Muzeum Susch – polskie wątki w Szwajcarii - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Susch – polskie wątki w Szwajcarii

 

Czas czytania: ~2 min


W polskim świecie sztuki Grażyny Kulczyk nie trzeba nikomu przedstawiać – milionerka od wielu lat nie tylko tworzy własną kolekcję światowej klasy sztuki, ale i aktywnie działa, aby ją prezentować jak najszerszej publiczności. To dlatego w Starym Browarze dużą część obiekty zamieniła w galerię sztuki, swoje zbiory też wielokrotnie prezentowała na rozmaitych wystawach czasowych.

 

Muzeum Susch
Pomysły na muzeum w Polsce

 

Muzeum Susch – to najnowsze przedsięwzięcie Grażyny Kulczyk. Muzeum, w którym odbywać się miały pokazy prac wybitnych przedstawicieli sztuki współczesnej miało powstać w Polsce. Najpierw, ok. 2007 roku miał je dla Poznania projektować Tadao Ando. Później milionerka szukała lokalizacji w Warszawie (chciała w muzeum zamienić m.in. dom towarowy Vitkac lub zbudować nowy gmach na Powiślu, obok jednego z budynków ASP). W żadnym z polskich miast jednak przedsięwzięcia nie udało się zrealizować. 

Muzeum Susch

Muzeum Susch powstało więc w szwajcarskiej dolinie Engadyna, nad rzeką Inn, niedaleko Davos i St. Moritz. W położonej 1438 m nad poziomem morza wiosce Susch Grażyna Kulczyk kompleks zabudowań po dawnym klasztorze i browarze przemieniła w nowoczesne muzeum sztuki. 

Muzeum Susch
Zobacz projekt architektoniczny muzeum

 

Projekt architektoniczny przebudowy zespołu starych zabudowań na potrzeby współczesnego muzeum stworzyli Chasper Schmidlin i Lukas Voellmy, architekci z Zurychu. Ich zadaniem było dopasowanie historycznych obiektów do nowych potrzeb tak, aby nie zmienić charakteru ani wyglądu dawnych zabudowań. Przedsięwzięcie nie było łatwe – prezentacja sztuki współczesnej wymaga elastycznych, jasnych, nowoczesnych przestrzeni. W Susch takich nie ma, bo historia budynków sięga średniowiecza i wszystkie te historyczne relikty właścicielka muzeum chciała zachować. 

Muzeum Susch

Jaki efekt udało się osiągnąć w tej realizacji architektonicznej można zobaczyć od 2 stycznia 2019 roku, od kiedy to muzeum dostępne jest dla zwiedzających. W muzealnych salach przygotowana została prezentacja dzieł sztuki z kolekcji Grażyny Kulczyk, a wśród prezentowanych tam prac dominuje te, autorstwa kobiet. Wiele pochodzi z kolekcji Grażyny Kulczyk, niektóre jednak powstały specjalnie  dla tego muzeum; np. Monika Sosnowska stworzyła dla Muzeum Susch kilkunastometrową rzeźbę, wkomponowaną w wąską, wysoką przestrzeń zabytkowego budynku. 

Muzeum Susch

Dzięki wykorzystaniu zabytkowego kompleksu zabudowań muzeum pozostaje naturalnym elementem alpejskiej wioski, ma kameralny charakter, a wyglądem zewnętrznym nie zapowiada skarbów najnowszej sztuki, kryjących się w jego wnętrzach. 

Źródło zdjęć: www.muzeumsusch.ch, www.facebook.com/Muzeum-Susch

Muzeum Susch
Muzeum Susch

Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Dom przełamany z pracowni S3NS Architektura
Dom przełamany z pracowni S3NS Architektura

Pracownia S3NS Architektura – Igor Kaźmierczak stworzyła projekt architektoniczny domu jednorodzinne ...

Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego - wyniki konkursu architektonicznego

Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego NAWW jest wspólnym przedsięwzięciem Poznańskie ...

Webinarium Dorken: Podwyższona energooszczędność dachu dzięki wykorzystaniu termomembran Maxx Plus
Webinarium Dorken: Podwyższona energooszczędność dachu dzięki wykorzystaniu termomembran Maxx Plus

Zapraszamy na webinarium firmy Dorken, które poświęcone będzie membranie dachowej Delta Maxx Plus. ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera