Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niezwykły projekt domu jednorodzinnego od Jojko+Nawrocki Architekci

 

Czas czytania: ~2 min


Niezwykły projekt domu jednorodzinnego w Będzinie Grodźcu pracowni Jojko+Nawrocki Architekci można opisywać na wiele sposobów – analizując wkomponowanie w pagórkowaty krajobraz, dobór materiałów budowlanych i samej bryły, decyzje, dotyczące posadowienia budynku czy rozkładu jego wnętrza. To wszystko jest tak samo ważne, jak surowy, nietypowy wygląd tego domu jednorodzinnego.

 

Jojko+Nawrocki Architekci
Jojko+Nawrocki Architekci

Zobacz inne domy od Jojko+Nawrocki Architekci

Jojko Nawrocki Architekci mają na koncie wiele projektów domów jednorodzinnych, których forma jest wypadkową zastanych na działce warunków, lokalnych tradycji i potrzeb i możliwości mieszkańców. Choć to samo można powiedzieć o każdym projekcie domu jednorodzinnego, w przypadku biura Jojko+Nawrocki Architekci te zasady znajdują przełożenie na niebanalną, ciekawą, autorską ukształtowaną realizację architektoniczną. Wystarczy spojrzeć na domy w Rybniku, Świerklańcu czy pod Warszawą.

Jojko+Nawrocki Architekci
Jojko+Nawrocki Architekci

Niezwykły projekt domu jednorodzinnego w Będzinie Grodźcu powstał dla pary, która w chwili projektowania domu nie miała dzieci, ale nie wykluczała ich pojawienia się. Dlatego też wnętrza budynku od początku pomyślano jako dość elastyczne – aby łatwo dało się je przearanżować tak, by uzyskać także pokoje dziecinne. W przypadku tej realizacji architektonicznej ważną sprawą były pieniądze: niezbyt duży budżet był nieprzekraczalny, co architekci potraktowali jako wyzwanie, chcąc udowodnić, że można tanio zbudować ładny i wygodny dom. „Bardzo duże ograniczenia w budżecie inwestycji wpłynęły na podstawowe decyzje projektowe, wymuszając rewizję praktykowanych sposobów budowania i wykańczania domów, ale jednocześnie pozwoliły na stworzenie rozwiązań podkreślających charakter domu, jego przyszłych mieszkańców i lokalnego kontekstu” - tłumaczą architekci.

Jojko+Nawrocki Architekci
Jojko+Nawrocki Architekci

Projekt domu jednorodzinnego zracjonalizowany

Dom jednorodzinny projektu pracowni Jojko+Nawrocki Architekci założono na planie podzielonego na cztery równe części kwadratu (kolejne części domu zajmują: strefa dzienna, nocna i techniczno-gospodarcza, czwarty jest taras). Budynek wieńczy płaski dach, na którym na specjalnej macie posadzono rośliny. Aby zoptymalizować koszty dom postawiono na działce tak, aby uniknąć budowy kosztownego podjazdu i dociągania instalacji. Dzięki temu budynek – posadowiony w obniżonej części działki stał się prawie… niewidoczny, doskonale harmonizuje z otoczeniem. Wpływ na to miały także zastosowane materiały – szare pustaki, których nie otynkowano. Ten surowy wygląd domu – to także ukłon ku przemysłowemu dziedzictwo okolicy (w sąsiedztwie znajdują się ruiny najstarszej w Polsce cementowni). Surowy beton, złagodzony drewnianą posadzką, można znaleźć także we wnętrzu domu. Prostota i surowość bryły dobrze korespondują z charakterem okolicy, odzwierciedlają też przywiązanie mieszkańców do nowoczesnych form. A zaprojektowanie domu racjonalnego w każdym calu obniżyło koszty jego budowy.

 

Galeria zdjęć realizacji architektonicznej

 

Dom jednorodzinny - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Będzin – Grodziec
Inwestor: prywatny
Projektanci: Jojko+Nawrocki Architekci - Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Barbara Ziemba, Bianka Swinder

Powierzchnia domu: 120 m2
Realizacja: 2017
Zdjęcia: Michał Jędrzejowski

Źródło: jna.com.pl

Polska Architektura XXL 2018

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Architektoniczne, Dom Jednorodzinny, Hot

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera