Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda Architektoniczna Polityki 2018 – kto wygrał?

 

Czas czytania: ~2 min


Znamy laureatów corocznego konkursu o Nagrodę Architektoniczną Polityki. Tygodnik ogłosił właśnie wyniki ósmej edycji konkursu, w którym oceniane są nowe realizacje architektoniczne z całego kraju.

 

Nagroda Architektoniczna Polityki nie jest zwykle zaskoczeniem – od lat w kolejnych edycjach konkursu wygrywają budowle, które już wcześniej były doceniane i dostrzeżone (Nagroda Architektoniczna Polityki 2017). Innymi słowy, nagroda, wręczana przez tygodnik stanowi zwykle potwierdzenie jakości budowli, o której już widziano, że wyróżnia się na plus (Centrum Dialogu Przełomy). Nie zmienia to jednak faktu, że laur Polityki jest wśród architektów ceniony.

 

Najlepsze budynki roku 2018

Konkurs o Nagrodę Architektoniczną Polityki obywa się w dwóch etapach. Najpierw szerokie grono ekspertów nominuje obiekty architektoniczne spośród wielu, zrealizowanych w danym roku. Z tej puli wyłaniana jest następnie finałowa piątka – a z niej wybierany zwycięzca. Swojego wskazuje profesjonalne jury, na swój ulubiony budynek głosują też internauci. W finale ósmej edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Polityki znalazło się pięć realizacji architektonicznych. Były to: Hala KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie Biura Projektów Lewicki Łatak, enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu, dzieło pracowni 55 Architekci, budynek mieszkalny Unikato w Katowicach projektu Roberta Koniecznego i KWK Promes, Zodiak Warszawski Pawilon Architektury w Warszawie, którego architekturę zaprojektowali Kalata Architekci, a otoczenie Gowin&Siuta oraz ratusz w Konstancinie-Jeziornie, projektu BBGK Architekci.

 

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Wybranie jednego z pięciu tak zróżnicowanych obiektów architektonicznych nie było łatwe, a sama redakcja Polityki przyznaje, że obrady jury były burzliwe, ostatecznie Nagrodę Architektoniczną Polityki otrzymali ubiegłoroczni laureaci Honorowej Nagrody SARP, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak, za projekt architektoniczny Hali KS Cracovia 1906 Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie. Wśród wielu zalet nagrodzonego budynku szczególnie podkreślane jest jego wkomponowanie w kontekst. „(…) hala Cracovii, choć nie kryje się wstydliwie ze swą architekturą, nie aspiruje także do miana dominanty, symbolu. Z natury rzeczy ukształtowana horyzontalnie, dodatkowo wygrywa dzięki ciekawemu wykorzystaniu ukształtowania terenu” - można przeczytać w uzasadnieniu jury.

 

Zobacz nagrodzone obiekty architektoniczne

Nagroda Architektoniczna Polityki – to także laur publiczności. Głosujący przez internet miłośnicy architektury spośród pięciu finałowych realizacji architektonicznych za najlepszą uznali Ścieżkę Edukacyjną Bobrowisko w Starym Sączu, dzieło pracowni 55 architekci. „Zamiast silnych historycznych kontekstów wyzwaniem były jedynie konteksty przyrodnicze, zamiast wielkiej skali mamy tu kameralne przedsięwzięcie. Zamiast szkła, betonu i stali – drewno. Zamiast gwaru i ruchu – ciszę i kontemplację” - napisano w „Polityce”.

 

Zdjęcia: Wojciech Kryński, Juliusz Sokołowski, Ewelina Lach, Dariusz Ptak
Źródło: polityka.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Cedrowy dom pod Montrealem
Cedrowy dom pod Montrealem

Pośród kanadyjskich czerwonych klonów pracownia Ravi Handa Architect zrealizowała swój projekt domku ...

Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna
Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna

Zintegrowany z planem miasta Wilna i popularnym placem publicznym przylegającym do terenu, supernowo ...

Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera