Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Książki o budynkach – idealne na prezent

 

Czas czytania: ~4 min


Gwiazdkowy szał zakupowy właśnie osiąga swoje apogeum – wiele osób zdobywanie świątecznych podarków zostawia na ostatnią chwilę. Doradzamy: najlepszym prezentem jest zawsze książka. Szczególnie że w dziedzinie architektury na polskim rynku dostępnych jest wiele ciekawych i czasami bardzo nietypowych publikacji. Zobaczcie, może któraś z propozycji przypadnie wam do gustu?

 

Złóż własny blok

Zupagrafika, niezależne wydawnictwo, pracownia grafiki oraz autor książek, stworzona przez Davida Navarro i Martynę Sobecką, ma na koncie wiele publikacji „odczarowujących” prefabrykowane budownictwo krajów Bloku Wschodniego. W książkach Zupagrafiki monumentalne, betonowe gmachy i wielkopłytowe osiedla są fascynujące i bardzo zróżnicowane. Najnowsze dzieło autorów – to „Panelki”, które poza tym, że pokazuje historię wielkopłytowych systemów budowlanych, stosowanych w byłym Związku Radzieckim oraz krajach satelickich, a także to, jak były prezentowane w ówczesnej propagandzie. „Panelki”  - to także 164 małych wielkich płyt gotowych do wyciśnięcia z arkuszy i złożenia trójwymiarowego bloku! 

 

Kup książkę architektoniczną w naszej księgarni KSA24 Panelki Construct Your Socialist Prefab Panel Block

Panelki, Zupagrafika
Panelki, Zupagrafika

Modernizm dla najmłodszych

O katowickim modernizmie napisano już wiele i sporo osób wie, jakie architektoniczne skarby kryją się w stolicy Górnego Śląska. Teraz, za sprawą Kolektywu Niebotyki (nad całością przedsięwzięcia czuwał Tomasz Kiełkowski) modernistyczne bryły z Katowic mogą zachwycać także młodszych odbiorców. W grudniu 2019 roku ukazała się bowiem książka „Drapacz chmur i inne wynalazki”, zilustrowana przez Basię Łyko – Grudzińską, w której to książce opowiedziana została nie tylko historia wielu ciekawych budynków, ale i wielkiej zmiany w stylu życia, jaka nadeszła wraz z modernizmem. Dodatkiem do książki jest zestaw modernistycznych naklejek!

 

Kup książkę architektoniczną w naszej księgarni KSA24 Drapacz Chmur i inne wynalazki

„Drapacz chmur i inne wynalazki
Drapacz chmur i inne wynalazki

Opowieści o budynkach

Młodszych czytelników zainteresuje zapewne też książka „Archistoria. Opowieść o architekturze”, napisana przez Magdalenę Jeleńską, a zilustrowana przez Acapulco Studio. Tu poznać można historie wielu znanych budowli z całego świata – przemianę elektrowni w Londynie na najważniejsze muzeum sztuki naszego kontynentu, budowę najwyższego gmachu świata, czy też projekty niezwykłych domów jednorodzinnych. „Archistoria. Opowieść o architekturze” przybliża ważne realizacje i „ikoniczne” budynki w pełen cennych informacji, ale i poczucia humoru sposób.

 

Kup książkę architektoniczną w naszej księgarni KSA24 Archistoria. Opowieść o architekturze

Archistoria. Opowieść o architekturze
Archistoria. Opowieść o architekturze

Architektki

Coraz więcej mówi się o tym, że przez wielki pozycja kobiet w wielu zawodach była niższa – mimo rzetelnej pracy były mniej znane, mniej cenione, łatwiej się o nich zapomniało. To zjawisko ma – do dziś! - miejsce także w architekturze. Stąd warto sięgnąć po publikacje, poświęcone pozycji architektek. Jedną z nich jest zbiór tekstów – esejów „Architektki”, w których badacze i badaczki przywracają pamięci dokonania najważniejszych projektantek w dziejach polskiej architektury. Tę książkę wydało Wydawnictwo EMG w liczącej już kilka pozycji serii „Architektura jest najważniejsza”.

 

Kup książkę architektoniczną w naszej księgarni KSA24 Architektki

Architektki

Pod koniec 2019 roku Centrum Architektury wydało także tom autorstwa kanadyjskiej badaczki, historyczki architektury i pisarki, Despiny Stratigakos „Gdzie są architektki”. Jak sugeruje tytuł, autorka zastanawia się w nim na tym, dlaczego kobiety w architekturze są od zawsze po dziś dzień na gorszej pozycji.
 

Kup książkę architektoniczną w naszej księgarni KSA24 Gdzie są architektki?

Gdzie są architektki

Jak mieszkać

Kwestie mieszkalnictwa wydają się jednymi z najważniejszych, o jakich powinniśmy obecnie dyskutować. Mieszkań jest za mało, są za drogie (są także elementem spekulacji) i niedostępne dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą obciążyć się kredytem hipotecznym na kilkadziesiąt lat. Tym bardziej warto docenić wydaną kilka miesięcy temu książkę Agaty Twardoch „System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego”. Ta pozycja zainteresuje na pewno wszystkich, którzy patrzą na architekturę nie tylko przez pryzmat formy i efektownych gmachów.

 

Kup książkę architektoniczną w naszej księgarni KSA24 System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego

System do mieszkania Perspektywy do rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego

Cztery ściany i dach

Książka dla architektów Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji autorstwa Reinera de Graffa, wydana w 2019 przez Instytut Architektury to relacja o współczesnych realiach zwodu architekta. Autor opowiada o współczesnych realiach zawodu architekta, utraconych ideałach architektury, fałszywych pretensjach jej twórców i całkowitym uzależnienia profesji od globalnej gry rynkowej. Wszystko to parte na tragikomicznych doświadczeniach.

 

Kup książkę architektoniczną w naszej księgarni KSA24 Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji

Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Książka Dla Architektów, Książka Dla Studentów Architektury, Książka O Architekturze, Książka Architektoniczna, Hot

Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego
Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego

27 maja 2024 roku Miasto Bielsko-Biała i bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrz ...

Filiżanki na rynku w Ćmielowie
Filiżanki na rynku w Ćmielowie

Ćmielów – to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim. Znana jest powszechnie jako miejsce ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera