Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Koło 2019 - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Konkurs architektoniczny, organizowany od kilkunastu lat przez firmę Geberit, zarządzającą marką Koło zdobył już prestiż i jest rozpoznawalnym i ważnym wydarzeniem architektonicznym. Co roku młodzi architekci rywalizują na projekty publicznych toalet w wybrany, bardzo konkretnych lokalizacjach.

 

Oryginalne projekty architektoniczne

Konkurs KOŁO od kilkunastu lat zwraca uwagę na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach. (...) Co roku organizatorzy otrzymują ponad 300 prac konkursowych na projekt koncepcyjny toalety publicznej” - podkreślają organizatorzy konkursu. Co bardzo ważne: twórcy konkursu usilnie – i skutecznie – zabiegają o to, aby nagrodzone projekty trafiały do realizacji. Firmowane przez markę Koło toalety powstały już m.in. w Warszawie i w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Teraz realizacji doczekał się projekt z 2016 roku - toaleta w Płocku.

 

Konkurs Koło 2019 – jak wszystkie poprzednie – dotyczył ściśle określonej lokalizacji. Tym razem był to teren nad Jeziorem Długim w Olsztynie. Tematem konkursu był projekt koncepcyjny urządzenia ogrodu zabaw wraz z budynkiem toalety publicznej, do obsługi użytkowników terenów rekreacyjno – sportowych. Pod ocenę jury konkursu trafiło 170 projektów architektonicznych. Pod uwagę brano: walory architektoniczne, umiejętność wpisania w kontekst otoczenia, funkcjonalność i nowatorstwo projektu, proekologiczne i energooszczędne rozwiązania, uwzględnienie wymagań ergonomicznych i ergonometrycznych, zastosowanie materiałów i technologii najwyższej jakości, ale i racjonalnych ekonomiczne.

 

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

W wyniku obrad jury w konkursie architektonicznym marki Koło Grand Prix otrzymał projekt zespołu w składzie: Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Klaudia Gołaszewska, Marek Grodzicki. Jak można było przeczytać w uzasadnieniu werdyktu, ten projekt architektoniczny doceniono m.in. za połączenie prostej formy z atrakcją w postaci platformy widokowej. „Zdecydowanym atutem tej pracy jest optymalne zaprojektowanie obszarów rekreacyjnych z minimalną ingerencją w obecnym terenie oraz odpowiedź na potrzeby mieszkańców” - podkreślali jurorzy, doceniając także połączenie funkcjonalne toalety ze strefą ogrodu zabaw dla dzieci, czy też zastosowanie naturalnych materiałów budowlanych.

W Konkursie Koło 2019 poza Grand Prix przyznano także szereg wyróżnień. Wyróżnienie I stopnia otrzymał projekt architektoniczny Pawła Bussolda, który zaprojektował „Pętelkę”, łączącą „istniejącą ścieżkę krajobrazową z pomostem nad jeziorem, proponując naturalne wydzielenie obszaru ogrodu zabaw w obrębie geometrii zaproponowanej trasy”.

Wyróżnienie II stopnia przyznano Małgorzacie Wyszyńskiej i Marcie Szczepańskiej za projekt pawilonu, stanowiącego bramę wejściową do parku.

W Konkursie Koło 2019 przyznano trzy wyróżnienia równorzędne III stopnia. Jedno trafiło do Janusza Patalas-Poślednickiego, drugie – do duetu Konstanty Mikołajczak, Anna Bukowy, trzecie – do zespołu w składzie: Michał Poziemski, Magdalena Mularzuk, Milena Jeronim, Katarzyna Fuszara.

W ramach konkursu architektonicznego na projekt łazienki przyznawana jest także nagroda „Debiut Roku” (to staż w pracowni Kuryłowicz & Associates). W tym roku otrzymała ją Anna Świętkowska.

Wyróżnienie Internautów natomiast trafiło do zespołu w składzie: Adrianna Żukowska, Urszula Dachnij, Tomasz Parchański.

 

Źródło: konkurskolo.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Hot

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera