Liceum w Wesołej – wyniki konkursu architektonicznego 2020 - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Liceum w Wesołej – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


560 ma uczyć się w budynku liceum, które powstanie w dzielnicy Warszawy Wesoła. W połowie ubiegłego roku władze Wesołej ogłosiły konkurs architektoniczny na projekt tej bryły. Niedawno poznaliśmy jego wyniki.

 

W tej położonej na wschodnich obrzeżach Warszawy dzielnicy istnieją już nowe, dobrze zaprojektowane przedszkole oraz żłobek. Oba te obiekty powstały według projektów, wyłonionych w drodze konkursów architektonicznych. Nic więc dziwnego, że i na gmach szkoły średniej taki został zorganizowany.

 

Projekt architektoniczny dla edukacji

Konkurs architektoniczny na projekt budynku liceum w osiedlu Groszówka w dzielnicy Wesoła został rozstrzygnięty w grudniu 2019 roku. Na konkurs wpłynęło sześć prac. Jak można było przeczytać w regulaminie konkursu, zamawiający oczekiwał „budynku estetycznego w swoim wyglądzie, funkcjonalnego i ekonomicznego w budowie, z materiałów pochodzenia naturalnego, o dużej efektywności energetycznej”. Jury zdecydowało się pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym przyznać pracowni Plus3 Architekci sp. z o.o.

Druga nagroda trafiła do biura SSC Archtekci Sp. z o.o., trzecią otrzymał architekt Radosław Guzowski.

 

Poznaj laureata konkursu architektonicznego

Współczesna szkoła to, mimo zmian kulturowych i cywilizacyjnych, nadal po prostu klasy, które powinny być dobrze oświetlone, czyli prawidłowo usytuowane względem stron świata. Stąd wszystkie pomieszczenia do nauki mają orientację wschodnią lub zachodnią. Zasada ta zdefiniowała formę budynku” - piszą o swoim projekcie Plus3 Architekci. Swoją koncepcję oparli oni na osiowym układzie brył z wewnętrznym patio i aulą jako centrami szkolnego życia oraz regularnie rozplanowanymi klasami. Klarowny, uporządkowany układ przestrzenny znalazł także odzwierciedlenie w prostej formie architektonicznej, w której dynamikę zapewnia kompozycja okien oraz wydzielonych z elewacji części nieprzeziernych. „Takie rozwiązanie daje możliwość graficznej i estetycznej gry rysunkiem okien, bez łamania reguły i dyscypliny kanwy, na której stworzono elewacje i całość założenia” - tłumaczą architekci. Bryłę szkoły uzupełnia druga część założenia, czyli budynek mieszczący salę sportową. „Jej “oderwanie” od głównej części liceum wytwarza przestronny podcień szkolny, miejsce spotkań. To miejski portyk – niezastąpiona przestrzeń w budynkach edukacyjnych i publicznych” - jak podkreślają autorzy zwycięskiego projektu architektonicznego.

 

Źródło: hplus3architekci.pl, wesola.waw.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Najlepsza przestrzeń publiczna w Polsce – wyniki konkursu architektonicznego
Najlepsza przestrzeń publiczna w Polsce – wyniki konkursu architektonicznego

Ostatniego dnia 2020 roku poznaliśmy wyniki organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich kon ...

Biurowiec na wąskiej działce
Biurowiec na wąskiej działce

Nasze miasta są coraz gęściej zabudowane, a mieszkańców i użytkowników miejskiej przestrzeni wciąż p ...

Dom przełamany z pracowni S3NS Architektura
Dom przełamany z pracowni S3NS Architektura

Pracownia S3NS Architektura – Igor Kaźmierczak stworzyła projekt architektoniczny domu jednorodzinne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera