Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt architektoniczny stosownie wyważony

 

Czas czytania: ~4 min


Projekt architektoniczny, który łączy w sobie stosowną dla klasztornej funkcji skromność z elementami współczesności – to dzieło pracowni Port. Dla Sióstr Franciszkanek Szpitalnych w Dobrzeniu Wielkim architekci opracowali koncepcję architektoniczną klasztoru i kaplicy.

 

PORT , realizacja architektoniczna, architektura sakralna
PORT , realizacja architektoniczna, architektura sakralna

Współczesna polska architektura powstała na potrzeby funkcji religijnych rzadko cieszy się powszechnym uznaniem. Obiektów sakralnych, które wzbudzają zachwyt jak kaplica w Tarnowie nad Wisłą powstaje bardzo niewiele. Klasztor w Dobrzeniu Wielkim nie jest do końca obiektem sakralnym, na pewno jednak można go postawić za wzór projektowania z szacunkiem dla specyficznej funkcji.

PORT , realizacja architektoniczna, architektura sakralna
PORT , realizacja architektoniczna, architektura sakralna

Duchowy projekt architektoniczny

„U podstaw założeń projektowych przy pracy nad budynkiem Klasztoru dla Sióstr Franciszkanek Szpitalnych w Dobrzeniu Wielkim leżała wiara, iż architektura oprócz odpowiadania na wszystkie pragmatyczne potrzeby człowieka oddziałuje jednocześnie na jego emocje i ducha” - piszą autorzy projektu architektonicznego z pracowni Port. Wychodząc z założenia, że odpowiednio wykreowana przestrzeń sprzyja modlitwie i kontemplacji, może wspomagać duchowe i emocjonalne życie człowieka, tworząc wizję klasztoru starali się takie właśnie formy odnaleźć.

PORT , realizacja architektoniczna, architektura sakralna
PORT , realizacja architektoniczna, architektura sakralna

Architekci swój pomysł na tę bryłę architektoniczną tłumaczą chęcią stworzenia wartościowej przestrzeni, stojącej w opozycji względem współczesnych czasów, pełnych hałasu, przesytu, pośpiechu, natłoku form marnej jakości, a co za tym idzie rozczarowania. Odpowiedzią na mało wartościowy nadmiar wszystkiego jest według nich minimalizm, który „jest w dużej mierze reakcją na przesyt czasów, na konsumpcjonizm, powierzchowność, bycie trybikiem w machinie. Ludzie decydują się na niego poszukując większej głębi i jakości życia”.

PORT , realizacja architektoniczna, architektura sakralna
PORT , realizacja architektoniczna, architektura sakralna

Zobacz minimalistyczną bryłę architektoniczną

Minimalizm jest też tym, co cechuje projekt architektoniczny, stworzony dla  Sióstr Franciszkanek Szpitalnych w Dobrzeniu Wielkim. To bryłą pełna spokoju, ciszy, łagodności. To architektura stanowiąca ramę dla kontemplacji, pozbawiona zbyt wielu bodźców, można wręcz powiedzieć, że dominuje  w niej… pustka. Jasne ściany i szkło stanowią tu oprawę dla ważeń niejako ważniejszych czy cenniejszych niż sama architektura – przez świetlik nad holem widać bowiem niebo, wiele pomieszczeń otwiera się na otaczający krajobraz lub zagłębione, zewnętrzne patio. „Poszczególne pustki pomieszczeń przenikają się i łączą, łączą się też z krajobrazem, stanowią nośnik dla światła słonecznego, które je przenika” - poetycko opisują to architekci.

 

Zobacz galerię zdjęć projektu architektonicznego

W budynku klasztoru poza przestrzenią dla sióstr oraz kaplicą znajdują się liczne pomieszczenia, w których zakonnice udzielają pomocy innym – jest sala rehabilitacyjna, sala do organizacji spotkań i imprez okolicznościowych, jest też wzniesiony wcześniej, połączony z klasztorem Dom Pomocy Społecznej. Wszystkie te przestrzenie otrzymały podobny wyraz architektoniczny – są proste, pozbawione zbytecznych elementów, za to pełne światła, jasności. Ta realizacja architektoniczna została pomyślana tak, aby zmieniać się wraz z porami roku – dostające się do wnętrza światło w różnych miesiącach zmienia swoje nasycenie, tworząc zmieniający się nastrój. Architekci podają przykłady tej gry światła: „Na wiosnę i jesień przez kilka miesięcy przez krzyż w fasadzie przechodzące promienie światła słonecznego rysują krzyż ze światła na przeciwległej ścianie holu. O wschodzie słońca przez wysokie okno w kaplicy czerwone światło buduje świetlny ołtarza na frontowej ścianie wnętrza. Kilka godzin później światło zaczyna wnikać przez szklany świetlik i rozpoczyna swą wędrówkę po wnętrzu. Snop światła najpierw przecina ambonę, przechodzi dalej poprzez ołtarz, tak aby około południa promień światła prześwietlał krzyż w kaplicy i jakiś czas później tabernaulum”.

 

Projekt architektoniczny opracowany jest konsekwentnie: do minimalistycznej bryły i pustych, surowych wnętrz dobrano stosowne materiały. W budynku pojawia się więc kamień, stal nierdzewna, szczotkowana, szkło, drewno, biały tynk, beton. 

 

Klasztor Sióstr Franciszkanek - metryczka realizacji architektonicznej

Lokalizacja: Dobrzeń Wielki

Inwestor: Prowincja Polska Zgromadzenia Sióstr Pielęgniarek Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka
Projektanci: PORT portinfo.pl

Generalny wykonawca: BIL Sp z o.o.

Powierzchnia działki: 5121,8 m2
Powierzchnia budynku: 1 817,3 m2
Realizacja: 2018
Zdjęcia: S. Zajączkowski

Polska Architektura XXL 2018

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Projekt Architektoniczny, Realizacja Architektoniczna

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera