Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Koło 2019 - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Konkurs architektoniczny, organizowany od kilkunastu lat przez firmę Geberit, zarządzającą marką Koło zdobył już prestiż i jest rozpoznawalnym i ważnym wydarzeniem architektonicznym. Co roku młodzi architekci rywalizują na projekty publicznych toalet w wybrany, bardzo konkretnych lokalizacjach.

 

Oryginalne projekty architektoniczne

Konkurs KOŁO od kilkunastu lat zwraca uwagę na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach. (...) Co roku organizatorzy otrzymują ponad 300 prac konkursowych na projekt koncepcyjny toalety publicznej” - podkreślają organizatorzy konkursu. Co bardzo ważne: twórcy konkursu usilnie – i skutecznie – zabiegają o to, aby nagrodzone projekty trafiały do realizacji. Firmowane przez markę Koło toalety powstały już m.in. w Warszawie i w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Teraz realizacji doczekał się projekt z 2016 roku - toaleta w Płocku.

 

Konkurs Koło 2019 – jak wszystkie poprzednie – dotyczył ściśle określonej lokalizacji. Tym razem był to teren nad Jeziorem Długim w Olsztynie. Tematem konkursu był projekt koncepcyjny urządzenia ogrodu zabaw wraz z budynkiem toalety publicznej, do obsługi użytkowników terenów rekreacyjno – sportowych. Pod ocenę jury konkursu trafiło 170 projektów architektonicznych. Pod uwagę brano: walory architektoniczne, umiejętność wpisania w kontekst otoczenia, funkcjonalność i nowatorstwo projektu, proekologiczne i energooszczędne rozwiązania, uwzględnienie wymagań ergonomicznych i ergonometrycznych, zastosowanie materiałów i technologii najwyższej jakości, ale i racjonalnych ekonomiczne.

 

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

W wyniku obrad jury w konkursie architektonicznym marki Koło Grand Prix otrzymał projekt zespołu w składzie: Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Klaudia Gołaszewska, Marek Grodzicki. Jak można było przeczytać w uzasadnieniu werdyktu, ten projekt architektoniczny doceniono m.in. za połączenie prostej formy z atrakcją w postaci platformy widokowej. „Zdecydowanym atutem tej pracy jest optymalne zaprojektowanie obszarów rekreacyjnych z minimalną ingerencją w obecnym terenie oraz odpowiedź na potrzeby mieszkańców” - podkreślali jurorzy, doceniając także połączenie funkcjonalne toalety ze strefą ogrodu zabaw dla dzieci, czy też zastosowanie naturalnych materiałów budowlanych.

W Konkursie Koło 2019 poza Grand Prix przyznano także szereg wyróżnień. Wyróżnienie I stopnia otrzymał projekt architektoniczny Pawła Bussolda, który zaprojektował „Pętelkę”, łączącą „istniejącą ścieżkę krajobrazową z pomostem nad jeziorem, proponując naturalne wydzielenie obszaru ogrodu zabaw w obrębie geometrii zaproponowanej trasy”.

Wyróżnienie II stopnia przyznano Małgorzacie Wyszyńskiej i Marcie Szczepańskiej za projekt pawilonu, stanowiącego bramę wejściową do parku.

W Konkursie Koło 2019 przyznano trzy wyróżnienia równorzędne III stopnia. Jedno trafiło do Janusza Patalas-Poślednickiego, drugie – do duetu Konstanty Mikołajczak, Anna Bukowy, trzecie – do zespołu w składzie: Michał Poziemski, Magdalena Mularzuk, Milena Jeronim, Katarzyna Fuszara.

W ramach konkursu architektonicznego na projekt łazienki przyznawana jest także nagroda „Debiut Roku” (to staż w pracowni Kuryłowicz & Associates). W tym roku otrzymała ją Anna Świętkowska.

Wyróżnienie Internautów natomiast trafiło do zespołu w składzie: Adrianna Żukowska, Urszula Dachnij, Tomasz Parchański.

 

Źródło: konkurskolo.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Hot

Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego
Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego

27 maja 2024 roku Miasto Bielsko-Biała i bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrz ...

Filiżanki na rynku w Ćmielowie
Filiżanki na rynku w Ćmielowie

Ćmielów – to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim. Znana jest powszechnie jako miejsce ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera