Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Cichy dom – realizacja architektoniczna z toprojekt

 

Czas czytania: ~3 min


Architekci z pracowni toprojekt wyznają zasadę, że raczej nie domawiają, gdy klient zwróci się do nich z nawet mało ciekawą prośbą. „Karma wraca” - mówią, wychodząc z założenia, że nigdy nie wiadomo, w jaką stronę projekt wyewoluuje ii że zawsze może się zdarzyć, że banalne zlecenie okaże się jednym z najciekawszych.

 

Cichy dom, toprojekt, dom jednorodzinny, projekt domu
Cichy dom, toprojekt, dom jednorodzinny, projekt domu

Wśród realizacji architektonicznych pracowni toprojekt znajdują się obiekty niebanalne, nie tylko zbierające pochlebne recenzje, ale i doceniane w polskich i w zagranicznych konkursach.

Cichy dom, toprojekt, dom jednorodzinny, projekt domu
Cichy dom, toprojekt, dom jednorodzinny, projekt domu

Nietypowy projekt typowy

„Cichy Dom”, projekt architektoniczny domu jednorodzinnego, należy do tych właśnie przedsięwzięć, które nie zapowiadały się jako ciekawe. Bo jakim wyzwaniem może być modyfikacja projektu typowego? Marek Wawrzyniak z toprojekt pisze wprost: „Osobiście nie wierzę w projekty typowe, bo wszystkie działki, a przede wszystkim wszyscy ludzie są nietypowi. A dom projektujemy dla konkretnego człowieka, z jego przyzwyczajeniami, preferencjami estetycznymi, stylem życia, rodziną, możliwościami finansowymi, zainteresowaniami, a nawet fobiami. Na dodatek w miejscu, które ma swoje cechy indywidualne”. Mimo tych poglądów zlecenie, którego się podjęli - wykonali. Wtedy jednak sam klient zorientował się, że upierając się przy projekcie typowym traci szansę na stworzenie dobrego miejsca do życia? 

Cichy dom, toprojekt, dom jednorodzinny, projekt domu
Cichy dom, toprojekt, dom jednorodzinny, projekt domu

I tak powstał projekt architektoniczny „Cichego Domu”. Budynek stanął na długiej, wąskiej działce, biegnącej  w kierunku północ-południe, co gorsza, położonej zaledwie 100 metrów od ekranów akustycznych, osłaniających autostradę oraz w pobliżu drogi technicznej, wiodącej na tęże szosę. Położenie względem stron świata, kształt działki oraz hałaśliwe sąsiedztwo – architekci musieli sobie poradzić z kilkoma problemami.

Cichy dom, toprojekt, dom jednorodzinny, projekt domu
Cichy dom, toprojekt, dom jednorodzinny, projekt domu

Zobacz dom jednorodzinny z trzech tuneli

Architekci nadali więc bryle architektonicznej nietypowy kształt: to ciągnące się w kierunku N-S dwa tunele. W jednym z nich umieszczono prywatne przestrzenie rodziców, w drugim – pokoje dzieci. Poprzez zadaszenie przestrzeni pomiędzy dwoma tunelami powstała łatwo z obu stron dostępna strefa dzienna, otwierająca się oknami na północ i południe. Aby wykorzystać ściany jako bariery akustyczne architekci wysunęli je poza przeszklenia. Dzięki temu hałas z autostrady nie dokucza, a letnie słońce nie nagrzewa nadmiernie wnętrz.

 

Zobacz galerię zdjęć realizacji architektonicznej

Sercem tej realizacji architektonicznej uczyniono centralnie położony kominek („wylany tak jak cała strefa wejściowa z lastryko, pięknego materiału, który warto przywrócić do łask” - podkreślają architekci). Ściany domu został otynkowane na biało (nie udało się znaleźć zaufanego wykonawcy, który by je wylał z betonu – jak zakładano w projekcie architektonicznym), dom z obu swoich krótszych boków posiada duże przeszklenia, osłonięte tarasy i wyjście na ogród. Bardzo prostą, klarowną bryłę domu uzupełnia… falujący trawnik. Architekci piszą: „Ta wielka rzeźba z ziemi wykonywana była pod bezpośrednim nadzorem projektantów. Ponieważ promienie słoneczne cały czas są prawie równoległe do którejś z powierzchni trawnika, cienie co chwilę się zmieniają, a cała powierzchnia zdaje się falować”.

 

Cichy Dom - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Czerwionka – Leszczyny
Inwestor: prywatny

Projektanci: toprojekt - zespół: Marek Wawrzyniak, Joanna Wawrzyniak, Karol Wawrzyniak, Katarzyna Mazurek, Marek Lis, Alina Kudla

Powierzchnia: 439m2

Powierzchnia działki: 0.285 ha

Max. wysokość budynku: 4.40 m
Realizacja: 2017

Fotograf: Juliusz Sokołowski

Źródło: toprojekt.com

Polska Architektura XXL 2018

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Dom Jednorodzinny

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera