Dworzec w Częstochowie – wyniki konkursu architektonicznego 2019 - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dworzec w Częstochowie – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


18 grudnia 2019 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt nowego dworca w Częstochowie. Ten, który służy podróżnym dziś, zbudowany w latach 90., ma zostać rozebrany. Mimo że niezbyt stary, jest o wiele za duży na potrzeby miasta, mało funkcjonalny i kosztowny w utrzymaniu.

 

Bryła dworcowa

Istniejący dworzec w Częstochowie zastąpi bryła, zaprojektowane przez architektów, którzy w rozstrzygniętym właśnie konkursie zdobyli pierwszą nagrodę. W skład zwycięskiego zespołu weszły trzy pracownie: toprojekt Marek Wawrzyniak z Rybnika oraz dwa biura z Paryża: AND STUDIO i Studio Antonini. Pracownia toprojekt jest dobrze znana naszym czytelnikom. To ona odpowiada za nagradzane projekty architektoniczne, w tym Rudy Dom w Rudach, przedszkole w Żorach czy Cichy Dom.

 

Konkurs architektoniczny na projekt nowego dworca w Częstochowie organizowały wspólnie PKP, PKS i częstochowski oddział SARP. Decyzja o tym, jaką formę będzie miał przybrać ów obiekt były poprzedzone wieloma ekspertyzami i konsultacjami społecznymi. Ostatecznie zapadła decyzja, aby w miejscu dworca utworzyć nowoczesny węzeł przesiadkowy, łączący w sobie komunikację miejską, kolejową i autobusową. Nadesłane na konkurs 23 projekty architektoniczne oceniało jury pod przewodnictwem Ryszarda Jurkowskiego. Zdecydowało się przyznać trzy nagrody oraz trzy wyróżnienia. Warto dodać, że konkurs miał dwie części – studialną i realizacyjną. Ta druga dotyczyła  wschodniego pawilonu dworca oraz łącznika, studialna objęła część zachodnią terenu, czyli pl. Rady Europy aż po dworzec PKS.

 

Poznaj wyniki konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę otrzymał pomysł trzech pracowni: toprojekt Marek Wawrzyniak z Rybnika oraz z Paryża: AND STUDIO i Studio Antonini. W opinii jury ich praca wyróżniała się na tle pozostałych czystością i konsekwencją rozwiązania. W nagrodzonym projekcie architektonicznym doceniono m.in. „prostą i współczesną formę połączoną z czytelnie rozwiązaną funkcją”, „trafne zdefiniowanie przestrzeni Placu Rady Europy” i zachowanie go jako ważnej przestrzeni publicznej, ale także dobre zaplanowanie sieci komunikacji szynowej, kolejowej i autobusowej, bez konieczności umieszczania niektórych z nich pod ziemią, jak również „zdecydowane i konsekwentne rozwiązanie łączące część realizacyjną i studialną w sposób elastyczny i nie zamykający drogi do zakończenia inwestycji na części realizacyjnej, jak i do kontynuacji inwestycji w dowolnym czasie”.

Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt nowego dworca w Częstochowie zdobyła pracownia Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina.

Dworzec w Częstochowie

II nagroda: Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina

Dworzec w Częstochowie

II nagroda: Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina

Trzecią przyznano projektowi, nadesłanemu przez biuro 22ARCHITEKCI Sp. z o.o. z Warszawy.

Dworzec w Częstochowie

III nagroda: 22ARCHITEKCI Sp. z o.o. z Warszawy

Dworzec w Częstochowie

III nagroda: 22ARCHITEKCI Sp. z o.o. z Warszawy

Trzy wyróżnienia powędrowały do pracowni: ATRIUM Autorskie Studio Architektury Mateusz Urbański (Poznań), Kacper Rojek (Aleksandrów Łódzki) i Firma „TU” Tomasz Ulman (Żarki), Topos Studio Piotr Bilski (Częstochowa).

Źródło: czestochowa.sarp.org.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R
Efektowna przebudowa domu z lat 60. - projekt Domu R

Architekci z pracowni Stoprocent opracowali interesujący projekt przebudowy budynku pochodzącego z l ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera