Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Budynek komunalny w Warszawie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs architektoniczny na projekt wielorodzinnego budynku mieszkalnego ogłosiło Miasto Stołeczne Warszawa. Jego celem było „wyłonienie najlepszej pod względem wizualnym, użytkowym i ekonomicznym koncepcji architektonicznej budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami, garażami i miejscami parkingowymi, na potrzeby gminnego budownictwa społecznego w segmencie mieszkań komunalnych”.

 

Mieszkaniowy projekt architektoniczny

Konkurs architektoniczny miał pomóc w znalezieniu optymalnej formy niedrogiego, dostępnego budynku mieszkaniowego. Bo takich jest dziś potrzebnych wiele – sprywatyzowanie rynku mieszkalnictwa doprowadziło do tego, że coraz mniej osób stać na mieszkanie, w dziedzinie budownictwa społecznego do nadrobienia są wieloletnie zaległości. Wciąż za wzór stawiamy jednorazowy eksperyment, jakim jest wrocławskie osiedle Nowe Żerniki – podczas gdy potrzeby są znacznie większe.

 

Na szczęście władze miast zaczynają rozumieć potrzebę rozwijania budownictwa społecznego, komunalnego, na wynajem. Konkurs architektoniczny na budynek wielorodzinny, jaki ma powstać przy ul. Cyrulików w Warszawie jest jednym z takich przedsięwzięć. Zadaniem projektowym było wykonanie koncepcji architektonicznej budynku mieszkalnego wielorodzinnego z mieszkaniami komunalnymi, usługami w parterze, miejscami garażowymi oraz zagospodarowaniem terenu wokół. 20 nadesłanych na konkurs architektoniczny prac oceniało jury w składzie: Marek Mikos – architekt, Miejska Pracownia Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju, przewodniczący sądu konkursowego, Agnieszka Kądeja – burmistrz dzielnicy Rembertów, Paweł Majkusiak– architekt, sędzia konkursowy SARP, sędzia referent, Beata Marczak-Wacławek– architekt, Biuro Polityki Lokalowej, Ewa Podhorska-Michalczuk– architekt, Urząd Dzielnicy Rembertów, Marta Zabłudowska-Kubicz– architekt, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Ewa Tołwińska – architekt, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego.

 

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę w rozstrzygniętym jesienią 2019 roku konkursie architektonicznym otrzymał zespół projektowy w składzie: Damian Florczykiewicz i Mateusz Mindziak z Warszawy. Jury doceniło ich koncepcję jako syntetyczną i powściągliwą w formie, oferującą wysoki poziom rozwiązań funkcjonalnych i architektonicznych. Nagrodę przyznano za ciekawe wykorzystanie kształtu narożnej działki i wkomponowanie nowego obiektu w istniejącą tkankę. „Dzięki zastosowaniu uskoków i tąpnięć w bryle budynku możliwe jest stworzenie atrakcyjnej i zróżnicowanej typologii mieszkań z tarasami, ogródkami zewnętrznymi” - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Budynek komunalny w Warszawie

I nagroda: Damian Florczykiewicz i Mateusz Mindziak z Warszawy

Budynek komunalny w Warszawie

I nagroda: Damian Florczykiewicz i Mateusz Mindziak z Warszawy

Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym otrzymał projekt pracowni 22Architekci z Warszawy (zespół w składzie: Wojciech Conder, Aleksander Drzewiecki, Maciej Kowalczyk, Michał Tatjewski, Aleksandra Zubelewicz, Michał Bala, Alicja Kanigowska, Weronika Misiak, Tomasz Saracen).

Jury zdecydowało się także przyznać dwie równorzędne trzecie nagrody. Otrzymały je pracownie: POTEARCHITEKCI Sp. z o.o. z Gdańska (zespół: Paweł Szczygieł, Karol Mikulski, Ewa Gizler, Joanna Szufler, Stanisław Łuszcz) i Inicjatywa Projektowa Sp. z o.o. z Warszawy (zespół autorski: Piotr Straszak, Mikołaj Zdanowski, Szymon Chwazik, Marta Możdżyńska).

Źródło: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny, Projekt Architektoniczny, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Mieszkaj w Mieście na Tauzenie
Mieszkaj w Mieście na Tauzenie

Osiedla Tysiąclecia w Katowicach nie trzeba pewnie przypominać żadnemu miłośnikowi architektury. Pro ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera