Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przełamany dom jednorodzinny ze Studia BB Architekci

 

Czas czytania: ~2 min


Studio BB Architekci, czyli Tomasz Bradecki i Barbara Uherek-Bradecka, są odpowiedzialni za projekt architektoniczny domu jednorodzinnego, który powstaje w Tarnowskich Górach. Budowla nazywana jest „domem z widokiem”, bo właśnie otwarcie wnętrz na otoczenie było najważniejszym elementem tego projektu architektonicznego.

 

Dom jednorodzinny
Dom jednorodzinny

Nietypowe projekty architektoniczne domów jednorodzinnych

Nietypowy dom jednorodzinny ze Studia BB Architekci swoją formę architektoniczną zawdzięcza kształtowi działki oraz zlokalizowaniu walorów karjobrazowych, na które architekci chcieli otworzyć wnętrza domu. Z podobnymi wyzwaniami architekci zmagają się dość często, opracowując projekty architektoniczne budynków na terenach o nieco mniej typowych warunkach, np. na urwisku.

 

Dom jednorodzinny
Dom jednorodzinny

Dom jednorodzinny ze Studia BB Architekci – jak podkreślają projektanci – miał mieć taką formę architektoniczną, aby salon miał jednocześnie zapewniony dostęp światła od strony południowo-zachodniej, jak i światło i widok na las od strony północno-wschodniej. Rozwiązaniem projektowym, jakie zastosowali architekci, było umieszczenie salonu niejako w osobnej bryle.

Dom jednorodzinny
Dom jednorodzinny

Zobacz salon z widokiem

Salon w projekcie architektonicznym Studia BB Architekci w dwukondygnacyjnej, przeszklonej z dwóch stron bryle. Pozostałe funkcje domu umieszczono w „skrzydłach”, odchodzących w dwóch kierunkach od głównej bryły salonu. Salon poprzedza strefa wejściowa z garażem, po jego przeciwległej stronie znajduje się kuchnia oraz strefa spa. Na pietrze umieszczono prywatne sypialnie domowników.

Dom jednorodzinny
Dom jednorodzinny

Projektanci ze Studia BB Architekci wspominają, że opracowanie ostatecznej bryły architektonicznej domu nie było łatwe. „Po drodze” powstało kilka różnych koncepcji, począwszy od tej, zgłoszonej pierwotnie przez inwestora, przez różne pomysły na to, jak wykorzystać walory działki (czyli przede wszystkim widok na las). Ze względu na strony świata i kształt działki wciąż jednak nie dawały one zadowalających rozwiązań. Architekci wspominają: „Dla nas ściana lasu na krawędzi działki była czymś tak nietypowym, że pierwsza wizyta na działce po prostu nie dała nam spokoju - lokalizacja nas zaskoczyła, wydawała się jak z bajki. Pierwsze koncepcje zakładały otwarcie na część południowo- zachodnią po przeciwnej stronie lasu. Sam widok na drzewostan był więc nieco pominięty. Dopiero w trzeciej koncepcji zdecydowaliśmy na dwustronne, dwukondygnacyjne otwarcie salonu 'na widok'.”

 

Tak oto powstał kształt bryły architektonicznej o nietypowym układzie – z wydzieloną wizualnie, dwustronnie przeszkloną bryłą salonu. Sam salon cechują także nietypowe rozwiązania konstrukcyjne: ze względu na jego rozpiętość, ale i walory estetyczne architekci zdecydowali się dach z blachy trapezowej oprzeć na belkach z drewna klejonego.

 

Galeria zdjęć projektu architektonicznego

Dom jednorodzinny - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Inwestor: prywatny
Projektanci: Studio BB Architekci Tomasz Bradecki, Barbara Uherek-Bradecka,

współpraca: Marta Wolniak, Marta Ozga, Paweł Gembalczyk

Powierzchnia: ok 550 m2
Projekt: 2018

Realizacja: w trakcie
Źródło: studio-bb.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom Jednorodzinny, Projekt Architektoniczny, Hot

Triple House – potrójny dom
Triple House – potrójny dom

Pracownia KUMSTUDIO Łukasz Skorek dla prywatnego klienta stworzyła projekt architektoniczny domu jed ...

Pierwszy w Polsce pokaz filmu Moriyama-San oraz dyskusja
Pierwszy w Polsce pokaz filmu Moriyama-San oraz dyskusja

6 lutego 2020 o godz.17:30 podczas Forum Designu&Architektury (IGLICA, pawilon nr 11) organizowanego ...

Modułowe miasto przyszłości
Modułowe miasto przyszłości

Zobaczcie projekt architektoniczny, stworzony przez pracownię EFFEKT Architects i laboratorium desig ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera