Dobrze dobrany materac, czyli jaki? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dobrze dobrany materac, czyli jaki?

 

Czas czytania: ~2 min


Mogłoby się wydawać, że wybór odpowiedniego materaca to rzec prosta. Nic bardziej mylnego. Czas najwyższy zerwać z mitem, że u każdego sprawdzi się podłoże twarde. Wprawdzie takie rozwiązanie może uśmierzyć ból pleców, ale nie jest to jednak uniwersalna reguła i nie dotyczy wszystkich dolegliwości.

 

Dobry materac HILDING

Jak wybrać dobry materac?

Wybierając odpowiednią twardość materaca trzeba wziąć pod uwagę indywidualne preferencje i wiele innych aspektów. Dla osób do 80 kilogramów najlepiej powinien sprawdzić się materac miękki, dla tych w przedziale wagowym 80-100 kg polecane są twarde, natomiast powyżej 100 kg poleca się najtwardszą wersję materacy. Nie są to jednak sztywne ramy, ponieważ w zależności od wzrostu, ciężar rozkłada się inaczej i może okazać się, że osobie, która powinna spać na materacu o średniej twardości, bardziej będzie odpowiadał produkt twardy. Dobrym rozwiązaniem są produkty o zmiennym stopniu twardości jak np. materac Makarena marki Hilding, który po obróceniu będzie subtelnie miększy lub twardszy w zależności od preferencji użytkownika.
 
Drugim ważnym czynnikiem decydującym o wyborze dobrego materaca jest stan zdrowia i ewentualne schorzenia kręgosłupa. Przy skoliozie, lordozie lub kifozie trzeba należy zwracać szczególną uwagę na oznaczenia przy opisie produktów np. przy modelu Hilding Salsa, pojawia się oznaczenie wskazujące na specjalistyczne właściwości produktu. Świadczy to także o rekomendacji fizjoterapetów dla osób ze schorzeniami kręgosłupa. 

 

Strefy twardości to kolejny wyznacznik dobrego materaca. System ten reaguje na zmienne wymagania sylwetki, w zależności od partii ciała i jej nacisku na podłoże. Używając maty kokosowej można zwiększyć twardość wybranego modelu.

 

Konsekwencje nieodpowiedniego wyboru materaca

Niewłaściwy wybór materaca skutkuje zmęczeniem, bólem pleców i szyi. Mogą się również pojawić problemy z krążeniem krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego co w konsekwencji skutkuje lekkim otępieniem, a nawet powstawaniem zakrzepów. Jak zatem sprawdzić czy wybrany materac jest odpowiedni? Wystarczy położyć się na wznak na wybranym modelu, a następnie wsunąć otwartą dłoń pod odcinek lędźwiowy. Jeśli jest duży opór - materac jest zbyt miękki, jeśli go nie ma - za twardy. Idealna twardość charakteryzuje się lekkim oporem. 

 

Warto pamiętać, że cena produktu, nie jest najlepszym wyznacznikiem. To na czym śpimy wpływa na komfort życia i zdrowia. To inwestycja długoterminowa. Dobrze dobrany materac zagwarantuje wysokiej jakości nocny wypoczynek.

 

Artykuł sponsorowany


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Wyposażenie Wnętrz

WXCA projektuje Apartamenty XYZ
WXCA projektuje Apartamenty XYZ

Na projekt architektoniczny butikowego hotelu w Szczyrku jego inwestor rozpisał w 2019 roku konkurs ...

Dom dla wielu pokoleń od Major Architekci
Dom dla wielu pokoleń od Major Architekci

W trwającym właśnie konkursie Modernizacja Roku biorą udział obiekty o bardzo zróżnicowanym charakte ...

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii kubatura/obiekty publiczn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera