World Building of the Year 2019 - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Znamy zdobywcę tytułu World Building of the Year 2019

 

Czas czytania: ~2 min


World Building of the Year 2019 – to najważniejsza nagroda, jaką przyznaje międzynarodowe jury podczas World Architecture Festival, corocznego wydarzenia, podczas którego nagradzane są realizacje architektoniczne z całego świata, ale odbywają się też debaty, konferencje, spotkania z ważnymi postaciami świata architektury.

 

Budynek 2019, LocHal

Każdego roku podczas World Architecture Festival oceniane są zgłoszone z każdego zakątka świata projekty architektoniczne. Jury wybiera spośród nich laureatów w kilkudziesięciu konkursowych kategoriach, ale także decyduje o tym, który z nadesłanych budynków wyróżnia się na tyle, by zyskać miano Budynku Roku - World Building of the Year.

Budynek 2019, LocHal

Nagrody World Architecture Festival

Miano World Building of the Year 2019 otrzymał gmach biblioteki w holenderskim mieście World Building of the Year. Projekt architektoniczny nagrodzonego obiektu jest wspólnym dziełem kilku pracowni: przewodziło im biuro Civic architects, ale współpracowały z nim także pracownie Braaksma & Roos Architectenbureau i Inside Outside / Petra Blaisse.

Budynek 2019, LocHal

Biblioteka LocHal w Tilburgu – to wyjątkowa realizacja architektoniczna. Przede wszystkim powstała w przez lata przeznaczonym do rozbiórki obiekcie poprzemysłowym. Położony w centrum miasta, niedaleko dworca, wydawał się zbyt zniszczony i mało reprezentacyjny. Architekci tchnęli w niego życie, wydobywając wszystkie uroki postindustrialnej estetyki, a jednocześnie modernizując obiekt i dopasowując do współczesnych potrzeb.

Budynek 2019, LocHal
Budynek 2019, LocHal
Budynek 2019, LocHal

Zobacz najlepszy budynek świata

To nietypowa biblioteka, jest to raczej miejsce spotkań i życia lokalnej społeczności, a nie wypożyczalnia książek – mówią autorzy projektu architektonicznego, którzy wiele wysiłku włożyli w to, aby przestrzeń wewnątrz obiektu była maksymalnie otwarta, demokratyczna, przyjazna, dająca się użytkować w poczuciu swobody i komfortu. Są tu czytelnie i wypożyczalnie, są sale wykładowe czy warsztatowe, ale serce budynku stanowi otwarta przestrzeń, w której każdy może znaleźć swoje miejsce i swoją aktywność.

 

To prawdziwie społeczne miejsce, umożliwiające zarówno wspólne, jak i bardziej intymne użytkowanie – napisali jurorzy w uzasadnieniu przyznania właśnie bibliotece LocHal tytułu  World Building of the Year 2019.


Źródło zdjęć: worldarchitecturefestival.com, civicarchitects.eu


Podepnij swój artykuł

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Dom dla wielu pokoleń od Major Architekci
Dom dla wielu pokoleń od Major Architekci

W trwającym właśnie konkursie Modernizacja Roku biorą udział obiekty o bardzo zróżnicowanym charakte ...

Architektura z kontenerów
Architektura z kontenerów

Scandinavia Marine – taką nazwę nosi hotel, działający od kilku tygodni w miejscowości Zator w wojew ...

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii kubatura/obiekty publiczn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera