część domu – osłonięty z trzech stron dziedziniec, kryjący wjazd do garażu i wejście do domu. Tak to opisują sami autorzy projektu: „Kwadratowa, ceglana kostka domu poddana została trzem prostym zabiegom. Zachodnia ściana odpadła w kierunku ogrodu zamkniętego ścianą lasu, tworząc taras dostępny z pokoju dziennego, jadalni i głównej sypialni. Ćwiartka południowo-wschodnia od strony osiedla została wydrążona, dzięki czemu powstał zamykany dziedziniec wjazdowy okolony ceglanymi ścianami. Ćwiartka północno-wschodnia została wypchnięta do góry tworząc poddasze kryte dachówką ceramiczną. Ta część mieści dwie sypialnie i bawialnię w pełni przeszkloną w kierunku lasu. Płaską część dachu na pozostałych ćwiartkach pokryto dachem zielonym”.

9xpDfdwZvr4tMar5e3PkCQ31hlG3FbicaiqkC4HX1tvcBfHQb2cDdOzpYkOs_35-rudy-dom-hdjpg.jpg
rudy dom

Rudy Dom w Rudach zbudowano z materiału z pobliskiej cegielni (to ważny wątek ekologiczny tej realizacji – wykorzystanie lokalnego budulca). Co więcej, do budowy użyto cegły odpadkowej, a więc niedoskonałej, przepalonej lub niedopalonej. Dzięki temu dom uzyskał zupełnie wyjątkowy charakter – wygląda trochę jak stary ( w okolicy są stare ceglane domy, ten, choć nowy doskonale do nich pasuje), ale przede wszystkim jest jedyny w swoim rodzaju. „Dzięki wymurowaniu wszystkich ścian na bazie jednolitego wiązania krzyżowego z ręcznie sortowanych cegieł odpadowych, wątek ceglany przestaje być tylko ornamentem i staje się integralną częścią tektoniki budynku” - podkreślało jury konkursu Brick Award. „Ściany budynku wymurowano z ręcznie sortowanych cegieł odpadowych pochodzących z okolicznych cegielni. Zastosowano wariację wiązania krzyżowego, w którym dwie cegły położone obok siebie główkami na sztorc są po jednej stronie wypychane, a po drugiej wciskane w stosunku do lica ściany. Ten prosty zabieg znacznie wzbogacił pracę światłocienia na elewacji” - tłumaczą to sami architekci.


Rudy Dom
Lokalizacja : Rudy Raciborskie
Inwestor: prywatny
Projektanci: toprojekt, zespół projektowy: arch. Marek Wawrzyniak, mgr inż. arch. Karol Wawrzyniak, mgr inż. Izabela Groborz-Musik
Projekt: 2011
Powierzchnia całkowita : 363,9 m2
Zdjęcia: dzięki uprzejmości pracowni toprojekt, toprojekt.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Architektoniczne

Prima Aprilis na spacer
Prima Aprilis na spacer

Wielkanoc – to ważne święta, ale i czas odpoczynku, rodzinnych spacerów i wycieczek. W tym roku drug ...

Konferencja Kolor w architekturze
Konferencja Kolor w architekturze

W ostatnich latach kolor stał się bardziej popularny. Po inspirowanej modernizmem modzie na biel i m ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera