Dom Origami vs Muzeum w Japonii - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Origami vs Muzeum w Japonii

 

Czas czytania: ~2 min


Projektanci czerpią inspirację z wielu pomysłów i źródeł. Ostatnio, wielu aranżerów wykorzystuje do swoich prac motywy zaczerpnięte ze świata japońskiej sztuki składania papieru.

 

yG144ZHQG5tqj3Uai71P3wKeRkAuUjFBy5aPNInxP3ngE0M8HYAOdB9pxzbZ_orig-vs.jpg

Architekci czerpią inspirację z wielu pomysłów i źródeł. Coraz częściej wykorzystują do swoich prac motywy zaczerpnięte ze świata japońskiej sztuki składania papieru. Origami to tradycyjna sztuka składania figurek z jednej kartki papieru, liczy sobie setki lat i wiele ciekawych form. Ta właśnie forma – eleganckie wykonanie, wyraźne linie zgięć tworzącej niesamowitą bryłę geometryczną fascynuje nie tylko artystów ale także architektów i projektantów. Motyw origami znalazł swoje odzwierciedlenie w dwóch prezentowanych realizacjach: Dom Origami zlokalizowany na terenie Himeji oraz muzeum w japońskim mieście Karuizawa.

Dom Origami znajduje się na terenie Himeji. Autorami projektu są architekci z pracowni KTX archiLAB. Obiekt mieści salon pokazowy firmy, produkującej skóry, z których szyje się obrania lub robi meble. Ale ze względu na swój kształt przyciąga nie tylko miłośników galanterii skórzanej.

Bryła budynku jest dość podłużna i wąska. Mieści salon pokazowy, w którym potencjalni klienci obejrzeć mogą bele skórzanych tkanin, z których można później szyć odzież lub używać jej do tapicerowania mebli czy tworzenia mniejszych produktów codziennego użytku. Wnętrze pawilonu składa się więc w znacznej części z regałów i półek. Zobacz Dom Origami

Delikatna papierowa kompozycja origami stała się punktem wyjścia dla formy architektonicznej. Kanciasta, ‘połamana’ bryła nowego muzeum w japońskim mieście Karuizawa jest połączeniem dwóch elementów – tradycyjnej sztuki i nowoczesności. Ukończony w 2011 roku budynek zaprojektowali architekci ze studia Yasui Hidei Atelier.

Budynek powstał u stóp góry Yatsugatake, niedaleko Nagano. Zdekonstruowana, wielopłaszczyznowa bryła mieści w sobie dwie kondygnacje o łącznej powierzchni 423 metrów kwadratowych. Jej konstrukcja wykonana została ze stali, podczas gdy fasetowo ukształtowane elewacje o ostrych krawędziach zostały zrobione z tytanu i szkła. Zobacz muzeum japońskie

W której realizacji bardziej widać motyw origami?


Podepnij swój artykuł

tagi

Centrum Edukacji Ekologicznej – drewniana bryła w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej – drewniana bryła w Warszawie

Władze stolicy wraz z jednostką o nazwie Lasy Miejskie chcą stworzyć Centrum Edukacji Ekologicznej. ...

Zabytkowa wieża ciśnień. Dzieło współtwórcy Bauhausu w Polsce
Zabytkowa wieża ciśnień. Dzieło współtwórcy Bauhausu w Polsce

W miejscowości Jankowa Żagańska w powiecie żagańskim w województwie lubuskim znajduje się mało znany ...

Mieszkania w młynie od Maćków Pracownia Projektowa
Mieszkania w młynie od Maćków Pracownia Projektowa

Maćków Pracownia Projektowa stworzyła koncepcję przebudowy, rozbudowy i zmiany sposobu użytkowania t ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera