Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Origami vs Muzeum w Japonii

 

Czas czytania: ~2 min


Projektanci czerpią inspirację z wielu pomysłów i źródeł. Ostatnio, wielu aranżerów wykorzystuje do swoich prac motywy zaczerpnięte ze świata japońskiej sztuki składania papieru.

 

yG144ZHQG5tqj3Uai71P3wKeRkAuUjFBy5aPNInxP3ngE0M8HYAOdB9pxzbZ_orig-vs.jpg

Architekci czerpią inspirację z wielu pomysłów i źródeł. Coraz częściej wykorzystują do swoich prac motywy zaczerpnięte ze świata japońskiej sztuki składania papieru. Origami to tradycyjna sztuka składania figurek z jednej kartki papieru, liczy sobie setki lat i wiele ciekawych form. Ta właśnie forma – eleganckie wykonanie, wyraźne linie zgięć tworzącej niesamowitą bryłę geometryczną fascynuje nie tylko artystów ale także architektów i projektantów. Motyw origami znalazł swoje odzwierciedlenie w dwóch prezentowanych realizacjach: Dom Origami zlokalizowany na terenie Himeji oraz muzeum w japońskim mieście Karuizawa.

Dom Origami znajduje się na terenie Himeji. Autorami projektu są architekci z pracowni KTX archiLAB. Obiekt mieści salon pokazowy firmy, produkującej skóry, z których szyje się obrania lub robi meble. Ale ze względu na swój kształt przyciąga nie tylko miłośników galanterii skórzanej.

Bryła budynku jest dość podłużna i wąska. Mieści salon pokazowy, w którym potencjalni klienci obejrzeć mogą bele skórzanych tkanin, z których można później szyć odzież lub używać jej do tapicerowania mebli czy tworzenia mniejszych produktów codziennego użytku. Wnętrze pawilonu składa się więc w znacznej części z regałów i półek. Zobacz Dom Origami

Delikatna papierowa kompozycja origami stała się punktem wyjścia dla formy architektonicznej. Kanciasta, ‘połamana’ bryła nowego muzeum w japońskim mieście Karuizawa jest połączeniem dwóch elementów – tradycyjnej sztuki i nowoczesności. Ukończony w 2011 roku budynek zaprojektowali architekci ze studia Yasui Hidei Atelier.

Budynek powstał u stóp góry Yatsugatake, niedaleko Nagano. Zdekonstruowana, wielopłaszczyznowa bryła mieści w sobie dwie kondygnacje o łącznej powierzchni 423 metrów kwadratowych. Jej konstrukcja wykonana została ze stali, podczas gdy fasetowo ukształtowane elewacje o ostrych krawędziach zostały zrobione z tytanu i szkła. Zobacz muzeum japońskie

W której realizacji bardziej widać motyw origami?


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera