Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak skutecznie rozjaśnić ciemne mieszkanie? Najlepsze sposoby

 

Czas czytania: ~4 min


Ciemna wnętrza potrafią być naprawdę przygnębiające – zwłaszcza jesienią i zimą. Brak światła źle wpływa na samopoczucie, wywołuje senność i poczucie zmęczenia. Co zrobić, by rozjaśnić pokoje? Oto kilka sposobów, dzięki którym w Twoim domu stanie się jaśniej i przytulniej. Wypróbuj je!

 

jasne drzwi wewnętrzne

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

 

Pierwszym i najważniejszym krokiem, jaki musisz podjąć, by rozjaśnić wnętrza, jest oczywiście dobór odpowiedniego oświetlenia. Bardzo istotne jest wykorzystanie dwóch źródeł światła: głównego i kierunkowego. Oświetlenie główne, czyli np. żyrandol, powinno objąć swoim zasięgiem powierzchnię całego pokoju. Oświetlenie kierunkowe, czyli wszelkiego rodzaju lampy i lampki, pozwoli Ci z kolei precyzyjnie doświetlić wybrany punkt pomieszczenia – np. biurko, przy którym pracujesz, stolik nocny, fotel przy którym czytasz, czy blat kuchenny, który służy Ci do przygotowywania posiłków.

 

Aby skutecznie rozjaśnić całe pomieszczenia i ich konkretne obszary, wybierz żarówki, które emitują światło o odpowiedniej temperaturze barwowej. Parametr ten wyrażany jest Kelwina, a informacja o temperaturze barwowej umieszczana jest przez producentów na opakowaniach. Ciepłe, żółte światło, którego temperatura wynosi około 3000K, działa odprężająco, ale nie sprawdzi się w ciemnych wnętrzach. Jeżeli zależy Ci na skutecznym rozproszeniu ciemności, wybierz żarówki emitujące białe światło o temperaturze 4000K – jest ono intensywne, i co ważne, zbliżone barwą do naturalnego światła słonecznego. Kompletując oświetlenie, wybierz żarówki LED. Przewyższają one klasyczne żarówki pod wieloma względami – są mniej awaryjne i zdecydowanie bardziej energooszczędne.

 

Odsłoń okna i powieś lustro

 

Słońce to Twój naturalny sprzymierzeniec w walce z ciemnością. Wpuść go do mieszkania! Nie zasłaniaj okien ciężkimi zasłonami, zrezygnuj z lambrekinów i innych ozdób (zwłaszcza, gdy pokój ma okna od północnej strony). Fakt, takie dodatki mogą prezentować się naprawdę efektownie, jednak skutecznie tłumią one światło słoneczne. W ciągu dnia okna pozostaw odsłonięte, wieczorem, żeby zachować prywatność, zasłoń je roletami. Zadbaj też o to, by na parapecie nie znajdowały się rozłożyste rośliny, które uniemożliwiają promieniom dostanie się do środka.

 

Do rozjaśnienia mieszkania warto wykorzystać lustra. Najlepszy efekt osiągniesz, jeżeli powiesisz je naprzeciwko okna – dzięki temu będą odbijały się w nim promienie światła. W ciemnych wnętrzach sprawdzi się duże, gładkie lustro w lekkich ramach. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie lustra na przesuwanych drzwiach szafy. W ten sposób nie tylko rozjaśnisz pokój, ale także optycznie go powiększysz.

 

Nie zapominaj, że na nastrój, jaki panuje w mieszkaniu, istotny wpływ mają również meble. Ciężkie szafy, masywne, skórzane kanapy i zwaliste kredensy z ciemnego drewna na pewno nie poprawią sytuacji w ciemnym mieszkaniu. Jeżeli masz możliwości, by przearanżować wystrój wnętrz, wybierz delikatne meble z jasnego drewna. W ciemnych salonie sprawdzi się szafka z przeszkleniami, jasny zestaw wypoczynkowy i szklane stoliki kawowy.

 

Postaw na jasne kolory

 

Pomalowanie sufitu i ścian na biało to prosty i skuteczny sposób, by poradzić sobie z mrokiem. Biały kolor odbija promienie światło, dzięki czemu rozjaśnia wnętrza. Z tego powodu warto wybrać jasne dywany – dzięki zatarciu granicy między podłogą a ścianami mieszkanie stanie się bardziej przestrzenne. Jeżeli nie jesteś przekonany do koloru białego, wybierz inne jasne barwy – np. żółty czy kremowy.

 

Kolejnym elementem, za pomocą którego możesz rozjaśnić pomieszczenia w Twoim domu, są drzwi wewnętrzne. W ich przypadku kolor również odgrywa ogromną rolę. Pełne drzwi w białym kolorze zadziałają tak samo jak białe ściany – będą odbijały światło, co w znacznym stopniu rozjaśni ciemne pomieszczenia. Szeroki wybór jasnych drzwi wewnętrznych obejrzysz na stronie internetowej PORTA: https://www.porta.com.pl/topkolekcje.

 

Powierzchnia drzwi wewnętrznych PORTA pokryta jest trwałymi designerskimi pokryciami – do wyboru są piękne okleiny w odcieniach drewna, a także białe lakiery premium i farby utwardzane światłem UV. Farba UV cechuje się ona dużą odpornością na ścieranie, blaknięcie i drobne uszkodzenia, które mogą powstawać w trakcie codziennego użytkowania. Dzięki temu drzwi będą służyć Ci latami!

 

Tekst promocyjny


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Sport w Oliwie
Sport w Oliwie

10 czerwca rektor Uniwersytetu Gdańskiego podpisał umowę z przedstawicielem wykonawcy wielofunkcyjne ...

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera