Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Tadeusz Barucki – laureat Honorowej Nagrody SARP 1985

 

Czas czytania: ~2 min


Tadeusz Barucki jest architektem, jednak od wielu lat najważniejszą dziedziną jego działalności jest popularyzacja wiedzy o architekturze, dokumentowanie jej historii, zapisywanie w pamięci ludzi najważniejszych osiągnięć wybitnych projektantów. Jego praca na rzecz polskiej architektury już w 1985 roku została uhonorowana Nagrodą SARP.

 

Tadeusz Barucki

Tadeusz Barucki

SARP Warszawa,

Tadeusz Barucki urodził się w 1922 roku w Białymstoku. Tuż po wojnie studiował matematykę na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej – Curie w Lublinie, historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a później na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także architekturę na Politechnice Warszawskiej. To wielokierunkowe, i techniczne, i humanistyczne wykształcenie jest wielką wartością – dzięki nim Barucki potrafi analizować architekturę i od strony technicznej, i historycznej.

 

Tadeusz Barucki jest architektem, jednak od wielu lat najważniejszą dziedziną jego działalności jest popularyzacja wiedzy o architekturze, dokumentowanie jej historii, zapisywanie w pamięci ludzi najważniejszych osiągnięć wybitnych projektantów. Jego praca na rzecz polskiej architektury już w 1985 roku została uhonorowana Nagrodą SARP .

 

Życiorys Tadeusza Baruckiego jest bardzo bogaty. Swoje architektoniczne wykształcenie Barucki wykorzystał, pracując w kilku państwowych biurach projektowych, tworząc wizje obiektów przemysłowych, wnętrz czy gmachów użyteczności publicznej (jest m.in. współautorem Domu Turysty PTTK w Sandomierzu). Wiele uwagi architekt poświęcił też projektowaniu wystaw – Barucki jest autorem scenografii i aranżacji licznych ekspozycji. Jednak praca projektowa nigdy nie była pierwszorzędną dziedziną działalności tego architekta.


Tadeusz Barucki od lat 60. podróżował po świecie, poznając architekturę innych krajów. Owocem tych wypraw były liczne publikacje – artykuły prasowe, a także niewielkie książki (np. „Architektura Finlandii”, „Architektura Mongolii”, „Architektura Norwegii”, „Architektura Japonii”, „Architektura Litwy” i wiele innych) oraz monografie architektów (opisał m.in. życiorysy Alvara Aalto, Ralpha Erskine’a, Konstantego Mielnikowa, Arne Jacobsena). Jako bardzo aktywny członek SARP Tadeusz Barcuki nie tylko zajmował w tej organizacji wiele znaczących stanowisk, organizował też liczne wydarzenia – wykłady, wystawy, zjazdy, sympozja. W tomie „Architekci polscy o architekturze. 1909-2009” zebrał wypowiedzi, refleksje, spostrzeżenia i poglądy wielu ważnych polskich architektów.

Tadeusz Barucki jest autorem niezbyt obszernych, ale do dziś cenionych monografii Macieja Nowickiego, zespołu „Tygrysów” (Mokrzyński, Wierzbicki, Kłyszewski), czy trio Henryk Buszko, Aleksander Franta, Jerzy Gottfried. Ma na koncie ponad 700 artykułów w branżowych i popularnych pismach, opracowywał hasła encyklopedyczne i redagował tomy, poświęcone historii architektury. Przez ponad pół wieku działalności zawodowej jak nikt inny ten architekt, publicysta i badacz w niezwykły sposób przysłużył się opracowaniu dziejów polskiej architektury oraz szerzeniu wiedzy na temat dorobku architektonicznego świata. Tadeuszowi Baruckiemu w wyjątkowy udało się połączyć cenioną i ważną działalność w ramach zawodowego środowiska z popularyzowaniem wiedzy o architekturze wśród „laików”. Za tę właśnie działalność w 1985 roku otrzymał Honorową Nagrodę SARP, która zresztą jest tylko jednym z wielu państwowych odznaczeń i nagród, jakie mu przyznano. 


Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Projekt domów ze skrzelami
Projekt domów ze skrzelami

Superhelix Pracownia Projektowa jest odpowiedzialna za nietypowy projekt architektoniczny. W podkrak ...

Webinarium Bauder: Dachy płaskie Bauder elementem zrównoważonego rozwoju
Webinarium Bauder: Dachy płaskie Bauder elementem zrównoważonego rozwoju

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium LUG: Rola światła w budowaniu tożsamości miejsca
Webinarium LUG: Rola światła w budowaniu tożsamości miejsca

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, projektantów wnętrz, studentów, wykonawców i wszy ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera