Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowoczesne prototypownie w zabytkowej fabryce papieru

 

Czas czytania: ~ 2 min


W Poznaniu zakończyła się inwestycja, z jednej strony polegająca na nadaniu nowej funkcji poprzemysłowemu, zabytkowemu obiektowi, z drugiej – tworząca nowe przestrzenie dla przyszłych artystów i projektantów. Zespół budynków dawnej fabryki „Trefl” przy ulicy Szyperskiej 8 w Poznaniu zamienił się w prototypownię Uniwersytetu Artystycznego. Za projekt odpowiadała pracownia Demiurg.

 

przebudowa dawnej fabryki papieru w Poznaniu

Inwestycji w renowacje i adaptacje obiektów poprzemysłowych przybywa, zmieniają się tak w przestrzenie komercyjne , jak społeczne i publiczne. Do tej drugiej grupy należy projekt przebudowy dawnej fabryki papieru w Poznaniu. Jak podkreślają architekci z pracowni Demiurg, ich głównym celem było „zachowanie industrialnego charakteru obiektu, przy jednoczesnym dostosowaniu go do nowych funkcji”.

 

Wszystkie prace w obiekcie odbywały się w porozumieniu z konserwatorem zabytków, a projektanci włożyli wiele pracy w ochronę zachowanych oryginalnych detali. Zachowano m.in. żeliwne słupy czy starą drewnianą balustradę. Zachowano również część ściany wydzielającej biuro nadzorcy drukarzy – odrestaurowana i umiejscowiona jako eksponat na ścianie wewnętrznej. W piwnicy eksponowane są zabytkowe stalowe okna co podkreśliło historyczny charakter elewacji lecz dla spełnienia współczesnych norm technicznych, od wewnątrz zamontowano dodatkowe, nowoczesne okna aluminiowe. Na elewacji odtworzono mural -wiersz, który niegdyś zdobił to miejsce, stanowiąc jego symboliczny i rozpoznawalny element. Wtórną stolarkę okienną wymieniono na drewniane okna wiernie odwzorowujące pierwotne zdobienia.

 

przebudowa dawnej fabryki papieru w Poznaniu

Nowa funkcja w dawnej fabryce

 

Jednym z kluczowych założeń projektowych było stworzenie nadbudowy, wynikające z potrzeby uzyskania dodatkowej powierzchni użytkowej. Aby wzmocnić konstrukcję budynku wykonano jego palowanie.  Ze względu na nienośne grunty, posadzkę w piwnicy wykonano jako płytę żelbetową zawieszoną na ścianach. Nie mniej ważne było usunięcie elementów wtórnych, wszystkich zmian w bryle i wnętrzach, dokonywanych na przestrzeni lat. Nadbudowa zyskała formę nawiązującą do charakteru budynku, została też zatwierdzona przez Miejskiego Konserwatora Zabytków po analizie kilku wariantów. Nowa część budynku została wykończona płytami włókno-cementowymi w kolorze dopasowanym do reszty elewacji. Przy okazji remontu zabytkowych obiektów uzupełniono je o rozwiązania ekologiczne, np. na dachach wykonano zielone dachy ekstensywne, wnętrza wykończono akustycznymi panelami, wykonanymi z drewna, magnezytu i wody, z niskim śladem węglowym.

 

Przebudowa dawnej fabryki papieru na nowoczesną prototypownię dla Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Lokalizacja: Poznań, ul. Szyperska 8

Inwestor: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Projektant i Generalny Wykonawca: DEMIURG

Powierzchnia całkowita: 2367,5 m2

Kubatura: 14125,95 m3
Realizacja: 2025
Zdjęcia budynku: Maciej Lulko
Zdjęcia wnętrz: Szymon Kavka

https://demiurg.com.pl/


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Rusza modernizacja kina Światowid w Nowej Hucie
Rusza modernizacja kina Światowid w Nowej Hucie

30 czerwca 2025 roku w siedzibie Muzeum Nowej Huty odbyło się uroczyste podpisanie umowy na moderniz ...

Gniazda na wyspie Sobieszewskiej
Gniazda na wyspie Sobieszewskiej

„Projekt (…) na Wyspie Sobieszewskiej oparty jest na idei harmonii z miejscem, a nie jego przekształ ...

Stare z nowym na Sienkiewicza we Wrocławiu
Stare z nowym na Sienkiewicza we Wrocławiu

Zakończyła się budowa kompleksu mieszkaniowego Sienkiewicza Résidence we Wrocławiu. Położony w pobli ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera