Liceum w Wesołej – wyniki konkursu architektonicznego 2020 - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Liceum w Wesołej – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


560 ma uczyć się w budynku liceum, które powstanie w dzielnicy Warszawy Wesoła. W połowie ubiegłego roku władze Wesołej ogłosiły konkurs architektoniczny na projekt tej bryły. Niedawno poznaliśmy jego wyniki.

 

W tej położonej na wschodnich obrzeżach Warszawy dzielnicy istnieją już nowe, dobrze zaprojektowane przedszkole oraz żłobek. Oba te obiekty powstały według projektów, wyłonionych w drodze konkursów architektonicznych. Nic więc dziwnego, że i na gmach szkoły średniej taki został zorganizowany.

 

Projekt architektoniczny dla edukacji

Konkurs architektoniczny na projekt budynku liceum w osiedlu Groszówka w dzielnicy Wesoła został rozstrzygnięty w grudniu 2019 roku. Na konkurs wpłynęło sześć prac. Jak można było przeczytać w regulaminie konkursu, zamawiający oczekiwał „budynku estetycznego w swoim wyglądzie, funkcjonalnego i ekonomicznego w budowie, z materiałów pochodzenia naturalnego, o dużej efektywności energetycznej”. Jury zdecydowało się pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym przyznać pracowni Plus3 Architekci sp. z o.o.

Druga nagroda trafiła do biura SSC Archtekci Sp. z o.o., trzecią otrzymał architekt Radosław Guzowski.

 

Poznaj laureata konkursu architektonicznego

Współczesna szkoła to, mimo zmian kulturowych i cywilizacyjnych, nadal po prostu klasy, które powinny być dobrze oświetlone, czyli prawidłowo usytuowane względem stron świata. Stąd wszystkie pomieszczenia do nauki mają orientację wschodnią lub zachodnią. Zasada ta zdefiniowała formę budynku” - piszą o swoim projekcie Plus3 Architekci. Swoją koncepcję oparli oni na osiowym układzie brył z wewnętrznym patio i aulą jako centrami szkolnego życia oraz regularnie rozplanowanymi klasami. Klarowny, uporządkowany układ przestrzenny znalazł także odzwierciedlenie w prostej formie architektonicznej, w której dynamikę zapewnia kompozycja okien oraz wydzielonych z elewacji części nieprzeziernych. „Takie rozwiązanie daje możliwość graficznej i estetycznej gry rysunkiem okien, bez łamania reguły i dyscypliny kanwy, na której stworzono elewacje i całość założenia” - tłumaczą architekci. Bryłę szkoły uzupełnia druga część założenia, czyli budynek mieszczący salę sportową. „Jej “oderwanie” od głównej części liceum wytwarza przestronny podcień szkolny, miejsce spotkań. To miejski portyk – niezastąpiona przestrzeń w budynkach edukacyjnych i publicznych” - jak podkreślają autorzy zwycięskiego projektu architektonicznego.

 

Źródło: hplus3architekci.pl, wesola.waw.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Stara Cegielnia – mieszkanie po fabryce
Stara Cegielnia – mieszkanie po fabryce

Stara Cegielnia – to inwestycja mieszkaniowa realizowana w dzielnicy Grunwald-Górczyn w Poznaniu. Bu ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera