Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dworzec w Częstochowie – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


18 grudnia 2019 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt nowego dworca w Częstochowie. Ten, który służy podróżnym dziś, zbudowany w latach 90., ma zostać rozebrany. Mimo że niezbyt stary, jest o wiele za duży na potrzeby miasta, mało funkcjonalny i kosztowny w utrzymaniu.

 

Bryła dworcowa

Istniejący dworzec w Częstochowie zastąpi bryła, zaprojektowane przez architektów, którzy w rozstrzygniętym właśnie konkursie zdobyli pierwszą nagrodę. W skład zwycięskiego zespołu weszły trzy pracownie: toprojekt Marek Wawrzyniak z Rybnika oraz dwa biura z Paryża: AND STUDIO i Studio Antonini. Pracownia toprojekt jest dobrze znana naszym czytelnikom. To ona odpowiada za nagradzane projekty architektoniczne, w tym Rudy Dom w Rudach, przedszkole w Żorach czy Cichy Dom.

 

Konkurs architektoniczny na projekt nowego dworca w Częstochowie organizowały wspólnie PKP, PKS i częstochowski oddział SARP. Decyzja o tym, jaką formę będzie miał przybrać ów obiekt były poprzedzone wieloma ekspertyzami i konsultacjami społecznymi. Ostatecznie zapadła decyzja, aby w miejscu dworca utworzyć nowoczesny węzeł przesiadkowy, łączący w sobie komunikację miejską, kolejową i autobusową. Nadesłane na konkurs 23 projekty architektoniczne oceniało jury pod przewodnictwem Ryszarda Jurkowskiego. Zdecydowało się przyznać trzy nagrody oraz trzy wyróżnienia. Warto dodać, że konkurs miał dwie części – studialną i realizacyjną. Ta druga dotyczyła  wschodniego pawilonu dworca oraz łącznika, studialna objęła część zachodnią terenu, czyli pl. Rady Europy aż po dworzec PKS.

 

Poznaj wyniki konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę otrzymał pomysł trzech pracowni: toprojekt Marek Wawrzyniak z Rybnika oraz z Paryża: AND STUDIO i Studio Antonini. W opinii jury ich praca wyróżniała się na tle pozostałych czystością i konsekwencją rozwiązania. W nagrodzonym projekcie architektonicznym doceniono m.in. „prostą i współczesną formę połączoną z czytelnie rozwiązaną funkcją”, „trafne zdefiniowanie przestrzeni Placu Rady Europy” i zachowanie go jako ważnej przestrzeni publicznej, ale także dobre zaplanowanie sieci komunikacji szynowej, kolejowej i autobusowej, bez konieczności umieszczania niektórych z nich pod ziemią, jak również „zdecydowane i konsekwentne rozwiązanie łączące część realizacyjną i studialną w sposób elastyczny i nie zamykający drogi do zakończenia inwestycji na części realizacyjnej, jak i do kontynuacji inwestycji w dowolnym czasie”.

Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt nowego dworca w Częstochowie zdobyła pracownia Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina.

Dworzec w Częstochowie

II nagroda: Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina

Dworzec w Częstochowie

II nagroda: Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina

Trzecią przyznano projektowi, nadesłanemu przez biuro 22ARCHITEKCI Sp. z o.o. z Warszawy.

Dworzec w Częstochowie

III nagroda: 22ARCHITEKCI Sp. z o.o. z Warszawy

Dworzec w Częstochowie

III nagroda: 22ARCHITEKCI Sp. z o.o. z Warszawy

Trzy wyróżnienia powędrowały do pracowni: ATRIUM Autorskie Studio Architektury Mateusz Urbański (Poznań), Kacper Rojek (Aleksandrów Łódzki) i Firma „TU” Tomasz Ulman (Żarki), Topos Studio Piotr Bilski (Częstochowa).

Źródło: czestochowa.sarp.org.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego
Teatr Lalek Banialuka z Zieloną Biblioteką w Bielsku-Białej - wyniki konkursu architektonicznego

27 maja 2024 roku Miasto Bielsko-Biała i bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrz ...

Filiżanki na rynku w Ćmielowie
Filiżanki na rynku w Ćmielowie

Ćmielów – to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim. Znana jest powszechnie jako miejsce ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera