Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom wielorodzinny w paski od Amaya Architekci

 

Czas czytania: ~2 min


Amaya Architekci są odpowiedzialni za projekt architektoniczny domu wielorodzinnego, który stanął w ubiegłym roku w dzielnicy Katowice-Piotrowice, ok. 7 km na południe od centrum miasta. Zarówno forma budynku, jak i jego układ funkcjonalny wniknęły z zastanych przez architektów na działce warunków.

 

Amaya Architekci
Amaya Architekci

Zobacz inne realizacje architektoniczne pracowni Amaya Architekci

Opisywaliśmy już realizacje architektoniczne pracowni Amaya Architekci, jak choćby wysoko oceniany projekt rozbudowy stuletniego budynku przedszkola w Ćwiklicach koło Pszczyny. Widać, że architekci dobrze się czują w projektach, stanowiących pewne wyzwanie – gdy trzeba uwzględnić zastane warunki czy dostosować się do istniejącej zabudowy.

Amaya Architekci
Amaya Architekci

Zobacz, jak Amaya Architekci poradzili sobie tym razem

 

Wielorodzinny budynek mieszkalny, którego projekt architektoniczny stworzyło katowickie biuro, powstał w otoczeniu dość zróżnicowanej zabudowy, w pobliżu drogi krajowej Katowice-Wisła, w sąsiedztwie zarówno niewielkich bloków z wielkiej płyty, ceglanych familoków, jak i zabudowy jednorodzinnej. „Analiza urbanistyczna otoczenia wskazała na możliwość budowy budynku średniowysokiego, 7-kondygnacyjnego” - mówią architekci. Niewielki rozmiar działki, konieczność zapewnienia każdemu lokalowi mieszkalnemu miejsca parkingowego, jak i wysoki poziom wód gruntowych wymusiły przeznaczenie kondygnacji piwnic i parteru na garaże. Tym samym część mieszkalna została niejako podniesiona ponad poziom ulicy – posadowiona na „postumencie”, kryjącym miejsca parkingowe.

Amaya Architekci
Amaya Architekci

Projekt architektoniczny tego domu wielorodzinnego zakładał, że powstaną tu lokale niezbyt duże, a więc dostępne dla wielu odbiorców. Aby zrekompensować nierzadko skromne metraże mieszkań (30-80m2) Amaya Architekci wiele uwagi poświęcili projektowaniu przestrzeni wspólnych. Każdy lokal ma balkon lub taras, a dzięki tarasowemu układowi bryły mieszkania są dobrze nasłonecznione (każda kolejna wyższa kondygnacja jest mniejsza w obrysie).

Amaya Architekci
Amaya Architekci

Amaya Architekci zaprojektowali dominantę

Dom wielorodzinny przy Sobocińskiego stanowi dominantę w otoczeniu. Aby to podkreślić i wykorzystać południowo-wschodni narożnik domu został wyróżniony powtarzającymi się narożnymi balkonami z balustradami z płyty żywicznej typu TRESPA. Projekt architektoniczny biura Amaya Architekci uwzględnił wyodrębnienie także strefy wejścia – została ona podcięta i dźwignięta na słupach, układających się w podobny wzór, jak pionowe pasy na balkonach. W ten sposób powstał więc także swoisty element architektoniczny powtarzającego się na budynku motywu kolorowego kodu kreskowego, który można uznać za znak rozpoznawczy tej realizacji architektonicznej. „Kolorystyka elewacji jest utrzymana w brązach i beżach z akcentami bieli i żółci. Kolorystyka nawiązuje do otaczających budynków o ceglanych lub tynkowanych elewacjach i kontrastujących z elewacjami kolorach okien” - dodają architekci.

 

Galeria zdjęć realizacji architektonicznej

 

Dom wielorodzinny - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: ul. Sobocińskiego 10, Katowice
Inwestor: BDInwestor Sp. Z o.o.

Projektanci: Amaya Architekci, zespół autorski: Bartosz Majewski, Agnieszka Majewska; współpraca autorska: Stanisław Jasik; asystenci: Paulina Słocińska, Aneta Nowakowska, Paweł Pantke
Wykonawca: Zakład Remontowo-Budowlany Markuszka

Powierzchnia użytkowa: 3 628,88 m2

Kubatura: 14 348,97 m3
Projekt: 2014
Realizacja: 2017

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski

Źródło: amayaarchitekci.pl

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Domy Wielorodzinne, Dom Wielorodzinny

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn
Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn

Nadleśnictwa Połczyn od lat 90. XX wieku za swoją siedzibę miało dwa budynki, wzniesione w 1965 roku ...

Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi
Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi

W Łodzi od lat podejmowane są różnego rodzaju działania mające za zadanie poprawę jakości życia w mi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera