Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gasklockan – niezwykły wieżowiec od Herzog i de Meuron

 

Czas czytania: ~2 min


Herzog i de Meuron stworzyli swój pierwszy projekt architektoniczny w Szwecji. Jak sami mówią, ta koncepcja wyróżnia się nie tylko lokalizacją, ale i formą – twórcy podkreślają, że to zarazem ich pierwsza wizja o tak nietypowej bryle architektonicznej.

 

Gasklockan, Herzog i de Meuron, budynek mieszkalny

Gasklockan – bo taką nazwę nosi niezwykły wieżowiec od Herzog i de Meuron – stanie w miejscu dawnego obiektu przemysłowego, zbiornika z gazem i towarzyszącej mu wysokiej wieży, należącej do starego systemu dostarczającego szwedzkiej stolicy energię. Budowa Gasklockan jest częścią projektu przemiany charakteru tej okolicy. Tym ważniejszej, że w dzielnicy Hjorthagen znajduje się jeden z niewielu miejskich parków narodowych. 

Gasklockan, Herzog i de Meuron, budynek mieszkalny

Rewitalizacja terenu poprzemysłowego

Herzog i de Meuron mają uczynić z Gasklockan wyjątkowe miejsce. To projekt architektoniczny o szerokim programie, który ma spełnić wiele oczekiwań. Choć pomieści głównie mieszkania (ma być ich tu ponad 300), ma być obiektem publicznym, ogólnodostępnym, przyciągającym szerokie grono użytkowników. W budynku mają działać bary i restauracje, wokół zaplanowano atrakcyjną przestrzeń publiczną.

Gasklockan, Herzog i de Meuron, budynek mieszkalny

Gasklockan, projekt architektoniczny Herzog i de Meuron ma razem z poddanymi remontom sąsiednimi zbiornikami gazowymi stworzyć atrakcyjny dla mieszkańców i turystów kompleks, w którym wielkomiejski klimat ma się łączyć z naturą – otaczającym teren parkiem narodowym.

Gasklockan, Herzog i de Meuron, budynek mieszkalny

Zobacz nietypową wieżę

Pod względem formy architektonicznej Gasklockan także będzie nietypowy. Choć założony na planie koła ma przypominać dawną, stojącą tu przed laty wieżę przemysłową, został przez architektów „wzbogacony” w układające się niczym kartki książki (to porównanie samych autorów) wykusze, biegnące przez całą wysokość budynku. Mają nie tylko dynamizować bryłę architektoniczną, ale i zapewniać mieszkaniom lepszy dostęp do słońca.

 

Gasklockan, Herzog i de Meuron, budynek mieszkalny

Projekt architektoniczny o nazwie  Gasklockan, dzieło pracowni Herzog i de Meuron ma być gotowy w 2022 roku. Jego budowa ma się zacząć w najbliższych tygodniach, podobnie jak sprzedaż apartamentów, znajdujących się w tej bryle architektonicznej.


Foto: oscarproperties.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn
Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn

Nadleśnictwa Połczyn od lat 90. XX wieku za swoją siedzibę miało dwa budynki, wzniesione w 1965 roku ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera