Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kolejny projekt architektoniczny MVRDV w Polsce

 

Czas czytania: ~2 min


Kolejny projekt architektoniczny MVRDV w Polsce ma zostać zrealizowany we Wrocławiu. Concordia Hub, bo taką będzie nosić nazwę, powstanie na Wyspie Słodowej w wyniku przebudowy istniejącego tam budynku, którego historia sięga XIX wieku.

 

projekt architektoniczny, MVRDV, Concordia Hub

Pracowni MVRDV nie trzeba przedstawiać miłośnikom architektury. Holenderskie biuro należy obecnie do światowej czołówki, słynąć z odważnych i nietuzinkowych realizacji architektonicznych. Praca w Polsce nie będzie już dla nich nowością – Holendrzy odpowiadali za projekt architektoniczny wzniesionego w Poznaniu budynku biurowego Bałtyk.

projekt architektoniczny, MVRDV, Concordia Hub

Kreatywna rewitalizacja od MVRDV

Concorida Hub – projekt architektoniczny pracowni MVRDV – obejmuje rewitalizację istniejącej kamienicy (obiekt pochodzi z XIX wieku, jednak był później wielokrotnie przebudowywany) oraz zintegrowanie jej z nowym skrzydłem. Z kamienicy zachowana zostanie fasada wraz ze zdobieniami i gzymsami, w budynku pozostaną też historyczne drzwi. Ta bryła z przeszłości ma płynnie łączyć się z nową częścią.

 

MVRDV na potrzeby Concordia Hub stworzyło projekt architektoniczny o formie współczesnej i minimalistycznej. Do zachowanych części starej kamienicy dostawiona będzie kompletnie od niej odmienna bryła, surowa, zgeometryzowana, pozbawiona zdobień. Jak mówią pomysłodawcy tej realizacji architektonicznej, „bryła nowego budynku stanie się kontynuacją linii dachu oraz okien starej budowli”, od strony zachodniej gmach ma być przeszklony i szeroko otwarty na otoczenie, strona wschodnia – ta, gdzie stoi kamienica – będzie bardziej kameralna i zamknięta.  

projekt architektoniczny, MVRDV, Concordia Hub

Zobacz, co się będzie kryło w Concordia Hub

Concordia Hub ma być miejscem aktywizującym mieszkańców na wiele sposobów. Najwięcej powierzchni w trzykondygnacyjnym obiekcie zajmą start-upy – ma tu działać inkubator przedsiębiorczości, kreatywna przestrzeń dla innowatorów z różnych dziedzin. Jak opisuje to inwestor, w Concordia Hub planowane są także „działania konsultingowe i edukacyjne z zakresu nowych technologii i nowoczesnego marketingu w postaci wykładów, warsztatów i konferencji tematycznych”. Ponadto w budynku zaplanowano miejsce na sale konferencyjne, restauracje, kawiarnie – czyli przestrzenie, w których można się spotykać w mniej formalnej atmosferze.

projekt architektoniczny, MVRDV, Concordia Hub

W październiku 2018 roku na Wyspie Słodowej rozpoczęły się prace archeologiczne – to pierwszy etap robót nad powstaniem Concordia Hub. Wg zapewnień inwestora budynek zostanie ukończony w listopadzie 2019 roku, a pierwsi użytkownicy wprowadzą się tu na początku 2020 roku.

 

Concordia Hub - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Wrocław, Wyspa Słodowa
Inwestor: Pro Design
Projektanci: MVRDV, współpraca Q2Studio
Projekt: 2017
Realizacja: 2019

Foto: materiały prasowe


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn
Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn

Nadleśnictwa Połczyn od lat 90. XX wieku za swoją siedzibę miało dwa budynki, wzniesione w 1965 roku ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera