Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda Architektoniczna Polityki 2018 – kto wygrał?

 

Czas czytania: ~2 min


Znamy laureatów corocznego konkursu o Nagrodę Architektoniczną Polityki. Tygodnik ogłosił właśnie wyniki ósmej edycji konkursu, w którym oceniane są nowe realizacje architektoniczne z całego kraju.

 

Nagroda Architektoniczna Polityki nie jest zwykle zaskoczeniem – od lat w kolejnych edycjach konkursu wygrywają budowle, które już wcześniej były doceniane i dostrzeżone (Nagroda Architektoniczna Polityki 2017). Innymi słowy, nagroda, wręczana przez tygodnik stanowi zwykle potwierdzenie jakości budowli, o której już widziano, że wyróżnia się na plus (Centrum Dialogu Przełomy). Nie zmienia to jednak faktu, że laur Polityki jest wśród architektów ceniony.

 

Najlepsze budynki roku 2018

Konkurs o Nagrodę Architektoniczną Polityki obywa się w dwóch etapach. Najpierw szerokie grono ekspertów nominuje obiekty architektoniczne spośród wielu, zrealizowanych w danym roku. Z tej puli wyłaniana jest następnie finałowa piątka – a z niej wybierany zwycięzca. Swojego wskazuje profesjonalne jury, na swój ulubiony budynek głosują też internauci. W finale ósmej edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Polityki znalazło się pięć realizacji architektonicznych. Były to: Hala KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie Biura Projektów Lewicki Łatak, enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu, dzieło pracowni 55 Architekci, budynek mieszkalny Unikato w Katowicach projektu Roberta Koniecznego i KWK Promes, Zodiak Warszawski Pawilon Architektury w Warszawie, którego architekturę zaprojektowali Kalata Architekci, a otoczenie Gowin&Siuta oraz ratusz w Konstancinie-Jeziornie, projektu BBGK Architekci.

 

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Wybranie jednego z pięciu tak zróżnicowanych obiektów architektonicznych nie było łatwe, a sama redakcja Polityki przyznaje, że obrady jury były burzliwe, ostatecznie Nagrodę Architektoniczną Polityki otrzymali ubiegłoroczni laureaci Honorowej Nagrody SARP, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak, za projekt architektoniczny Hali KS Cracovia 1906 Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie. Wśród wielu zalet nagrodzonego budynku szczególnie podkreślane jest jego wkomponowanie w kontekst. „(…) hala Cracovii, choć nie kryje się wstydliwie ze swą architekturą, nie aspiruje także do miana dominanty, symbolu. Z natury rzeczy ukształtowana horyzontalnie, dodatkowo wygrywa dzięki ciekawemu wykorzystaniu ukształtowania terenu” - można przeczytać w uzasadnieniu jury.

 

Zobacz nagrodzone obiekty architektoniczne

Nagroda Architektoniczna Polityki – to także laur publiczności. Głosujący przez internet miłośnicy architektury spośród pięciu finałowych realizacji architektonicznych za najlepszą uznali Ścieżkę Edukacyjną Bobrowisko w Starym Sączu, dzieło pracowni 55 architekci. „Zamiast silnych historycznych kontekstów wyzwaniem były jedynie konteksty przyrodnicze, zamiast wielkiej skali mamy tu kameralne przedsięwzięcie. Zamiast szkła, betonu i stali – drewno. Zamiast gwaru i ruchu – ciszę i kontemplację” - napisano w „Polityce”.

 

Zdjęcia: Wojciech Kryński, Juliusz Sokołowski, Ewelina Lach, Dariusz Ptak
Źródło: polityka.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi
Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi

„Dwa miesiące po oficjalnej inauguracji Flow ruszamy z budową drugiego - znacznie większego i zróżni ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera