Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Budynek komunalny w Warszawie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs architektoniczny na projekt wielorodzinnego budynku mieszkalnego ogłosiło Miasto Stołeczne Warszawa. Jego celem było „wyłonienie najlepszej pod względem wizualnym, użytkowym i ekonomicznym koncepcji architektonicznej budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami, garażami i miejscami parkingowymi, na potrzeby gminnego budownictwa społecznego w segmencie mieszkań komunalnych”.

 

Mieszkaniowy projekt architektoniczny

Konkurs architektoniczny miał pomóc w znalezieniu optymalnej formy niedrogiego, dostępnego budynku mieszkaniowego. Bo takich jest dziś potrzebnych wiele – sprywatyzowanie rynku mieszkalnictwa doprowadziło do tego, że coraz mniej osób stać na mieszkanie, w dziedzinie budownictwa społecznego do nadrobienia są wieloletnie zaległości. Wciąż za wzór stawiamy jednorazowy eksperyment, jakim jest wrocławskie osiedle Nowe Żerniki – podczas gdy potrzeby są znacznie większe.

 

Na szczęście władze miast zaczynają rozumieć potrzebę rozwijania budownictwa społecznego, komunalnego, na wynajem. Konkurs architektoniczny na budynek wielorodzinny, jaki ma powstać przy ul. Cyrulików w Warszawie jest jednym z takich przedsięwzięć. Zadaniem projektowym było wykonanie koncepcji architektonicznej budynku mieszkalnego wielorodzinnego z mieszkaniami komunalnymi, usługami w parterze, miejscami garażowymi oraz zagospodarowaniem terenu wokół. 20 nadesłanych na konkurs architektoniczny prac oceniało jury w składzie: Marek Mikos – architekt, Miejska Pracownia Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju, przewodniczący sądu konkursowego, Agnieszka Kądeja – burmistrz dzielnicy Rembertów, Paweł Majkusiak– architekt, sędzia konkursowy SARP, sędzia referent, Beata Marczak-Wacławek– architekt, Biuro Polityki Lokalowej, Ewa Podhorska-Michalczuk– architekt, Urząd Dzielnicy Rembertów, Marta Zabłudowska-Kubicz– architekt, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Ewa Tołwińska – architekt, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego.

 

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę w rozstrzygniętym jesienią 2019 roku konkursie architektonicznym otrzymał zespół projektowy w składzie: Damian Florczykiewicz i Mateusz Mindziak z Warszawy. Jury doceniło ich koncepcję jako syntetyczną i powściągliwą w formie, oferującą wysoki poziom rozwiązań funkcjonalnych i architektonicznych. Nagrodę przyznano za ciekawe wykorzystanie kształtu narożnej działki i wkomponowanie nowego obiektu w istniejącą tkankę. „Dzięki zastosowaniu uskoków i tąpnięć w bryle budynku możliwe jest stworzenie atrakcyjnej i zróżnicowanej typologii mieszkań z tarasami, ogródkami zewnętrznymi” - napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Budynek komunalny w Warszawie

I nagroda: Damian Florczykiewicz i Mateusz Mindziak z Warszawy

Budynek komunalny w Warszawie

I nagroda: Damian Florczykiewicz i Mateusz Mindziak z Warszawy

Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym otrzymał projekt pracowni 22Architekci z Warszawy (zespół w składzie: Wojciech Conder, Aleksander Drzewiecki, Maciej Kowalczyk, Michał Tatjewski, Aleksandra Zubelewicz, Michał Bala, Alicja Kanigowska, Weronika Misiak, Tomasz Saracen).

Jury zdecydowało się także przyznać dwie równorzędne trzecie nagrody. Otrzymały je pracownie: POTEARCHITEKCI Sp. z o.o. z Gdańska (zespół: Paweł Szczygieł, Karol Mikulski, Ewa Gizler, Joanna Szufler, Stanisław Łuszcz) i Inicjatywa Projektowa Sp. z o.o. z Warszawy (zespół autorski: Piotr Straszak, Mikołaj Zdanowski, Szymon Chwazik, Marta Możdżyńska).

Źródło: um.warszawa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura Mieszkaniowa, Budynek Mieszkalny, Projekt Architektoniczny, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Dom asymetryczny od INOSTUDIO architekci
Dom asymetryczny od INOSTUDIO architekci

„Naszym zadaniem było zaprojektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu, pełnego naturalnego świa ...

Pierwszy w Polsce pokaz filmu Moriyama-San oraz dyskusja
Pierwszy w Polsce pokaz filmu Moriyama-San oraz dyskusja

6 lutego 2020 o godz.17:30 podczas Forum Designu&Architektury (IGLICA, pawilon nr 11) organizowanego ...

Modułowe miasto przyszłości
Modułowe miasto przyszłości

Zobaczcie projekt architektoniczny, stworzony przez pracownię EFFEKT Architects i laboratorium desig ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera