Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Archiwum Państwowe w Białymstoku z nowoczesnymi posadzkami żywicznymi

 

Czas czytania: ~2 min


W czerwcu 2018 r. został oficjalnie otwarty nowy budynek Archiwum Państwowego w Białymstoku. Użytkownicy będą mogli z niego korzystać z początkiem listopada 2018 r. Obecnie trwa przenoszenie akt z dotychczasowej siedziby. W obiekcie zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań, m.in. posadzki żywiczne wykonane w oryginalnej technologii Peran STB.

 

posadzki żywiczne, flowcrete

Nowy budynek Archiwum Państwowego w Białymstoku znajduje się przy ul. Adama Mickiewicza 101, w dzielnicy Dojlidy. Inwestycja była niezbędna do stworzenia optymalnych warunków pracy w archiwum oraz dobrych warunków udostępniania archiwaliów klientom. Pozwala ona na optymalne i długoterminowe przechowywanie materiałów archiwalnych. W dotychczasowej siedzibie przy Rynku Kościuszki i w wynajmowanym magazynie mieściło się około 4 kilometrów akt, tymczasem w magazynach nowego archiwum zmieści się ich aż 11 kilometrów.

posadzki żywiczne, flowcrete
posadzki żywiczne, flowcrete

Nowoczesne rozwiązania w Archiwum Państwowym w Białymstoku

Budynek ma oryginalną elewację frontową w formie rotundy ozdobionej perforowanymi miedzianymi blachami. Zastosowano w nim szereg nowoczesnych rozwiązań, jak np. system BMS do zarządzania budynkiem, który pozwala m.in. na bieżące kontrolowanie wilgotności i temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Magazyny do przechowywania materiałów archiwalnych są zabezpieczone na wypadek pożaru, zalania, włamania. Na powierzchni 1200 m kw. wykonano w nich specjalistyczne posadzki Peran STB Compact. Posadzki w odcieniach jasnego beżu i szarości wpisują się w surową, minimalistyczną estetykę wnętrz.

posadzki żywiczne, flowcrete
posadzki żywiczne, flowcrete

Peran STB to posadzka o wysokiej odporności na ścieranie, zarysowania i uderzenia, stosowana zarówno w zakładach przemysłowych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Powstaje na bazie bezbarwnej żywicy epoksydowej i barwionego piasku kwarcowego, który nadaje jej przeciwpoślizgowe wykończenie. Posadzka tego typu jest wykonywana „na miejscu”, na istniejącym podłożu betonowym. Tworzy bezspoinową powierzchnię, która jest łatwa w czyszczeniu. Technologia ta daje szerokie możliwości łączenia z elementami montowanymi w posadzce, takimi jak szyny i prowadnice do regałów, w których przechowywane są materiały archiwalne.

posadzki żywiczne, flowcrete

Autorem projektu architektonicznego obiektu jest białostocka firma Arkon Jan Kabac, projekt budowlany został wykonany przez biuro Mateusz Wejchert Architekt.

 

Zobacz wizytówkę firmy Flowcrete Polska


Podepnij swój artykuł

tagi

Posadzki, Technologie

Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska
Projekt Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałpolska

Pod koniec lipca 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt Jurajskiego Cent ...

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera