Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak skutecznie rozjaśnić ciemne mieszkanie? Najlepsze sposoby

 

Czas czytania: ~4 min


Ciemna wnętrza potrafią być naprawdę przygnębiające – zwłaszcza jesienią i zimą. Brak światła źle wpływa na samopoczucie, wywołuje senność i poczucie zmęczenia. Co zrobić, by rozjaśnić pokoje? Oto kilka sposobów, dzięki którym w Twoim domu stanie się jaśniej i przytulniej. Wypróbuj je!

 

jasne drzwi wewnętrzne

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

 

Pierwszym i najważniejszym krokiem, jaki musisz podjąć, by rozjaśnić wnętrza, jest oczywiście dobór odpowiedniego oświetlenia. Bardzo istotne jest wykorzystanie dwóch źródeł światła: głównego i kierunkowego. Oświetlenie główne, czyli np. żyrandol, powinno objąć swoim zasięgiem powierzchnię całego pokoju. Oświetlenie kierunkowe, czyli wszelkiego rodzaju lampy i lampki, pozwoli Ci z kolei precyzyjnie doświetlić wybrany punkt pomieszczenia – np. biurko, przy którym pracujesz, stolik nocny, fotel przy którym czytasz, czy blat kuchenny, który służy Ci do przygotowywania posiłków.

 

Aby skutecznie rozjaśnić całe pomieszczenia i ich konkretne obszary, wybierz żarówki, które emitują światło o odpowiedniej temperaturze barwowej. Parametr ten wyrażany jest Kelwina, a informacja o temperaturze barwowej umieszczana jest przez producentów na opakowaniach. Ciepłe, żółte światło, którego temperatura wynosi około 3000K, działa odprężająco, ale nie sprawdzi się w ciemnych wnętrzach. Jeżeli zależy Ci na skutecznym rozproszeniu ciemności, wybierz żarówki emitujące białe światło o temperaturze 4000K – jest ono intensywne, i co ważne, zbliżone barwą do naturalnego światła słonecznego. Kompletując oświetlenie, wybierz żarówki LED. Przewyższają one klasyczne żarówki pod wieloma względami – są mniej awaryjne i zdecydowanie bardziej energooszczędne.

 

Odsłoń okna i powieś lustro

 

Słońce to Twój naturalny sprzymierzeniec w walce z ciemnością. Wpuść go do mieszkania! Nie zasłaniaj okien ciężkimi zasłonami, zrezygnuj z lambrekinów i innych ozdób (zwłaszcza, gdy pokój ma okna od północnej strony). Fakt, takie dodatki mogą prezentować się naprawdę efektownie, jednak skutecznie tłumią one światło słoneczne. W ciągu dnia okna pozostaw odsłonięte, wieczorem, żeby zachować prywatność, zasłoń je roletami. Zadbaj też o to, by na parapecie nie znajdowały się rozłożyste rośliny, które uniemożliwiają promieniom dostanie się do środka.

 

Do rozjaśnienia mieszkania warto wykorzystać lustra. Najlepszy efekt osiągniesz, jeżeli powiesisz je naprzeciwko okna – dzięki temu będą odbijały się w nim promienie światła. W ciemnych wnętrzach sprawdzi się duże, gładkie lustro w lekkich ramach. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie lustra na przesuwanych drzwiach szafy. W ten sposób nie tylko rozjaśnisz pokój, ale także optycznie go powiększysz.

 

Nie zapominaj, że na nastrój, jaki panuje w mieszkaniu, istotny wpływ mają również meble. Ciężkie szafy, masywne, skórzane kanapy i zwaliste kredensy z ciemnego drewna na pewno nie poprawią sytuacji w ciemnym mieszkaniu. Jeżeli masz możliwości, by przearanżować wystrój wnętrz, wybierz delikatne meble z jasnego drewna. W ciemnych salonie sprawdzi się szafka z przeszkleniami, jasny zestaw wypoczynkowy i szklane stoliki kawowy.

 

Postaw na jasne kolory

 

Pomalowanie sufitu i ścian na biało to prosty i skuteczny sposób, by poradzić sobie z mrokiem. Biały kolor odbija promienie światło, dzięki czemu rozjaśnia wnętrza. Z tego powodu warto wybrać jasne dywany – dzięki zatarciu granicy między podłogą a ścianami mieszkanie stanie się bardziej przestrzenne. Jeżeli nie jesteś przekonany do koloru białego, wybierz inne jasne barwy – np. żółty czy kremowy.

 

Kolejnym elementem, za pomocą którego możesz rozjaśnić pomieszczenia w Twoim domu, są drzwi wewnętrzne. W ich przypadku kolor również odgrywa ogromną rolę. Pełne drzwi w białym kolorze zadziałają tak samo jak białe ściany – będą odbijały światło, co w znacznym stopniu rozjaśni ciemne pomieszczenia. Szeroki wybór jasnych drzwi wewnętrznych obejrzysz na stronie internetowej PORTA: https://www.porta.com.pl/topkolekcje.

 

Powierzchnia drzwi wewnętrznych PORTA pokryta jest trwałymi designerskimi pokryciami – do wyboru są piękne okleiny w odcieniach drewna, a także białe lakiery premium i farby utwardzane światłem UV. Farba UV cechuje się ona dużą odpornością na ścieranie, blaknięcie i drobne uszkodzenia, które mogą powstawać w trakcie codziennego użytkowania. Dzięki temu drzwi będą służyć Ci latami!

 

Tekst promocyjny


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Monochromatyczny dom w Świerczyńcu
Monochromatyczny dom w Świerczyńcu

Szary dom projektu pracowni RS+ Robert Skitek położony jest na płaskiej działce w Świerczyńcu na Ślą ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie
G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie

Na narożnej działce w miejscu dawnej Fabryki Mydła i Świec „Adamczewski i S‑ka” działającej od lat 2 ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera