Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Susch – polskie wątki w Szwajcarii

 

Czas czytania: ~2 min


W polskim świecie sztuki Grażyny Kulczyk nie trzeba nikomu przedstawiać – milionerka od wielu lat nie tylko tworzy własną kolekcję światowej klasy sztuki, ale i aktywnie działa, aby ją prezentować jak najszerszej publiczności. To dlatego w Starym Browarze dużą część obiekty zamieniła w galerię sztuki, swoje zbiory też wielokrotnie prezentowała na rozmaitych wystawach czasowych.

 

Muzeum Susch
Pomysły na muzeum w Polsce

 

Muzeum Susch – to najnowsze przedsięwzięcie Grażyny Kulczyk. Muzeum, w którym odbywać się miały pokazy prac wybitnych przedstawicieli sztuki współczesnej miało powstać w Polsce. Najpierw, ok. 2007 roku miał je dla Poznania projektować Tadao Ando. Później milionerka szukała lokalizacji w Warszawie (chciała w muzeum zamienić m.in. dom towarowy Vitkac lub zbudować nowy gmach na Powiślu, obok jednego z budynków ASP). W żadnym z polskich miast jednak przedsięwzięcia nie udało się zrealizować. 

Muzeum Susch

Muzeum Susch powstało więc w szwajcarskiej dolinie Engadyna, nad rzeką Inn, niedaleko Davos i St. Moritz. W położonej 1438 m nad poziomem morza wiosce Susch Grażyna Kulczyk kompleks zabudowań po dawnym klasztorze i browarze przemieniła w nowoczesne muzeum sztuki. 

Muzeum Susch
Zobacz projekt architektoniczny muzeum

 

Projekt architektoniczny przebudowy zespołu starych zabudowań na potrzeby współczesnego muzeum stworzyli Chasper Schmidlin i Lukas Voellmy, architekci z Zurychu. Ich zadaniem było dopasowanie historycznych obiektów do nowych potrzeb tak, aby nie zmienić charakteru ani wyglądu dawnych zabudowań. Przedsięwzięcie nie było łatwe – prezentacja sztuki współczesnej wymaga elastycznych, jasnych, nowoczesnych przestrzeni. W Susch takich nie ma, bo historia budynków sięga średniowiecza i wszystkie te historyczne relikty właścicielka muzeum chciała zachować. 

Muzeum Susch

Jaki efekt udało się osiągnąć w tej realizacji architektonicznej można zobaczyć od 2 stycznia 2019 roku, od kiedy to muzeum dostępne jest dla zwiedzających. W muzealnych salach przygotowana została prezentacja dzieł sztuki z kolekcji Grażyny Kulczyk, a wśród prezentowanych tam prac dominuje te, autorstwa kobiet. Wiele pochodzi z kolekcji Grażyny Kulczyk, niektóre jednak powstały specjalnie  dla tego muzeum; np. Monika Sosnowska stworzyła dla Muzeum Susch kilkunastometrową rzeźbę, wkomponowaną w wąską, wysoką przestrzeń zabytkowego budynku. 

Muzeum Susch

Dzięki wykorzystaniu zabytkowego kompleksu zabudowań muzeum pozostaje naturalnym elementem alpejskiej wioski, ma kameralny charakter, a wyglądem zewnętrznym nie zapowiada skarbów najnowszej sztuki, kryjących się w jego wnętrzach. 

Źródło zdjęć: www.muzeumsusch.ch, www.facebook.com/Muzeum-Susch

Muzeum Susch
Muzeum Susch

Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera