Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rusza budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

 

Czas czytania: ~3 min


„Rozpoczynamy realizację jednej z najważniejszych inwestycji kulturalnych ostatnich lat, która realnie stworzy Nowe Centrum Warszawy. Muzeum Sztuki Nowoczesnej to instytucja, oddająca ducha miasta - nowoczesność, różnorodność, otwartość. Zbudowała solidną, rozpoznawalną markę i zdobyła liczne grono stałych gości wystaw – mówił prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, podczas uroczystości podpisania umowy z wykonawcą, który zbuduje gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Koniec historii projektowania?

Epopeja powstawania siedziby MSN trwa od 2006 roku – to wtedy odbył się pierwszy konkurs architektoniczny, unieważniony z powodu skandalicznych zapisów regulaminowych. Rok później kolejny konkurs wygrała propozycja Szwajcara, Christiana Kereza, która wzbudziła wiele kontrowersji i stała się początkiem wieloletniej batalii, zakończonej ostatecznie rozwiązaniem umowy z architektem http://sztuka-architektury.pl/article/2302/co-z-muzeum. W 2014 roku MSN pokazał nowy projekt, Amerykanina, Thomasa Phifera, który MSN i teatr TR Warszawa zamknął w dwóch prostych, kolorystycznie ze sobą kontrastujących bryłach. Pierwsza z nich została właśnie przeznaczona do realizacji.

 

28 lutego została podpisana umowa na budowę siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 1 kwietnia wyłoniony w drodze przetargu wykonawca ma zająć teren, przeznaczony pod zabudowę i w ciągu kolejnych 42 miesięcy zbudować u stóp Pałacu Kultury i Nauki poprzedzony publicznym placem gmach. Zgodnie z zasadami projektowania w Polsce przez zagranicznych architektów, biuro Thomas Phifer and Partners nawiązało w Warszawie współpracę z polską pracownią, APA Wojciechowski Sp. z o.o., z którą wspólnie pracować będzie nad realizacją tego wyjątkowego projektu architektonicznego.

 

Białe muzeum

Realizacja tego projektu architektonicznego nie będzie łatwa, choćby ze względu na to, że gmach stanie nad istniejącą stacją metra. Budynek będzie miał dwie podziemne i cztery naziemne kondygnacje, główne przestrzenie wystawowe usytuowane będą na kondygnacji +1 i +3, poziom +2 przeznaczono na biura i pomieszczenia administracyjne. Poza salami galeryjnymi w gmachu znajdą się halle wejściowe, audytorium, przestrzeń edukacyjno-wykładowa, galeria ekspozycji zmiennej, sklep tematyczny, kawiarnia. W opisie projektu można także przeczytać, że „na kondygnacji podziemnej -1 zlokalizowano kino dla 150 osób, dwie sale wykładowe, pracownie konserwatorskie, magazyny, zaplecze kawiarni i pomieszczenia techniczne. Na kondygnacji -2 znajdą się pomieszczenia do przechowywania i obróbki dzieł sztuki, doki rozładunkowe, niższa część kina oraz pozostałe pomieszczenia techniczne”.

 

Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma być zbudowany z białego betonu architektonicznego. Gmach dostępny będzie zarówno od strony ulicy Marszałkowskiej, jak i z drugiej, od strony pasażu, który w przyszłości połączy MSN z siedzibą teatru TR Warszawa. Całe przyziemie budynku ma być cofnięte, dzięki czemu wokół gmachu powstaną otwarte podcienia. Wszystkie przestrzenie na parterze mają spełniać funkcje publiczne dobrze widoczne z zewnątrz dzięki przeszkleniom na całej wysokości kondygnacji.

 

Według założonego przez wykonawcę planu siedziba MSN ma zostać udostępniona zwiedzającymi w grudniu 2022 roku.

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Warszawa, ul. Marszałkowska

Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa

Projektant: Thomas Phifer and Partners we współpracy z APA Wojciechowski Sp. z o.o.

Wykonawca: WARBUD SA
Konstrukcja i instalacje: BuroHappold Engineering

Powierzchnia galeryjna: 4574 m2

Powierzchnia programowa: 10348 m2

Powierzchnia całkowita: 19 788 m2

Liczba kondygnacji podziemnych: 2

Liczba kondygnacji nadziemnych: 4

Wysokość zabudowy: 24,95 m

Projekt: 2014

Planowana realizacja: grudzień 2022

Wartość robót budowlanych: 416 970 000,00 zł brutto

Źródło: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny

Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi
Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi

„Dwa miesiące po oficjalnej inauguracji Flow ruszamy z budową drugiego - znacznie większego i zróżni ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera