Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Toaleta w Płocku – efekt konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~ 2 min


Konkurs architektoniczny na projekt publicznej toalety jest przez firmę Koło organizowany już od ponad 20 lat. Uznawany za prestiżowy, cieszy się dużą popularnością wśród architektów, ale i publiczności, która śledzi proces realizacji nagrodzonych projektów. Bo wyłonione w drodze konkursu architektonicznego koncepcje są wdrażane w życie.

 

wyniki konkursu, koło

Poznaj wyniki konkursu architektonicznego

 

Nagrodzone przez jury konkursu architektonicznego pomysły na firmowane przez markę Koło toalety powstały już m.in. w Warszawie http://sztuka-architektury.pl/article/4158/luksus-na-plazy  i w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą http://sztuka-architektury.pl/article/2437/toaleta-za-plotem . Teraz realizacji doczekał się projekt z 2016 roku http://sztuka-architektury.pl/article/7887/projekt-lazienki-2016-8211-oto-laureaci.

wyniki konkursu, koło

W efekcie konkursu architektonicznego marki Koło wyłoniono ciekawy pomysł, który niedawno władze Połocka postanowiły zrealizować. I tak w alei Roguckiego w północno-zachodniej części Płocka powstała publiczna toaleta – projekt architektoniczny Stanisława Łakińskiego i Łukasza Spychaja, zwycięzców konkursu z 2016 roku.

wyniki konkursu, koło

Pomysł Stanisława Łakińskiego i Łukasza Spychaja na bryłę publicznej toalety był tyleż prosty, co niezwykle atrakcyjny. Autorzy projektu architektonicznego postanowili kabiny i umywalnie ukryć w zielonym pagórku, którego dach i elewacje mogłyby służyć do rekreacji – zimą do jeżdżenia na snakach, latem – do wypoczynku na trawie. Jak można było przeczytać w uzasadnieniu werdyktu konkursu architektonicznego na projekt łazienki Koło: „Nagroda została przyznana za wyraźne ukształtowanie miejsca rekreacji, zabaw, spotkań, dla którego toaleta miejska jest tylko jednym z powodów do złożenia tam wizyty. (…) Proekologiczne ukształtowanie przestrzeni trafnie odczytuje współczesne wyzwania jakie stają przed humanistyczną sztuką, jaką jest architektura”.

wyniki konkursu, koło

Projekt łazienki w parku

 

Ale to nie wszystko: budowa wyłonionej w konkursie architektonicznym toalety stała się pretekstem do rewitalizacji dużego fragmentu okolicy. Projekt architektoniczny Stanisława Łakińskiego i Łukasza Spychaja stał się częścią większego przedsięwzięcia, w ramach którego nowe oblicze zyskał teren o powierzchni czterech hektarów. Wokół nowej publiczne toalety powstał park z łąkami kwietnymi, nowymi drzewami i ławkami, kaskadami wodnymi, jednym słowem – atrakcyjny teren wypoczynkowy i rekreacyjny dla mieszkańców. Innowacyjny, nietypowy projekt architektoniczny toalety nie tylko doskonale pasuje to tego obszaru, ale i właściwie przysłużył się do tej pozytywnej zmiany.

Toaleta Koło

Lokalizacja: Płock, al. Roguckiego

Inwestor: Urząd Miasta Płocka

Projektanci: Stanisław Łakiński i Łukasz Spychaj

Realizacja: 2018

Źródło: www.kolo.com.pl, https://konkurskolo.pl, www.facebook.com/KOLOzawszewdobrymstylu, http://nieolewamymiasta.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Architektoniczne , Łazienka , Hot

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera