Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mogilska Tower – architektura rozpoznawalna

 

Czas czytania: ~ 1 min


Mogilska Tower – to budynek mieszkalny, wzniesiony w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki wg projektu architektonicznego pracowni B2 Studio. Budowla liczy 15 kondygnacji, na których zmieściło się 190 lokali mieszkalnych.

 

Mogilska Tower w Krakowie studia B2
Mogilska Tower w Krakowie studia B2

W 2019 roku Mogilska Tower otrzymała główną nagrodę w kategorii „Budynek mieszkalny wielorodzinny” w konkursie architektonicznym Fasada Roku. Jak podkreślają architekci i inwestor, celem tego przedsięwzięcia było stworzenie bryły, która będzie się wyróżniała na tle sąsiedztwa.

Mogilska Tower w Krakowie studia B2
Mogilska Tower w Krakowie studia B2

Wysoki budynek otrzymał więc dynamiczną bryłę, której charakter tworzą nie tylko kontrasty białych i czarnych powierzchni, ale i nietypowy układ ukośnych balkonów oraz podłużnych loggii. Autorzy projektu architektonicznego nazwali to „ażurową skórą, rozpiętą na prostej prostopadłościennej bryle”. Dodają także, że „wspomnianej „skóra” powiększa się wraz z wysokością, a przesunięcia otworów między sobą stwarzają wrażenie jednolitości, pozwalając uniknąć efektu monumentalności”.

Mogilska Tower w Krakowie studia B2
Mogilska Tower w Krakowie studia B2

Zobacz kontrastowy budynek mieszkalny

Mogilska Tower posiada aż trzykondygnacyjny parking podziemny oraz rozległy, nakryty zielonym dachem naziemny parking dla rowerów. Inwestor szczyci się tym, że na działce udało się zachować dużo wolnej przestrzeni, która przeznaczona została na zieleń i cele rekreacyjne. Do siódmej kondygnacji w budynku Mogilska Tower dominują małe mieszkania, powyżej znalazło się miejsce na większe apartamenty.

 

Mogilska Tower - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Kraków, ul. Mogilska 118
Inwestor: Semaco Invest Group
Projektanci: B2 Studio
Wykonawca: PBHT Edmund Leś
Realizacja: 2019

Źródło: fasadaroku.pl; b2studio.com.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Budynek Mieszkalny , Architektura Mieszkaniowa , Realizacja Architektoniczna , Realizacja Budynku

Nowy standard w polskim budownictwie społecznym ?
Nowy standard w polskim budownictwie społecznym ?

Przez lata budownictwo społeczne w Polsce kojarzyło się głównie z cięciem kosztów i zaspokajaniem wy ...

Technolog medyczny i architekt – partnerstwo w imię jakości. Już 28 października 2026 odbędzie się kolejna edycja konferencji „Medycyna w Architekturze”
Technolog medyczny i architekt – partnerstwo w imię jakości. Już 28 października 2026 odbędzie się kolejna edycja konferencji „Medycyna w Architekturze”

Projektowanie współczesnego szpitala to balansowanie na granicy zaawansowanej inżynierii, medycyny o ...

Wyburzyli Mistera Budownictwa, by odpowiedzieć na nowy program użytkowy. Nowy Szczeciński Dom Sportu
Wyburzyli Mistera Budownictwa, by odpowiedzieć na nowy program użytkowy. Nowy Szczeciński Dom Sportu

Szczeciński Dom Sportu przez dekady stanowił ikonę modernistycznego Szczecina, lecz z biegiem lat pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera