Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drewniany dom w górach

 

Czas czytania: ~1 min


Drewniany dom w górach – to projekt architektoniczny czeskiej pracowni ADR. Obiekt powstał w czeskiej części Karkonoszy, ma malowniczej działce, położonej na zboczu góry. Zbudowany został w ubiegłym roku w miejscowości Horní Malá Úpa.

 

Drewniany dom w górach

Dom jednorodzinny wpisany w krajobraz

 

Drewniany dom w górach stanął na zboczu, pomiędzy dwoma górskimi potokami. Jeden z nich nosi nazwę Kolben, drugi Černá Voda. I właśnie temu drugiemu niewielki drewniany dom zawdzięcza swoją nazwę. Jest to o tyle istotne, że stało się inspiracją dla architektów. Bo właśnie dzięki tej nazwie zdecydowali się oni deski na elewacjach pomalować na czarno właśnie.

 

Drewniany dom w górach jest niewielki: ma 5,3 x 5,6 metra. Mieści hol, pokój dzienny, kuchnię, łazienkę, sypialnię i strych. Do domu dostawiony jest także taras – jego konstrukcja dla odmiany jest wykonana ze stali. Dom jest niewielki – bo takie było życzenie inwestora. Budynek ma pełnić funkcje domku gościnnego, dla odwiedzających gospodarza, mieszkającego w większym obiekcie nieopodal.

Drewniany dom w górach

Projekt architektoniczny skrojony na miarę

 

Drewniany dom w górach stanął w miejscu dawnej stacji wyciągu narciarskiego – okolica jest szczególnie popularna zimą i lubiana przez amatorów białego szaleństwa. Dlatego też projekt architektoniczny domu musiał uwzględnić ogrzewanie: z tyłu domu została do niego dostawiona specjalna wiata na drewno, którego używa się do palenia w piecu.

 

Mimo że drewniany dom w górach powstał w dolnej części stoku, został posadowiony tak, aby mieszkańcom zapewnić ładny widok: taras skierowano w stronę doliny, przez duże okna widać sąsiednie drzewa. Projekt architektoniczny tego malowanego na czarno domu wymagał od projektantów dyscypliny – dlatego zdecydowali się na surową, prostą, tradycyjną bryłę, której najbardziej wyrazistym elementem są czarne elewacje i takiż dach.

 

Foto: Jakub Skokan and Martin Tůma / BoysPlayNice


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera