Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt architektoniczny stosownie wyważony

 

Czas czytania: ~4 min


Projekt architektoniczny, który łączy w sobie stosowną dla klasztornej funkcji skromność z elementami współczesności – to dzieło pracowni Port. Dla Sióstr Franciszkanek Szpitalnych w Dobrzeniu Wielkim architekci opracowali koncepcję architektoniczną klasztoru i kaplicy.

 

PORT , realizacja architektoniczna, architektura sakralna
PORT , realizacja architektoniczna, architektura sakralna

Współczesna polska architektura powstała na potrzeby funkcji religijnych rzadko cieszy się powszechnym uznaniem. Obiektów sakralnych, które wzbudzają zachwyt jak kaplica w Tarnowie nad Wisłą powstaje bardzo niewiele. Klasztor w Dobrzeniu Wielkim nie jest do końca obiektem sakralnym, na pewno jednak można go postawić za wzór projektowania z szacunkiem dla specyficznej funkcji.

PORT , realizacja architektoniczna, architektura sakralna
PORT , realizacja architektoniczna, architektura sakralna

Duchowy projekt architektoniczny

„U podstaw założeń projektowych przy pracy nad budynkiem Klasztoru dla Sióstr Franciszkanek Szpitalnych w Dobrzeniu Wielkim leżała wiara, iż architektura oprócz odpowiadania na wszystkie pragmatyczne potrzeby człowieka oddziałuje jednocześnie na jego emocje i ducha” - piszą autorzy projektu architektonicznego z pracowni Port. Wychodząc z założenia, że odpowiednio wykreowana przestrzeń sprzyja modlitwie i kontemplacji, może wspomagać duchowe i emocjonalne życie człowieka, tworząc wizję klasztoru starali się takie właśnie formy odnaleźć.

PORT , realizacja architektoniczna, architektura sakralna
PORT , realizacja architektoniczna, architektura sakralna

Architekci swój pomysł na tę bryłę architektoniczną tłumaczą chęcią stworzenia wartościowej przestrzeni, stojącej w opozycji względem współczesnych czasów, pełnych hałasu, przesytu, pośpiechu, natłoku form marnej jakości, a co za tym idzie rozczarowania. Odpowiedzią na mało wartościowy nadmiar wszystkiego jest według nich minimalizm, który „jest w dużej mierze reakcją na przesyt czasów, na konsumpcjonizm, powierzchowność, bycie trybikiem w machinie. Ludzie decydują się na niego poszukując większej głębi i jakości życia”.

PORT , realizacja architektoniczna, architektura sakralna
PORT , realizacja architektoniczna, architektura sakralna

Zobacz minimalistyczną bryłę architektoniczną

Minimalizm jest też tym, co cechuje projekt architektoniczny, stworzony dla  Sióstr Franciszkanek Szpitalnych w Dobrzeniu Wielkim. To bryłą pełna spokoju, ciszy, łagodności. To architektura stanowiąca ramę dla kontemplacji, pozbawiona zbyt wielu bodźców, można wręcz powiedzieć, że dominuje  w niej… pustka. Jasne ściany i szkło stanowią tu oprawę dla ważeń niejako ważniejszych czy cenniejszych niż sama architektura – przez świetlik nad holem widać bowiem niebo, wiele pomieszczeń otwiera się na otaczający krajobraz lub zagłębione, zewnętrzne patio. „Poszczególne pustki pomieszczeń przenikają się i łączą, łączą się też z krajobrazem, stanowią nośnik dla światła słonecznego, które je przenika” - poetycko opisują to architekci.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu architektonicznego

W budynku klasztoru poza przestrzenią dla sióstr oraz kaplicą znajdują się liczne pomieszczenia, w których zakonnice udzielają pomocy innym – jest sala rehabilitacyjna, sala do organizacji spotkań i imprez okolicznościowych, jest też wzniesiony wcześniej, połączony z klasztorem Dom Pomocy Społecznej. Wszystkie te przestrzenie otrzymały podobny wyraz architektoniczny – są proste, pozbawione zbytecznych elementów, za to pełne światła, jasności. Ta realizacja architektoniczna została pomyślana tak, aby zmieniać się wraz z porami roku – dostające się do wnętrza światło w różnych miesiącach zmienia swoje nasycenie, tworząc zmieniający się nastrój. Architekci podają przykłady tej gry światła: „Na wiosnę i jesień przez kilka miesięcy przez krzyż w fasadzie przechodzące promienie światła słonecznego rysują krzyż ze światła na przeciwległej ścianie holu. O wschodzie słońca przez wysokie okno w kaplicy czerwone światło buduje świetlny ołtarza na frontowej ścianie wnętrza. Kilka godzin później światło zaczyna wnikać przez szklany świetlik i rozpoczyna swą wędrówkę po wnętrzu. Snop światła najpierw przecina ambonę, przechodzi dalej poprzez ołtarz, tak aby około południa promień światła prześwietlał krzyż w kaplicy i jakiś czas później tabernaulum”.

 

Projekt architektoniczny opracowany jest konsekwentnie: do minimalistycznej bryły i pustych, surowych wnętrz dobrano stosowne materiały. W budynku pojawia się więc kamień, stal nierdzewna, szczotkowana, szkło, drewno, biały tynk, beton. 

 

Klasztor Sióstr Franciszkanek - metryczka realizacji architektonicznej

Lokalizacja: Dobrzeń Wielki

Inwestor: Prowincja Polska Zgromadzenia Sióstr Pielęgniarek Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka
Projektanci: PORT portinfo.pl

Generalny wykonawca: BIL Sp z o.o.

Powierzchnia działki: 5121,8 m2
Powierzchnia budynku: 1 817,3 m2
Realizacja: 2018
Zdjęcia: S. Zajączkowski

Polska Architektura XXL 2018

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Projekt Architektoniczny, Realizacja Architektoniczna

Osiedle Kwadrat – projekt AP Szczepaniak
Osiedle Kwadrat – projekt AP Szczepaniak

Osiedle Kwadrat – to jedna z nowszych realizacji architektonicznych pracowni AP Szczepaniak. Dwa ośm ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera