Moriyama House – niezwykły projekt domu Ryue’go Nishizawy - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Moriyama House – niezwykły projekt Ryue’go Nishizawy

 

Czas czytania: ~2 min


Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego w Tokio Ryue Nishizawa opracował dla Yasuo Moriyamy, artysty, „wolnego ducha”, konesera sztuki, architektury i muzyki. Wydaje się, że właśnie osoba o otwartym umyśle i ciekawa formalnych eksperymentów mogła w pełni docenić formę tego domu.

 

Moriyama House
Moriyama House

Nietypowy projekt architektoniczny

Moriyama House – to dziesięć brył, które skomponowane razem tworzą dom. Architekt mówi, że formę, koncept domu poddał tu dekonstrukcji, rozłożył „na czynniki pierwsze” i złożył na nowo. W ten sposób powstała kompozycja mniejszych brył, która definiuje na nowo pojęcia przestrzeni prywatnej i publicznej.

Moriyama House

Yasuo Moriyama sam siebie nazywa miejskim pustelnikiem- czy rozczłonkowany na dziesięć osobnych brył dom daje mu poczucie życia w bardziej zróżnicowanej przestrzeni niż tradycyjne cztery  ściany? Zresztą Yasuo Moriyama nie mieszka w tym domu sam – dzieli go jeszcze z pięcioma osobami, z którymi tworzy tu swoistą wspólnotę.

Moriyama House

Dom z dziesięciu brył

Moriyama House wg projektu architektonicznego Ryue’go Nishizawy – to dziesięć osobnych brył, sięgających od jednej do trzech kondygnacji. Wiele z nich można przerabiać, adaptując do potrzeb kolejnych mieszkańców – część przestrzeni w tym domu daje się elastycznie kształtować. Są też miejsca bardzo niezwykłe – np. pawilon z prysznicem, jeden dla wszystkich mieszkańców, praktycznie w całości przeszklony. Jednocześnie duże okna w modułach mieszkalnych nigdy nie znajdują się naprzeciwko siebie, co pozwala zachować prywatność.

Moriyama House

Przestrzeń zewnętrzna przenika się z wnętrzami kolejnych brył w tym nietypowym domu, zacierają się tu granice pomiędzy tym co na zewnątrz i w środku. Do domu prowadzi wiele wejść, każda z części mieszkalnych na inny sposób łączy się z otoczeniem i z sąsiednimi bryłami, kreując jedyny w swoim rodzaju obszar zamieszkiwania, w którym nawet słowo „dom” zdaje się tracić swoje pierwotne znaczenie.

 

Foto: Office of Ryue Nishizawa


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Bryła Domu, Dom Jednorodzinny, Realizacja Domu

Kolorowe domki dla bezdomnych
Kolorowe domki dla bezdomnych

Pracownia Lehrer Architects od jakiegoś czasu tworzy kolorowe projekty dla bezdomnych. Na niemożliwy ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera