Dom jednorodzinny z drewna i ciszy projektu minimalDEsign - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom jednorodzinny z drewna i ciszy

 

Czas czytania: ~2 min


Dom jednorodzinny z drewna i betonu – tak można scharakteryzować projekt architektoniczny Marzeny Zajączkowskiej z pracowni minimalDEsign, zbudowany niedawno w podpoznańskiej miejscowości Rosnówko. Jednak opis ten nie oddaje nawet w części idei projektu ani sposobu, w jaki został wcielony w życie.

 

Dom jednorodzinny
Dom jednorodzinny

Poznaj minimalizm w architekturze

Dom jednorodzinny projektu Marzeny Zajączkowskiej ma formę, która wniknęła bezpośrednio z jego funkcji. Architektka zdecydowała się użyć stylistyki minimalizmu, oszczędnie kształtując zarówno bryłę, jak i wnętrza domu. Minimalizm nie jest nurtem szczególnie popularnym w projektach architektonicznych domów jednorodzinnych w Polsce, klienci nie są do niego przyzwyczajeni, a architekci chyba się go obawiają, bo wymaga on dużej wprawy i konsekwencji.

Dom jednorodzinny
Dom jednorodzinny

Dom jednorodzinny projektu Marzeny Zajączkowskiej został założony na planie zbliżonym do litery „T”. Dwie przecinające się bryły nakryto dwuspadowymi dachami, tworząc zaciszny zakątek, separujący mieszkańców od chaotycznego otoczenia (kontekst urbanistyczny w tym wypadku nie odbiega od polskiej średniej – typowej dla niewielkich miejscowości, rozbudowujących się na obrzeżach dużych miast).

Dom jednorodzinny
Dom jednorodzinny

Jak podkreśla Marzena Zajączkowska, w jej projekcie architektonicznym kluczowe było skierowanie domu ku naturze. „Genius loci miejsca, czyli jego duch, to wiekowa olcha, drzewa przy brzegu jeziora dające cień i schronienie przed słońcem. To szum liści i wody, wiatr, ptaki i ich śpiew. Natura daje nam wolność, spokój. Stanowimy jej część. To piękno przyrody porusza jako coś, co wykracza poza nas” - pisze architektka. Dom ustawiono tak, aby z jego części mieszkalnej użytkownicy mieli widok na drzewa, niebo, przyrodę.

Dom jednorodzinny
Dom jednorodzinny

Realizacja architektoniczna z drewna i betonu

Dom jednorodzinny w Rosnówku ma elewacje z desek modrzewiowych – to popularne drewno idealnie pasuje do polskiego pejzażu, pozwala wkomponować budynek w krajobraz. Zupełnie inaczej architekta zaplanowała zaś wnętrza domu: tu dominuje beton i szkło, co nie jest wyborem przypadkowym. Minimalistyczne, surowe przestrzenie wewnątrz domu miały ułatwić gospodarzom wyeksponowanie kolekcji obrazów. W tym domu architektura stała się tłem dla sztuki, dlatego otrzymała skrajnie uproszczone formy.

Dom jednorodzinny
Dom jednorodzinny

Dom jednorodzinny w Rosnówku ma dużo otwartej przestrzeni – wejście ulokowano od wschodu - „jest jak początek dnia”, pisze Marzena Zajączkowska. Ważną rolę w budynku pełni hol – łączący się z salonem, rozdzielający strefę dzienną i nocną, a przede wszystkim pełniący rolę galerii obrazów. Prosta forma domu ma swoje uzasadnienie oraz przemyślaną strukturę. Minimalizm nie został tu zastosowany tylko dla efektu.

 

Galeria zdjęć projektu architektonicznego

 

Dom jednorodzinny - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Rosnówko pod Poznaniem
Inwestor: prywatny
Projektantka: Marzena Zajączkowska, minimalDEsign

Wnętrza: Marzena Zajączkowska, dr Tomasz Owczarski

Konstrukcja: Jarosław Kmieciak

Wykonawca: Livier Jacek Mandziarz

Realizacja: 2018
Zdjęcia: Przemysław Wawrzyniak

6MaUJeufkDSNpy8s9G880vreaAFpIqv3ICs9y9laRoaFfi9mTWqvxohLzkF9_ramkapng.png

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Dom Jednorodzinny, Hot

Nowy projekt dworca w Olsztynie
Nowy projekt dworca w Olsztynie

Dworzec Olsztyn Główny w swojej obecnej postaci powstał w 1971 roku. Ma formę modernistycznego pawil ...

Architektura z kontenerów
Architektura z kontenerów

Scandinavia Marine – taką nazwę nosi hotel, działający od kilku tygodni w miejscowości Zator w wojew ...

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii kubatura/obiekty publiczn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera