Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Poradnik ciepłego domu. Część 3: systemy ociepleń na wełnie

 

Czas czytania: ~3 min


Jednym z najlepszych materiałów do termoizolacji gdzie ważne są takie parametry jak niepalność i paraprzepuszczalność jest wełna mineralna. Jednak podobnie jak styropian, aby skutecznie izolować ściany zewnętrzne, musi być używana w komplecie z gruntem, klejem, tynkiem i farbą stanowiącym kompletny i certyfikowany system. Oto trzecia część poradnika jak i czym traktować elewację ocieploną na wełnie.

 

weber, wełna mineralna, izolacja domu, ocieplenie domu

Ocieplenie ETICS na wełnie mineralnej jest trwałe oraz odporne na korozję chemiczną i biologiczną, ale jest też droższym rozwiązaniem niż termoizolacja płytami styropianowymi. Różnica w kosztach wynika z wyższej ceny wełny mineralnej stanowiącej podstawę systemu ocieplenia oraz z nieco wyższych kosztów robocizny. Wełna – zarówno zwykła, jak i lamelowa – jest odporna na wysokie temperatury i niepalna. Dodatkowo wełna mineralna „oddycha”, zapewniając efekt dyfuzji pary wodnej i eliminując wilgoć, a także gwarantuje dobrą izolację akustyczną. Jednak te właściwości w pełni prezentuje tylko dobrze zamontowana i zabezpieczona wełna mineralna. Dlatego tak ważny jest właściwy dobór kompletnego systemu ocieplenia z klejem, gruntem, tynkiem i farbą fasadową w rolach głównych.

 

Kompletując materiały do ocieplenia domu na wełnie należy wybierać produkty, które tworzą kompletny system. Tylko taki układ gwarantuje, że kolejne warstwy docieplenia będą ze sobą wzajemnie współgrały, potęgując pożądany efekt termoizolacji, paroprzepuszczalności i niepalności.

weber, wełna mineralna, izolacja domu, ocieplenie domu

System ocieplenia weber.therm WM na wełnie lamelowej

Jak ocieplać wełną?

Ocieplanie budynku z użyciem wełny mineralnej odbywa się – tak jak w przypadku wszystkich innych materiałów izolacyjnych – etapowo. Po starannym przygotowaniu podłoża (umyciu i/lub wyrównaniu ścian), można przystąpić do przyklejania płyt z wełny. I tu do wyboru mamy dwa rodzaje płyt – lamelowe oraz twarde płyty fasadowe. Płyty trzeba przykleić i wzmocnić łącznikami mechanicznymi, a całą powierzchnię uzbroić siatką i klejem. Ostatni etap to wykończenie, czyli zagruntowanie, otynkowanie i – jeśli jest taka potrzeba – pomalowanie elewacji. 

 

Przy wyborze systemu z wełną mineralną należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór wyprawy tynkarskiej, od którego zależy też wybór preparatu gruntującego. Do systemowego ocieplania ścian izolowanych wełną należy więc stosować materiały posiadające podobne właściwości paroprzepuszczalne, takie jak tynki silikonowe, silikatowe lub mineralne. Nie powinno się używać tynków akrylowych, które mają niską paroprzepuszczalność. Dlaczego? Bo para wodna, która nie może swobodnie przeniknąć z wnętrza na zewnątrz może ulec kondensacji i w efekcie spowodować zawilgocenie materiału izolacyjnego, a nawet odspojenia warstwy wierzchniej.

weber, wełna mineralna, izolacja domu, ocieplenie domu

System ocieplenia weber.therm WM na wełnie zwykłej

Dobre towarzystwo dla wełny

Po wyborze rodzaju wełny, z którego "dziargany" będzie ciepły sweter otulający ściany zewnętrzne budynku, trzeba pomyśleć o kleju. I tu najlepiej sprawdzi się dwufunkcyjny klej służący zarówno do przyklejania płyt z wełny, jak i do zatapiania w nich siatki zbrojącej. Przyklejone płyty z wełny standardowej lub lamelowej, wymagają dozbrojenia i zabezpieczenia. Do tych celów służą siatki i łączniki mechaniczne.

weber, wełna mineralna, izolacja domu, ocieplenie domu

System ocieplenia weber.therm WM CERAMIC na wełnie lamelowej

Systemowa wełna na długie lata

Aby system ocieplenia na wełnie służył efektywnie jak najdłużej, o ocieploną elewację trzeba dbać. Co roku należy wykonywać przeglądy techniczne budynku, a fasadę trzeba w miarę potrzeb czyścić wodą lub dedykowanymi środkami do czyszczenia elewacji .

 

Źródło: Weber

Więcej informacji znajdziesz na stronie Weber


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wełna Skalna, Ocieplenie Domu, Izolacja

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera