Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zmarł Aleksander Franta

 

Czas czytania: ~3 min


Aleksander Franta urodził się 1 lutego 1925, zmarł 1 maja 2019 roku. Do historii polskiej architektury przeszedł w duecie z Henrykiem Buszko, z którym udało im się w trudnych dla indywidualności czasach stworzyć prawie autorską pracownię, która na Śląsku realizowała do dziś uważne za wybitne projekty.

 

Aleksander Franta

NIAiU

Twórczość architektoniczną Aleksandra Franty, laureata Honorowej Nagrody SARP z 1975 roku opisywał laureat Honorowej Nagrody SARP z 1985 roku, Tadeusz Barucki, a jedną z najważniejszych realizacji architektonicznych duetu Buszko – Franta, czyli dzielnicę leczniczo-rehabilitacyjną Ustroń – Zawodzie sportretowano w filmie dokumentalnym.

Aleksander Franta

Dzielnica Leczniczo-Rehabilitacyjna Ustroń - Zawodzie

Aleksander Franta

Dzielnica Leczniczo-Rehabilitacyjna Ustroń - Zawodzie

Aleksander Franta

Dzielnica Leczniczo-Rehabilitacyjna Ustroń - Zawodzie

Architektoniczna kariera z Krakowa na Śląsk

Aleksander Franta architekturę studiował w Krakowie; miał okazję pobierać nauki od tak znaczących postaci, jak Adolf Szyszko-Bohusz, Tadeusz Tołwiński, Juliusz Żórawski, Józef Gałęzowski czy Włodzimierz Gruszczyński. W wielu wspominaniach przywoływana jest jego miłość do Podhala – silny związek zarówno z krajobrazem, jak i architekturą tego regionu.

Aleksander Franta

Budynek Urzędu Stanu Cywilnego Chorzów

Na studiach Franta poznał Henryka Buszko i Jerzego Gottfrieda, z którymi wkrótce rozpoczął praktykę zawodową (Gottfried później odłączył się od tego zespołu). W powojennych dekadach Śląsk był wielkim placem budowy – nic dziwnego, że to tam właśnie młodzi architekci postanowili zacząć działalność projektową. Już we wczesnych latach 50., w dobie doktryny socrealizmu, zaprojektowali siedzibę Rady Związków Zawodowych, elegancki gmach, w którym łatwiej doszukać się inspiracji modernizmem niż socrealizmem. 

Aleksander Franta

Osiedle Roździeńskiego, Katowice

Aleksander Franta

Osiedle Tysiąclecia, Katowice

Aleksander Franta

Osiedle Tysiąclecia, Katowice

Nie tylko modernizm

W 1958 roku Franta z Henrykiem Buszko założyli Pracownię Projektów Budownictwa Ogólnego, pierwsze w kraju zmonopolizowanej twórczości architektonicznej w miarę samodzielne biuro. Ułatwił im to Jerzy Ziętek, wojewoda śląski, który nie tylko poznał się szybko na talencie architektów, ale i rozumiał rangę i rolę, jaką może dla regionu spełnić dobra architektura. To Ziętkowi Śląsk zawdzięcza wybitne realizacje architektoniczne duetu Buszko – Franta, czyli m.in. Osiedle Roździeńskiego, zwane „Gwiazdy”, Pałac Ślubów w Chorzowie,  Teatr Ziemi Rybnickiej w Rybniku, Sanatorium Górnik w Szczawnicy, dom wczasowy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ustroniu. Dwie z realizacji architektonicznych Franty i Buszko wyróżniają się szczególnie, zarówno skalą, znaczeniem, jak niezwykle przemyślaną strukturą urbanistyczno – architektoniczną. To ikoniczne i wciąż uważane za doskonałe miejsce do życia Osiedle Tysiąclecia w Katowicach (wraz z dwoma zbudowanymi na terenie osiedla kościołami) oraz Dzielnica Leczniczo-Rehabilitacyjna Ustroń – Zawodzie, fenomenalnie wpisany w górzysty krajobraz zespół stożkowych, uskokowych budynków hotelowych, uzupełnionych monumentalną, modernistyczną bryłą głównego sanatorium. 

Aleksander Franta

Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, Katowice

Aleksander Franta

Siedziba Okręgowej Rady Związków Zawodowych, Katowice

Poza tworzeniem projektów architektonicznych Aleksander Franta uczył studentów, a o tym, jak ważną rolę w jego życiu pełniła architektura niech świadczy fakt, że architektami zostały zarówno dzieci, jak i wnuki współtwórcy Osiedla Tysiąclecia.

Aleksander Franta

Teatr Ziemi Rybnickiej

Jak podaje Izba Architektów RP, msza żałobna w intencji śp. dr inż. arch. Aleksandra Franty odbędzie się w dniu 10 maja 2019 r. o godz. 16.00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, przy ul. Mieszka I 6 w Katowicach (którego Franta jest współautorem).

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 11 maja 2019 r. o godz. 12.00 w Kościele Św. Anny w Nowym Targu.


Podepnij swój artykuł

tagi

Architekt, Słynny Architekt

Projekt domu, który się starzeje od PL.architekci
Projekt domu, który się starzeje od PL.architekci

PL.architekci stworzyli projekt architektoniczny domu jednorodzinnego dla bardzo świadomych i otwart ...

Webinarium ROCKWOOL: Efektowna i odporna fasada nowoczesnego budynku wielorodzinnego
Webinarium ROCKWOOL: Efektowna i odporna fasada nowoczesnego budynku wielorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Pierwszy w Polsce pokaz filmu Moriyama-San oraz dyskusja
Pierwszy w Polsce pokaz filmu Moriyama-San oraz dyskusja

6 lutego 2020 o godz.17:30 podczas Forum Designu&Architektury (IGLICA, pawilon nr 11) organizowanego ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera