World Building of the Year 2019 - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Znamy zdobywcę tytułu World Building of the Year 2019

 

Czas czytania: ~2 min


World Building of the Year 2019 – to najważniejsza nagroda, jaką przyznaje międzynarodowe jury podczas World Architecture Festival, corocznego wydarzenia, podczas którego nagradzane są realizacje architektoniczne z całego świata, ale odbywają się też debaty, konferencje, spotkania z ważnymi postaciami świata architektury.

 

Budynek 2019, LocHal

Każdego roku podczas World Architecture Festival oceniane są zgłoszone z każdego zakątka świata projekty architektoniczne. Jury wybiera spośród nich laureatów w kilkudziesięciu konkursowych kategoriach, ale także decyduje o tym, który z nadesłanych budynków wyróżnia się na tyle, by zyskać miano Budynku Roku - World Building of the Year.

Budynek 2019, LocHal

Nagrody World Architecture Festival

Miano World Building of the Year 2019 otrzymał gmach biblioteki w holenderskim mieście World Building of the Year. Projekt architektoniczny nagrodzonego obiektu jest wspólnym dziełem kilku pracowni: przewodziło im biuro Civic architects, ale współpracowały z nim także pracownie Braaksma & Roos Architectenbureau i Inside Outside / Petra Blaisse.

Budynek 2019, LocHal

Biblioteka LocHal w Tilburgu – to wyjątkowa realizacja architektoniczna. Przede wszystkim powstała w przez lata przeznaczonym do rozbiórki obiekcie poprzemysłowym. Położony w centrum miasta, niedaleko dworca, wydawał się zbyt zniszczony i mało reprezentacyjny. Architekci tchnęli w niego życie, wydobywając wszystkie uroki postindustrialnej estetyki, a jednocześnie modernizując obiekt i dopasowując do współczesnych potrzeb.

Budynek 2019, LocHal
Budynek 2019, LocHal
Budynek 2019, LocHal

Zobacz najlepszy budynek świata

To nietypowa biblioteka, jest to raczej miejsce spotkań i życia lokalnej społeczności, a nie wypożyczalnia książek – mówią autorzy projektu architektonicznego, którzy wiele wysiłku włożyli w to, aby przestrzeń wewnątrz obiektu była maksymalnie otwarta, demokratyczna, przyjazna, dająca się użytkować w poczuciu swobody i komfortu. Są tu czytelnie i wypożyczalnie, są sale wykładowe czy warsztatowe, ale serce budynku stanowi otwarta przestrzeń, w której każdy może znaleźć swoje miejsce i swoją aktywność.

 

To prawdziwie społeczne miejsce, umożliwiające zarówno wspólne, jak i bardziej intymne użytkowanie – napisali jurorzy w uzasadnieniu przyznania właśnie bibliotece LocHal tytułu  World Building of the Year 2019.


Źródło zdjęć: worldarchitecturefestival.com, civicarchitects.eu


Podepnij swój artykuł

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Dworzec Roku 2021- zobacz najładniejszy dworzec w Polsce
Dworzec Roku 2021- zobacz najładniejszy dworzec w Polsce

30 listopada 2021 roku poznaliśmy zwycięzców czwartej edycji konkursu „Dworzec Roku”. Organizowany p ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera