Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sąd Rejonowy w Siedlcach – stylowa elegancja

 

Czas czytania: ~2 min


Sąd Rejonowy w Siedlcach powstał w oparciu o projekt, wyłoniony w drodze konkursu. Pracownia HRA Architekci (dawniej Hermanowicz Rewski Architekci) dla tego obiektu zaproponowała surową, powściągliwą formę, które wydaje się wyjątkowo pasować do rangi i powagi urzędu, który ma tu swoją siedzibę.

 

D0Zf1PPKwvzkMTxfVnrgyE8mERF8Gd5ai79FIKEcyaAHvVCtubtwtXL0tVVZ_s-d-rejonowy-siedlce04jpg.jpg

Sąd Rejonowy w Siedlcach zdobył wiele prestiżowych nagród – został wyróżniony w konkursie Polski Cement w Architekturze, pod koniec maja 2018 roku otrzymał także laur w konkursie Nagroda Roku SARP.

OskIFlYv6RmBdKlI0i2PHxIAQjck1BWWIvYabT14zkBNihQ6hTUGQFCJZPbx_s-d-rejonowy-siedlce02jpg.jpg

Sąd Rejonowy w Siedlcach stanął przy ulicy Kazimierzowskiej, w rejonie tzw. Nowych Siedlec. Ze względu na położenie działki oraz wysoki poziom wód gruntowych teren wyniesiono na wysokość około metra. W ten sposób nowy gmach sądu stanął na nietypowej, wykonanej z ziemi platformie. To niewielkie podniesienie budynku tylko dodało mu powagi i rangi, stosownej dla tego typu obiektu.

Va6SxWgQ13OgE7uXfuCycLKyX8uiQs27spFqkQN0t78klav6jk59fPfsyrmZ_s-d-rejonowy-siedlce03jpg.jpg

Forma siedziba Sądu Rejonowego w Siedlcach jest surowa i prosta. Trzykondygnacyjny gmach otrzymał formę prostopadłościanu, którego elewacje ujęto w gęsty rytm słupów. Proste podpory są kontynuowane w rysunku posadzki placu przed budynkiem. W narożu budynku zlokalizowano wysoki portyk, wyznaczający strefę wejściową; w bryle udało się wygospodarować także dwa wewnętrzne dziedzińce.

wUj3sU8VudYn95SUQeBefbOocyj7isXzbKvNDTnAKGC7X0SNQtTVEyCvmnCT_s-d-rejonowy-siedlce05jpg.jpg

Sąd Rejonowy w Siedlcach posiada kilka stref funkcjonalnych. Z holu wejściowego można się dostać do stref ogólnodostępnych (to np. sale rozpraw, czytelnie akt i ksiąg wieczystych), dalej umieszczono przestrzenie administracyjne, w których obowiązuje kontrola dostępu. „Naszym głównym celem projektowym było stworzenie monumentalnego obiektu, który jednoznacznie kojarzyłby się z władzą sądowniczą, pozostając jednocześnie przyjazny użytkownikom i interesantom. Przyjęte rozwiązania miały nawiązywać do stabilności prawa, pozwalającej jednocześnie na zapewnienie pełnej przejrzystości procedur sądowych” - piszą architekci.

BDjoCxx12R64oy0YjNqw2u3WHhvCZd1H8YKgUUCRHUAKg5xHHwKEZlUduTIn_s-d-rejonowy-siedlce01jpg.jpg

Sąd Rejonowy w Siedlcach został wybudowany z betonu architektonicznego; wiele z elementów żelbetowych pozostawiono odkrytych – ich surowy wyraz uzupełnia monumentalną bryłę. Część gmachu  wykonano też z betonowych prefabrykatów.

 

Betonowy Sąd Rejonowy w Siedlcach zdobył Nagrodę Roku SARP w kategorii „Budynek biurowy lub administracji”. Stowarzyszenie Architektów doceniło „nowe, konsekwentne odczytanie tradycji palladianizmu - w planie, fasadzie i przemyślanym usytuowaniu publicznego budynku”. Nagroda została przyznana także „za uwspółcześniony, klasyczny, architektoniczny gest nadający minimalistycznej bryle powagi - tak oczekiwanej przez prawnicze środowiska cechy”.

 

Sąd Rejonowy
Lokalizacja: Siedlce, ul. Kazimierzowska
Inwestor: Sąd Okręgowy w Siedlcach
Projektanci: HRA Architekci, Autorzy: arch. Wojciech Hermanowicz, arch. Błażej Hermanowicz, arch. Stanisław Rewski, arch. Michał Chrzanowski, zespół autorski: arch. Adam Wojtalik, arch. Krzysztof Hajduczenia, arch. Krzysztof Rewski, arch. Tomasz Laskowski, arch. Anna Kowal, arch. Joanna Orkisz, tech. arch. Elżbieta Kozłowska

Architektura wnętrz: HRA Architekci
Architektura krajobrazu: architekt krajobrazu Robert Nowicki URBANDESIGN.PL

Wykonawca: Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane

Powierzchnia zabudowy: 2860 m2

Powierzchnia użytkowa: 6860 m2

Projekt: 2011 (konkurs architektoniczny)
Realizacja: 2016

Zdjęcia: Bartłomiej Witczak
Źródło zdjęć: facebook.com/sarpzg, hra.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Architektoniczne, Hot

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera