Apartamenty Banksia dom jak kwiat - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Apartamenty Banksia – jak kwiat

 

Czas czytania: ~1 min


Apartamenty Banksia – to jedna z nowych inwestycji mieszkaniowych w Melbourne. Apartamentowiec stanął na terenie dawnych doków, w poprzemysłowym obszarze, który od kilku lat poddawany jest rewitalizacji. Za projekt architektoniczny budynku odpowiedzialna była pracownia McBride Charles Ryan (MCR).

 

Sztuka architektury wieżowców


Apartamenty Banksia – to wieżowiec, górujący nad otaczającą go zabudową. Taki był pomysł: wznieść na przebudowywanym obszarze gmach, który stanie się jego znakiem rozpoznawczym, jednym z symboli, nadających wyraz nowej części miasta. Projekt architektoniczny nowego gmachu mieszkalnego musiał uwzględniać te oczekiwania.

Apartamenty Banksia

Apartamenty Banksia przełamują nieco stereotyp mieszkalnych wieżowców, które zwykle nie różnią się od budynków biurowych, są banalnymi, zawsze do siebie podobnymi szklanymi „klockami”. Pracownia McBride Charles Ryan (MCR), tworząc projekt architektoniczny wieżowca w Melbourne odeszła od tego stosowanego na całym świecie schematu.

Apartamenty Banksia

Architektura z natury

 

Gmach, mieszczący Apartamenty Banksia, został założony na planie koła. Pracownia McBride Charles Ryan (MCR), opracowując tę koncepcję, sięgnęła po inspirację z natury i regionu zarazem. Zdobna elewacja oraz sam kształt bryły, a nawet nazwa budynku zostały zaczerpnięte ze świata roślin. Banksja – to rodzina drzew i krzewów, rosnących w Australii i posiadających charakterystyczne, przypominające walce kwiaty.

 

Apartamenty Banksia wyposażono w elewację, w kształcie której architekci starali się odtworzyć kształt pręcików z pyłkiem charakterystycznych dla roślin z rodziny Banksja. Dzięki temu ich projekt architektoniczny miał nie tyko być ładniejszy, ale i wpisać się zarówno w bezpośrednie otoczenie (w pobliżu znajduje się park), ale w pejzaż Australii w ogóle.

Apartamenty Banksia

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Hot

Rzeźbiarska bryła ze stali i betonu w Chinach
Rzeźbiarska bryła ze stali i betonu w Chinach

Rzeźbiarska bryła ze stali i betonu posadowiona niedawno nad brzegiem rzeki w chińskim mieście Tienc ...

W Łodzi stanie ażurowa kamienica
W Łodzi stanie ażurowa kamienica

„Chcemy, aby to miejsce diametralnie się zmieniło. Chcemy nie tylko przywrócić dawną świetność, ale ...

Retencja wody w architekturze
Retencja wody w architekturze

W ostatnich latach podejście do wody opadowej uległo znaczącym zmianom. Jeszcze w latach 90. stawian ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera