Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niezwykły projekt domu jednorodzinnego od Jojko+Nawrocki Architekci

 

Czas czytania: ~2 min


Niezwykły projekt domu jednorodzinnego w Będzinie Grodźcu pracowni Jojko+Nawrocki Architekci można opisywać na wiele sposobów – analizując wkomponowanie w pagórkowaty krajobraz, dobór materiałów budowlanych i samej bryły, decyzje, dotyczące posadowienia budynku czy rozkładu jego wnętrza. To wszystko jest tak samo ważne, jak surowy, nietypowy wygląd tego domu jednorodzinnego.

 

Jojko+Nawrocki Architekci
Jojko+Nawrocki Architekci

Zobacz inne domy od Jojko+Nawrocki Architekci

Jojko Nawrocki Architekci mają na koncie wiele projektów domów jednorodzinnych, których forma jest wypadkową zastanych na działce warunków, lokalnych tradycji i potrzeb i możliwości mieszkańców. Choć to samo można powiedzieć o każdym projekcie domu jednorodzinnego, w przypadku biura Jojko+Nawrocki Architekci te zasady znajdują przełożenie na niebanalną, ciekawą, autorską ukształtowaną realizację architektoniczną. Wystarczy spojrzeć na domy w Rybniku, Świerklańcu czy pod Warszawą.

Jojko+Nawrocki Architekci
Jojko+Nawrocki Architekci

Niezwykły projekt domu jednorodzinnego w Będzinie Grodźcu powstał dla pary, która w chwili projektowania domu nie miała dzieci, ale nie wykluczała ich pojawienia się. Dlatego też wnętrza budynku od początku pomyślano jako dość elastyczne – aby łatwo dało się je przearanżować tak, by uzyskać także pokoje dziecinne. W przypadku tej realizacji architektonicznej ważną sprawą były pieniądze: niezbyt duży budżet był nieprzekraczalny, co architekci potraktowali jako wyzwanie, chcąc udowodnić, że można tanio zbudować ładny i wygodny dom. „Bardzo duże ograniczenia w budżecie inwestycji wpłynęły na podstawowe decyzje projektowe, wymuszając rewizję praktykowanych sposobów budowania i wykańczania domów, ale jednocześnie pozwoliły na stworzenie rozwiązań podkreślających charakter domu, jego przyszłych mieszkańców i lokalnego kontekstu” - tłumaczą architekci.

Jojko+Nawrocki Architekci
Jojko+Nawrocki Architekci

Projekt domu jednorodzinnego zracjonalizowany

Dom jednorodzinny projektu pracowni Jojko+Nawrocki Architekci założono na planie podzielonego na cztery równe części kwadratu (kolejne części domu zajmują: strefa dzienna, nocna i techniczno-gospodarcza, czwarty jest taras). Budynek wieńczy płaski dach, na którym na specjalnej macie posadzono rośliny. Aby zoptymalizować koszty dom postawiono na działce tak, aby uniknąć budowy kosztownego podjazdu i dociągania instalacji. Dzięki temu budynek – posadowiony w obniżonej części działki stał się prawie… niewidoczny, doskonale harmonizuje z otoczeniem. Wpływ na to miały także zastosowane materiały – szare pustaki, których nie otynkowano. Ten surowy wygląd domu – to także ukłon ku przemysłowemu dziedzictwo okolicy (w sąsiedztwie znajdują się ruiny najstarszej w Polsce cementowni). Surowy beton, złagodzony drewnianą posadzką, można znaleźć także we wnętrzu domu. Prostota i surowość bryły dobrze korespondują z charakterem okolicy, odzwierciedlają też przywiązanie mieszkańców do nowoczesnych form. A zaprojektowanie domu racjonalnego w każdym calu obniżyło koszty jego budowy.

 

Galeria zdjęć realizacji architektonicznej

 

Dom jednorodzinny - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Będzin – Grodziec
Inwestor: prywatny
Projektanci: Jojko+Nawrocki Architekci - Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Barbara Ziemba, Bianka Swinder

Powierzchnia domu: 120 m2
Realizacja: 2017
Zdjęcia: Michał Jędrzejowski

Źródło: jna.com.pl

Polska Architektura XXL 2018

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacje Architektoniczne, Dom Jednorodzinny, Hot

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana
Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana

Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana i rozbudowana w oparciu o projekt pracowni Team s.c. została p ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera