Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


W symbiozie z zabytkiem

 

Czas czytania: ~4 min


Akademia Sztuk Pięknych

 

JEQDCKbQiEWCN7UEb8jko2GEeCNxmktEfstLzEnFDTTJDrK4fuJaoUPjqPNI_asp-wybrzeze-kosciuszkowskie05.jpg

Otwarty właśnie nowy gmach warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych stanął nad Wisłą, w okolicy która od kilku lat dynamicznie się zmienia, z opuszczonego i zapomnianego rejonu miasta zamieniając się z tętniącą życiem dzielnicę nauki, sztuki i rozrywki. W nowym budynku zlokalizowanym w pobliżu skrzyżowania z ulicą Tamka, blisko stacji drugiej linii metra czy słynnego Centrum Nauki Kopernik uczyć się będą studenci Wydziału Rzeźby, Wydziału Sztuki Mediów i Scenografii, Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, nowopowstałego Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną oraz Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji. Chyba wszyscy liczą na to, że studenci ASP swoją twórczość będą „wyprowadzać” poza mury uczelni, na ulice dzielnicy Powiśla, przyczyniając się do jeszcze większego jej ożywienia.

beGFR1CFtVVKyNGBMP39gMvclf4sxveFvPGcqkTRbzdofr76vKAStOY7YqYp_asp-wybrzeze-kosciuszkowskie06.jpg

Z taką myślą zresztą został zaprojektowany gmach: nowe skrzydło połączono z istniejącym, zabytkowym tak, aby pomiędzy obydwa powstał niewielki dziedziniec. To właśnie tę przestrzeń architekci widzieli jako teren wystaw plenerowych i innych działań artystycznych. Naprzeciwko budynku uczelni rozciąga się duży park – nic nie stoi na przeszkodzie, by nie ograniczać się do samego dziedzińca.

VoROlDW3m6UJsNIiw7ReLVfc0airsa5o5BMBQz7zr7vcxc5OwPhGjr3C2IOy_asp-wybrzeze-kosciuszkowskie07.jpg

Jak dotąd kilka wydziałów ASP tłoczyło się w zabytkowym pałacu, który wzniesiony został w latach 1911-1914 według projektu Alfonsa Graviera. To właśnie do niego dostawione zostało nowe skrzydło, znacząco powiększające dostępną studentom powierzchnię użytkową. Choć po wojnie zabytkowy gmach odbudowano w uproszczonej formie, według zapisów konkursu architektonicznego na rozbudowę ASP znalazł się wymóg, dotyczący renowacji także istniejącego budynku. Tym samym pałac z początku XX wieku przy okazji rozbudowy zyskał także nowe oblicze.

x7hE5NtzXCUcBZ17weA1QzQJqdPG1DW2Vw84Z6YYNum5nE0A7VbzASczr29y_asp-wybrzeze-kosciuszkowskie08.jpg

Wśród kluczowych celów tej inwestycji zapisano: „przywrócenie charakteru i wyeksponowanie północnej fasady historycznego gmachu ASP, zniszczonej przez powojenne przebudowy; próbę integracji szkoły z systemem zielonych trenów publicznych nad Wisłą, stworzenie atrakcyjnej przestrzeni społecznej służącej integracji „otwartej” szkoły artystycznej z miastem; uzupełnienie zabudowy bulwaru w harmonii z jego specyficzną artykulacją, tektoniką i nastrojem”.

uxtkWn6xaoavcJzZh2kmi3RIkXFacAd8FVHFQSor19su1v7O9tVDRK6rGTW0_asp-wybrzeze-kosciuszkowskie04.jpg

Sami projektanci z pracowni JEMS Architekci tak pisali o swojej idei: „Ideą projektu jest takie uformowanie rozbudowy i pawilonu na bulwarze, aby stały się one częścią nie tylko funkcjonalnej całości z istniejącymi i planowanymi obiektami wzdłuż Wybrzeża Kościuszkowskiego (Biblioteka Uniwersytecka, Centrum Kopernik), lecz także aby stanowiły wraz z nimi wspólne założenie kompozycyjne, sprzyjające czytelności powiązań i tworzące przestrzenne ramy dla życia kulturalnego i społecznego oraz dla organizowanych w jego ramach imprez artystycznych”.

vlvbFzZQ9c6SN7ypWXoohNAjXHaHEk9wajbBO7R6SmzD8YiGfhWVxjuNuxoB_asp-wybrzeze-kosciuszkowskie03.jpg

I tak – po wielomiesięcznych opóźnieniach, spowodowanych m.in. przez budowę metra – przy nadwiślańskiej arterii stanął gmach, od ulicy liczący pięć, w głębi działki sześć kondygnacji. Z zabytkowym pałacem nowe skrzydło połączone zostało w zachodniej, a więc najbardziej od ulicy oddalonej części działki. Nowe skrzydło otrzymało nowoczesny i dość minimalistyczny wygląd. Obłożone jasnymi, prawie białymi płytami z prefabrykatów z betonu cienkościennego. Zostały one do elewacji zamocowane lekko ukośnie, jakby krzywo. Dzięki temu jasna fasada o rytmicznym podziale zyskała na atrakcyjności: lekko chropowate i poprzesuwane względem siebie płyty zwracają uwagę, przełamują monotonię elewacji. Na fasadzie pojawiają się też trzy poziome pasy przeszkleń: pokazują one przechodniom wnętrza (m.in. pracownie rzeźby oraz aulę), zaś studentom pozwalają podziwiać widok na zieleń i rzekę.

Lojg4kZYIutaSsLPphSHe1qd6ixyJDEGSmc3tRFMGVzhOD3RfTumgAmzodp7_asp-wybrzeze-kosciuszkowskie01.jpg

Stonowany w formie i elegancki gmach uzupełnił pierzeje Wybrzeża Kościuszkowskiego, wpisując się w ciąg zabudowy o zróżnicowanych formach (od klasycystycznego pałacu, przez gmach art deco po socmodernistyczny biurowiec i hotel).

Akademia Sztuk Pięknych
Lokalizacja: Warszawa, Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39
Inwestor: Akademia Sztuk Pięknych
Inwestor zastępczy: Project Management Intertecno Sp. z o.o. (Warszawa)
Projektanci: JEMS Architekci
Generalny wykonawca: konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlano Usługowe DORBUD S.A. (Kielce) oraz Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe INTERBUD WEST Sp. z o.o. (Gorzów Wielkopolski)
Projekt: 2008
Realizacja: 2014
Koszt inwestycji: 65,5 mln zł (dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (62,77%) oraz z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (37,23%)
Zdjęcia: jems.pl, Katarzyna Błesznowska-Korniłowicz (facebook.com/media/set/?set=a.941068462586826.1073741839.192527330774280&type=3


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera