Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Drewniany dom w górach

 

Czas czytania: ~1 min


Drewniany dom w górach – to projekt architektoniczny czeskiej pracowni ADR. Obiekt powstał w czeskiej części Karkonoszy, ma malowniczej działce, położonej na zboczu góry. Zbudowany został w ubiegłym roku w miejscowości Horní Malá Úpa.

 

Drewniany dom w górach

Dom jednorodzinny wpisany w krajobraz

 

Drewniany dom w górach stanął na zboczu, pomiędzy dwoma górskimi potokami. Jeden z nich nosi nazwę Kolben, drugi Černá Voda. I właśnie temu drugiemu niewielki drewniany dom zawdzięcza swoją nazwę. Jest to o tyle istotne, że stało się inspiracją dla architektów. Bo właśnie dzięki tej nazwie zdecydowali się oni deski na elewacjach pomalować na czarno właśnie.

 

Drewniany dom w górach jest niewielki: ma 5,3 x 5,6 metra. Mieści hol, pokój dzienny, kuchnię, łazienkę, sypialnię i strych. Do domu dostawiony jest także taras – jego konstrukcja dla odmiany jest wykonana ze stali. Dom jest niewielki – bo takie było życzenie inwestora. Budynek ma pełnić funkcje domku gościnnego, dla odwiedzających gospodarza, mieszkającego w większym obiekcie nieopodal.

Drewniany dom w górach

Projekt architektoniczny skrojony na miarę

 

Drewniany dom w górach stanął w miejscu dawnej stacji wyciągu narciarskiego – okolica jest szczególnie popularna zimą i lubiana przez amatorów białego szaleństwa. Dlatego też projekt architektoniczny domu musiał uwzględnić ogrzewanie: z tyłu domu została do niego dostawiona specjalna wiata na drewno, którego używa się do palenia w piecu.

 

Mimo że drewniany dom w górach powstał w dolnej części stoku, został posadowiony tak, aby mieszkańcom zapewnić ładny widok: taras skierowano w stronę doliny, przez duże okna widać sąsiednie drzewa. Projekt architektoniczny tego malowanego na czarno domu wymagał od projektantów dyscypliny – dlatego zdecydowali się na surową, prostą, tradycyjną bryłę, której najbardziej wyrazistym elementem są czarne elewacje i takiż dach.

 

Foto: Jakub Skokan and Martin Tůma / BoysPlayNice


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Trzy nowe stacje metra w Warszawie
Trzy nowe stacje metra w Warszawie

Od 4 kwietnia 2020 roku warszawskie metro jest dłuższe o 3,4 km i o trzy stacje: Płocka, Młynów i Ks ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera