Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura komunikacji: dworzec PKS

 

Czas czytania: ~2 min


Projekt architektoniczny dworca autobusowego w Kownie jest dziełem pracowni Dviejų Grupė i architekta Gintarasa Balčytisa. Wyjątkowo dobrze dopasowany zarówno do funkcji, jak i charakteru miejsca, w którym powstał, gmach został doceniony także przez jury konkursu o Mies van der Rohe Award – obiekt otrzymał nominację do nagrody.

 

Dviejų Grupė, dworzec PKS, realizacja architektoniczna
Dviejų Grupė, dworzec PKS, realizacja architektoniczna

Projekt architektoniczny dla modernistycznego miasta

Autorzy koncepcji architektonicznej tego obiektu wymierając wszystkie uwarunkowania, z którymi musieli się zmagać, projektując dworzec autobusowy w Kownie. Jednym z nich była gęsta i bardzo zróżnicowana zabudowa (okolica na granicy centrum miasta, obok stacji kolejowej), kolejną – potrzeba opracowania doskonałego systemu komunikacji dla ruchliwej, wielofunkcyjnej okolicy, jeszcze inną chęć dopasowania gmachu do „klimatu”miasta, które kojarzy się silnie z architekturą modernistyczną. Nie bez znaczenia był też fakt, że architekci nie projektowali „od zera”, ale musieli bazować na istniejącym w tym miejscu obiekcie architektonicznym.

Dviejų Grupė, dworzec PKS, realizacja architektoniczna

Autorzy projektu architektonicznego postawili na prostotę, wychodząc ze słusznego założenia, że wśród gęstej i zróżnicowanej zabudowy obroni się tylko gmach o klarownej, stonowanej sylwetce. „Chcieliśmy nadać temu miejscu nowy wyraz – estetyczny, architektoniczny, urbanistyczny” - mówią projektanci. Pod względem formy architektonicznej nawiązali ni do modernistycznych tradycji miasta, tworząc obiekt o geometrycznej bryle, kojarzącej się z architekturą lat 30.

Dviejų Grupė, dworzec PKS, realizacja architektoniczna

Zobacz bryłę architektoniczną i jej detale

„Tak jak wizytę w teatrze rozpoczyna się od wejścia do szatni, tak wizytę w mieście rozpoczynamy od pobytu na dworcu” - mówił przy okazji otwarcia dworca autobusowego w Kownie burmistrz tego miasta. Był dumny z nowej realizacji architektonicznej: stonowany i elegancki gmach stanowi dobre „wprowadzenie” na teren miasta, na pewno robi wrażenie połączeniem prostej bryły ze starannie dobranym, nowoczesnym, „designerskim” detalem.

Dviejų Grupė, dworzec PKS, realizacja architektoniczna

Dworzec autobusowy w Kownie składa się z kilku części. Publiczny plac przed wejściem poprzedza arkadę ze sklepami (to nad nią rozpięto bardzo charakterystyczny dach z nowoczesną wieżą zegarową). Za nią ulokowano hol kasowy i poczekalnie, dalej – perony. Dworzec ma obsługiwać 10 tysięcy pasażerów dziennie.  Nie podano, ilu koneserów dobrej architektury odwiedza codziennie ten obiekt.

 

Foto: Norbert Tukaj, eumiesaward.com, dviejugrupe.lt

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacje Zagraniczne

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn
Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn

Nadleśnictwa Połczyn od lat 90. XX wieku za swoją siedzibę miało dwa budynki, wzniesione w 1965 roku ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera