Foksal 13/15 – niezwykła przebudowa kamienicy od ProArt i Sud Architekt Polska - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Foksal 13/15 – niezwykła przebudowa kamienicy

 

Czas czytania: ~2 min


Przy ul Foksal 13/15 w samym centrum Warszawy stały dwie kamienice, które po wojennej zawierusze pozostały pozbawione zdobień i detali, co więcej, od 2005 roku domy stały puste i niszczały. Znany z realizacji biurowych inwestor zdecydował się przywrócić kamienicom ich dawną świetność.

 

Foksal 13/15 przebudowa kamienicy
Foksal 13/15 przebudowa kamienicy

Projekt architektoniczny z przeszłości

Projekt architektoniczny renowacji dwóch kamienic przy Foksal początkowo wzbudzał kontrowersje – choć pierwotnie zbudowane pod koniec XIX wieku kamienice posiadały niezwykle bogatą dekorację, w latach 30. zostały przebudowane w stylu modernistycznym. To zawsze trudny dylemat, którą z wersji budynku uznać za „bardziej właściwą”, szczególnie – jak było w tym wypadku – obie były pod względem architektonicznym bardzo wartościowe. Czasami ingerencja w obiekt zabytkowy wychodzi mu na dobre, znamy przykłady adaptacji historycznych budynków do nowych celów - nagradzane (zobacz rewitalizacje zabytku), przydatne mieszkańcom (zobacz dworzec bibliotekę), oryginalne i nadające im nowy sens (zobacz cafe berg). Tu architekci i inwestor chcieli jednak cofnąć się w czasie i stworzyć bryłę jak w XIX wieku.

Foksal 13/15 przebudowa kamienicy
Foksal 13/15 przebudowa kamienicy

By uniknąć fałszowania historii inwestor zaprosił do współpracy grono architektonicznych ekspertów: architektkę Annę Rostkowską, specjalistkę od architektury historycznej (prowadzącą pracownię ProArt i odpowiedzialną za projekt renowacji kamienic), holenderskiego designera Erica Kustera, który zaprojektował wnętrza części wspólnych, czy biuro Sud Architekt Polska, które stworzyło wygląd współczesnych części elewacji kamienic. Nad całością prac pieczę sprawowali konserwatorzy zabytków, a decyzje projektowe konsultowane były z ekspertami w dziedzinie architektury rezydencjonalnej XIX wieku (oryginalnie kamienice przy Foksal zbudowano pod koniec XIX wieku). Projekt architektoniczny wyglądu kamienic – szczególnie ich fasad – był poprzedzony opracowaniami historycznymi. „Na podstawie zgromadzonych materiałów został opracowany projekt około 200 trójwymiarowych elementów wystroju elewacji, tak by tworzyły spójną kompozycję. Do wykonania dekoracji fasady zatrudniono wybitnych artystów rzeźbiarzy i konserwatorów. Nad wejściem do "trzynastki" pojawiły się postaci umięśnionych atlantów. Boczne pseudoryzality zwieńczyły orły. Kowale rzemieślnicy, wykorzystując tradycyjne techniki, zrekonstruowali bramę i kształty balkonowych balustrad” - można przeczytać w opisie tej realizacji architektonicznej.

Foksal 13/15 przebudowa kamienicy
Foksal 13/15 przebudowa kamienicy
Foksal 13/15 przebudowa kamienicy

Zobacz odnowioną bryłę budynku

Kamienice przy Foksal 13/15 – to dziś luksusowy budynek mieszkalny z apartamentami, których centy sięgają nawet 40 tys. zł za metr kwadratowy. Lokali mieszkalnych jest w budynku 55, liczą od 47 do 260 m2 powierzchni. We wnętrzach kamienic udało się zachować część oryginalnego wystroju, przywrócono świetność znalezionym podczas remontu malowidłom ściennym czy zachowanym detalom czy elementom stolarki. Najbardziej efektowna jest – rzecz jasna – fasada od strony ulicy Foksal, która nasuwa skojarzenia z zamierzchłą epoką zanim został wymyślony modernizm.

Foksal 13/15 przebudowa kamienicy
Foksal 13/15 przebudowa kamienicy

Foksal 13/15 - zobacz metryczkę rewitalizacji budynku

Lokalizacja: Warszawa, ul. Foksal 13/15
Inwestor: Ghelamco Poland
Projektanci:  ProArt, Sud Architekt Polska
Realizacja: 2019

Źródło zdjęć: foksal1315.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Rewitalizacja Obiektu, Realizacja Architektoniczna

Stara Cegielnia – mieszkanie po fabryce
Stara Cegielnia – mieszkanie po fabryce

Stara Cegielnia – to inwestycja mieszkaniowa realizowana w dzielnicy Grunwald-Górczyn w Poznaniu. Bu ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera