Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Hotel Europejski – nowy wygląd znanego budynku

 

Czas czytania: ~2 min


Hotel Europejski – to jeden z bardziej znanych obiektów hotelowych w stolicy. Prestiżowo zlokalizowany przy Trakcie Królewskim wpisany był nie tylko w urbanistyczną tkankę miasta, ale i w jego historię, stanowiąc tło wielu dzieł literackich czy filmowych (np. słynnej powieści „Lalka”). Nic więc dziwnego, że projekt jego rozbudowy wzbudzał duże zainteresowanie i emocje.

 

Hotel Europejski po przebudowie

Projekt architektoniczny rozbudowy zabytku

 

Hotel Europejski w swoim nowym wcieleniu jest dziełem pracowni Sud Architekt Polska. Ów zespół projektantów ma na koncie wiele realizacji architektonicznych, które należy uznać za co najmniej kontrowersyjne. Sud Architekt projektują centra handlowe – to oni odpowiedzialni byli za nie wzbudzającą chyba żadnych pozytywnych emocji, zbudowaną w miejscu zburzonego dworca Galerię Katowicką (wraz z planowanym obok biurowcem) czy szeroko krytykowanego kolosa - Forum Gdańsk. To także ci architekci wstawili białą antresolę do hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie.

 

Hotel Europejski w swojej pierwotnej formie powstał w latach 1855-1877. Projekt architektoniczny neorenesansowego gmachu stworzyli Henryk Marconi i jego syn, Leandro. W chwili powstania i w kolejnych latach hotel był najbardziej luksusowym tego typu obiektem w mieście. Po wojennych zniszczeniach gmach odbudowano w latach 1949-1951 według projektu Bohdana Pniewskiego.

Hotel Europejski po przebudowie

Zobacz, jak się zmienił Hotel Europejski

 

Od 2014 do 2018 roku trwał proces projektowania, a później realizacji rozbudowy i przebudowy budynku. Odpowiedzialni za projekt architektoniczny byli członkowie zespołu Sud Architekt Polska. W wyniku rozbudowy i przebudowy gmach zyskał dwa dodatkowe piętra, zupełnie zmienił się także układ jego wnętrz (w czasie trwania prac było doskonale widać, że wnętrze budynku zostało w całości zburzone i zbudowane na nowo). Dziś Hotel Europejski mieści 101 pokoi typu „suite”, apartamenty – w tym 300-metrowy Apartament Prezydencki, a także wiele towarzyszących pomieszczeń (sale konferencyjne, spa, restauracje itd.).

 

Rozbudowa i przebudowa Hotelu Europejskiego – jak zapewnia inwestor – miała przywrócić budowli przedwojenny blask. Rzeczywiście, elewacje budowli zostały starannie wyremontowane i dziś znów zachwycają doskonale dobranym przez Marconich detalem. Obrońców zabytków rażą jednak dwa nadbudowane piętra, które mimo dopasowania kształtem, zaburzają proporcje hotelu. Niektórym żal także zaprojektowanych przez Pniewskiego wnętrz. Dziś hotel nie ma już swojego indywidualnego rysu, a przypomina wiele podobnie superluksusowych realizacji architektonicznych ze świata. Należy jednak przyznać, że opracowane przez biuro WWAA i Birisa Kudlickę wnętrza są stylowe i luksusowe, a czym świadczy także uzupełnienie ich specjalnie dobranymi dziełami sztuki.

 

Najtańszy nocleg w Hotelu Europejskim w Warszawie kosztuje ok. tysiąca złotych, za najdroższy trzeba zapłacić ok. 16 tys. zł.

 

Hotel Europejski w Warszawie po przebudowie

Metryczka obiektu architektonicznego

 

Hotel Europejski

Lokalizacja: Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście

Inwestor: H.E.S.A Sp. z o.o., Raffles

Projektanci: Sud Architekt Polska

Projekt wnętrz: WWAA i Boris Kudlicka; APA Wojciechowski

Wykonawca: Warbud
Powierzchnia całkowita: 15 000 m2

Powierzchnia najmu: 2 755 m2

Projekt: 2014-2017

Realizacja: 2016-18

 

Galeria zdjęć obiektu architektonicznego


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera